Авраменко Тетяна Василівна — Вікіпедія

Авраменко Тетяна Василівна
Народився 4 вересня 1958(1958-09-04)
Чаркесар, Папський район, Наманганська область, Узбецька РСР, СРСР
Помер 11 листопада 2022(2022-11-11) (64 роки)
Вюрцбург, Баварія, Німеччина
Країна СРСР СРСР
Україна Україна
Діяльність науковиця
Alma mater Дніпровський державний медичний університет
Галузь гінекологія
Заклад Інститут педіатрії, акушерства і гінекології імені академіка О. М. Лук'янової НАМН України
Вчене звання професор
Науковий ступінь доктор медичних наук
Науковий керівник Лєна Гутман
Нагороди
Орден княгині Ольги ІІІ ступеня
Орден княгині Ольги ІІІ ступеня
Заслужений лікар України
Заслужений лікар України
Національна премія України імені Бориса Патона

Авраменко Тетяна Василівна (4 вересня 1958(19580904), Чаркесар Наманганська область, Узбекистан — 11 листопада 2022, Вюрцбург, Баварія)[1] — український акушер-гінеколог, доктор медичних наук (2005). Професор (2006). Заслужений лікар України. Членкиня Асоціації акушерів-гінекологів України. Засновниця школи акушерської ендокринології в Україні. Викладач Європейської школи з вивчення діабету[2].

Освіта[ред. | ред. код]

Закінчила Дніпропетровський медичний інститут (1981). З 1982 року в Інституті педіатрії, акушерства та гінекології АМНУ (Київ). Учениця професорки Лєни Гутман.

У 2007 році стала науковим керівником відділу акушерської кардіології. З 2011 року — науковий керівник відділення акушерської ендокринології та патології плода.

У 1999—2006 роках викладала на кафедрі військової хірургії Української військово-медичної академії, професор. Понад 20 років працювала спеціалістом-консультантом санітарної авіації при Міністерстві охорони здоров'я України.

Померла 11 листопада 2022 року у місті Вюрцбург, Німеччина, де перебувала на лікуванні від онкологічного захворювання. Похована у Кропивницькому.

Наукові інтереси[ред. | ред. код]

Працювала науковим керівником відділення акушерської ендокринології та патології розвитку плода з 2011 року, до цього була науковим керівником відділу акушерської кардіології. Займається перебігом вагітності, пологів та післяпологового періоду, стан імунологічної реактивності у жінок з хронічними захворюваннями печінки і жовчних шляхів; розробила поетапну систему перинатальної охорони плода при цукрового діабеті, яка була впроваджена у перенатальних центрах України. Неодноразово проходила стажування в клініках Португалії, Канади і є членом Європейської асоціації акушерів-гінекологів, членом Американської і Української асоціацій ендокринологів, з 2000 року є членом Сент-Вентсенської декларації від України. Має науковий стаж 39 років, за свій робочий стаж прийняла пологи у 150 тисяч жінок.[1]

Саме Тетяна Авраменко вперше розробила нову систему перинатальної охорони плода при цукровому діабеті, яку було впроваджено у всі перинатальні центри України та яка вивчалась Європейською школою з вивчення діабету. Впровадження наукових розробок та сучасних практичних підходів дозволило знизити показники материнської та перинатальної смертності в Україні у 6 разів.

Як науковий керівник підготувала одного доктора медичних наук, 5 кандидатів медичних наук та 10 клінічних ординаторів.

Наукові праці[ред. | ред. код]

У доробку понад 240 друкованих робіт, 2 посібника для студентів, 2 монографії, 4 методичні рекомендації, 10 патентів.[3]

Нагороди та відзнаки[ред. | ред. код]

Неодноразово нагороджувалася Похвальними грамотами Академії медичних наук України, подяками від КМДА за наукові досягнення в галузі акушерської ендокринології.[2]

За досягнення у вивченні нових підходів у лікуванні діабету у вагітних була нагороджена державною відзнакою Орденом Святої Княгині Ольги.[4]

У 2021 році за забезпечення якості медичної допомоги новонародженим дітям в умовах розбудови перинатальної служби в України, указом Президента України Володимира Зеленського була відзначена державною нагородою — Національною премією України ім. Бориса Патона у галузі науки і техніки.[5]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Пішла з життя відома українська лікарка Тетяна Авраменко. prm.ua (укр.). Процитовано 24 листопада 2022. 
  2. а б Її методика була впроваджена у всі перинатальні центри України: пішла з життя відома лікарка Тетяна Авраменко. fakty.ua (укр.). Процитовано 24 листопада 2022. 
  3. Її методика була впроваджена у всі перинатальні центри України: пішла з життя відома лікарка Тетяна Авраменко. fakty.ua (укр.). Процитовано 17 листопада 2022. 
  4. Авраменко Тетяна Василівна | ДУ «ІНСТИТУТ ПЕДІАТРІЇ, АКУШЕРСТВА І ГІНЕКОЛОГІЇ ІМЕНІ АКАДЕМІКА О. М. ЛУК'ЯНОВОЇ НАМН УКРАЇНИ». ДУ «ІНСТИТУТ ПЕДІАТРІЇ, АКУШЕРСТВА І ГІНЕКОЛОГІЇ ІМЕНІ АКАДЕМІКА О. М. ЛУК'ЯНОВОЇ НАМН УКРАЇНИ» (укр.). Процитовано 24 листопада 2022. 
  5. Зеленський, Володимир (16 грудня 2021). УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №660/2021. 

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]