Австралійський футбол — Вікіпедія

Матч на стадіоні MCG грають Richmond[en] і Collingwood[en]
Гравці Brisbane Lions[en]

Австралі́йський футбо́л (англ. Australian rules football, Aussie rules, озі-рулз, австралійці частіше вживають назву footy — футі) — найпопулярніший вид спорту в Австралії.[1]

Правила[ред. | ред. код]

Типове поле для гри

Грають дві команди, по 18 гравців кожна на полі овальної форми, м'ячем схожим на регбійний. При цьому вечірні ігри грають м'ячем жовтого кольору, а вдень — червоного.

На відміну від регбі тут дозволяється передавати м'яч руками вперед. Але це не є проста передача м'яча, а так званий гендбол, коли гравець тримає м'яч в одній руці і вибиває іншою.

Ворота складаються з 4-х штанг, без поперечин. Метою гри є забити гол ногою між внутрішніми штангами, який оцінюється в шість очок. Влучення м'яча між внутрішніми і зовнішніми штангами (або у саму внутрішню штангу) називається бігайнд і оцінюється в одне очко. За м'яч забитий рукою, або суперником у власні ворота, команда отримує одне очко.

Історія[ред. | ред. код]

Гра була створена у 1857 в Мельбурні Томом Вілсом[en], а перший офіційно задокументований матч відбувся 7-го серпня 1858 року. [2] Вважається, що гра виникла під впливом гельського футболу, англійського регбі та рухливих ігор австралійських аборигенів.

Утворення в 1896 році Вікторіанської футбольної ліги[en] дало серйозний поштовх у розвитку цього виду спорту. Гра поширилися на інші штати, але тільки починаючи з 1990 року став проводитися всеавстралійський чемпіонат під егідою Австралійської футбольної ліги. Станом на 2012 рік 10 із 18 клубів ліги базуються у штаті Вікторія.

Міжнародні ігри[ред. | ред. код]

Проводиться чемпіонат світу з австралійського футболу, а на Самоа поширена власна версія футі[en], з елементами регбі.

Також неодноразово проводилися й зустрічі між Ірландією та Австралією за змішаними правилами гельського та австралійського футболу за міжнародними правилами[en].

Українці у футі[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Most Popular Sports in Australia. Архів оригіналу за 27 вересня 2017. Процитовано 30 листопада 2013.
  2. AFL History. Архів оригіналу за 2 жовтня 2009. Процитовано 21 травня 2012.