Аарон Дуглас (художник) — Вікіпедія

Аарон Дуглас
англ. Aaron Douglas
При народженні англ. Aaron Douglas
Народження 26 травня 1899(1899-05-26)[1][2][…]
Топіка, Канзас[4]
Смерть 2 лютого 1979(1979-02-02)[5][4] (79 років)
  Нашвілл, Теннессі[4]
Національність афроамериканці[5][6][…]
Країна  США
Жанр алегорія[d][8][1], фігуркаd[8][1], побутовий жанр[8][1], історичний живопис[8][1], портрет[8][1], автопортрет[8][1], сакральне мистецтво[8][1], міський пейзаж[8][1] і натюрморт[8][1]
Навчання Topeka High Schoold, Університет Канзасу і Університет Небраски-Лінкольнаd
Діяльність художник-монументаліст, ілюстратор, художник, графік, архітектурний кресляр
Напрямок модернізм
Працівник Університет Фіскаd
Твори фрески, ілюстрації
Роботи в колекції Художній інститут Чикаго, Музей мистецтв Нельсона-Аткінсаd, Національна галерея мистецтв, George and Joyce Wein Collectiond[9], Музей мистецтв Філадельфії, Музей мистецтва Метрополітен, Галерея мистецтв Коркоран, Витончено-мистецькі музеї Сан-Франциско, Художній музей Вірджинії, Клівлендський музей мистецтв, Rhode Island School of Design Museumd, Художній музей Північної Кароліни[10] і Delaware Art Museumd

CMNS: Аарон Дуглас у Вікісховищі

Аарон Дуглас (англ. Aaron Douglas; 26 травня 1899, Топека, штат Канзас — 3 лютого 1979, Нашвілл) — афроамериканський художник і викладач університету Фіска.

Життєпис, ранні роки[ред. | ред. код]

Народився в Топека, штат Канзас. Батьки — Аарон та Елізабет Дуглас. Художні здібності виявив у дитинстві і його пошуки були підтримані матір'ю. Середню освіту він отримав в рідному місті, школу закінчив 1917 року.

Університетська освіта[ред. | ред. код]

Аарон Дуглас п'ять років навчався в університеті штата Небраска, котрий закінчив 1922 року. Бакалавра він отримав наступного року в університеті штата Канзас. Ще в період навчання в університеті штата Небраска отримав приз за малюнок, в ті роки він був єдиним афроамериканцем університету.

Життя і праця в Нью-Йорку[ред. | ред. код]

1925 року він перебрався на житло і працю в місто Нью_Йорк. Оселився в кварталі Гарлем. Невдовзі почав працювати ілюстратором в журналах «Opportunity» та «The Crisis», котрі друкували в кварталі Гарлем.

В Нью-Йорку він став вивчати твори художника Вінолда Рейсса (1886—1953), німецького емігранта, що створював ілюстрації і декоративні стінописи у спрощених і схематизованих формах. Стилістика робіт Вінолда Рейсса захопила і Аарона Дугласа, перед котрим стояло завдання мати індивідуальну художню манеру, відмінну від манери решти інших нью-йоркських митців.

Ідейну програму творчості афроамериканських мешканців на той час розробляли Аллен Локк та Дюбуа, закликаючи підключитися до їх програми афроамериканських митців. Так, Аллен Локк ініціював видання « The New Negro», ілюстрації до котрого створив Вінолд Рейсс.

Стінописи Аарона Дугласа[ред. | ред. код]

Аарон Дуглас як художник був залучний до державної програми підтримки безробітніх художників у США в роки економічної кризи.

У власних декоративних стінописах він відштовхувався не від настанов давньогрецького мистецтва, західноєвропейського відродження і італійської перспективи, а від мистецького надбання Стародавнього Єгипту і навіть масок Берегу Слонової Кістки. Він працював у стилістиці кольорового силуета та узагальнення типів, в котрих впізнаються африканці як попередники афроамериканців. Ідейними настановами були прагнення самоідентифікації афроамериканців, прагнення довести суспільству думку, що бути не білим, а чорношкірим нормально і навіть красиво. Праця Аарона Дугласа в галузі стінописів проходила на тлі спротиву білої більшості і підвищенню ненависті та расових утисків в добу економічної депресії.

Серед стінописів роботи А. Дугласа — «Гаріетт Табман», фреска в Беннет коледжі, 1930, «Негритянська історія», цикл фресок в університеті Фіск, 1930, «Dance Magic» (Магічний танок), фрески в готелі Шерман, Чикаго, 1930-31, «Сцени життя негрів», фрески в Шомбург Центрі досліджень в галузі негритянської культури, 1934 та інші.

У період 1928—1929 років він вивчав зразки африканського та західноєвропейсього сучасного мистецтва в місті Меріон, штат Пенсільванія на грант від фонду Барнса.

1931 року Аарон Дуглас прибув у Париж, де продовжив вивчення традиційного мистецтва Франції, стажування проходив в Скандинавській академії.

Обрані твори (неповний перелік)[ред. | ред. код]

  • ілюстрації до журналів
  • декоративна фреска в клубі «Ебоніт», 1927 (знищена)
  • ілюстрації до видання Пола Морана "Black Magic ", 1929
  • «Відпусти мій народ» (молитва Мойсея до єгипетського фараона), до 1939, музей мистецтва Метрополітен
  • «Страшний суд», Національна галерея мистецтва, Вашингтон
  • «Заснування міста Чикаго», Художній музей Спенсера, Лоуренс, штат Канзас
  • ескізи до циклу «Сцени життя негрів», Художній музей (Балтимор), штат Меріленд
  • Гаріетт Табман, фреска в Беннет коледжі, 1930
  • «Негритянська історія», цикл фресок в університеті Фіск, 1930
  • «Dance Magic» (Магічний танок), фрески в готелі Шерман, Чикаго, 1930-31
  • «Сцени життя негрів», фрески в Шомбург Центрі досліджень в галузі негритянської культури, 1934

Галерея (обрані фото)[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Douglas, Aaron (2007). Aaron Douglas: African American modernist. New Haven: Yale University Press.
  • DeLombard, Jeannine. «„Douglas, Aaron“». American National Biography Online. Oxford University Press. Retrieved 7 February 2015.
  • http://www.aarondouglas.ku.edu/exhibition/about.shtml [Архівовано 22 червня 2020 у Wayback Machine.] (Spencer Museum of Art: Aaron Douglas: African American Modernist. Retrieved 2016-01-06.)