Австрійські Нідерланди — Вікіпедія

Österreichische Niederlande
Pays-Bas Autrichiens
Oostenrijkse Nederlanden
Belgium Austriacum
Австрійські Нідерланди
Австрійська провінція
Територія Священної Римської імперії
Іспанські Нідерланди
17141797 Перша Французька республіка
Прапор Герб
Прапор Герб
Austrian Netherlands: історичні кордони на карті
Austrian Netherlands: історичні кордони на карті
Австрійські Нідерланди 1789 року.
Столиця Брюссель
Мови німецька, французька, нідерландська, латинська
Релігії Римо-католицька
Форма правління Губернаторство
Штатгальтера
 - 1716—1724 Євген Савойський (1°)
 - 1793—1794 Карл Тешенський (останній)
Повноважені міністри
 - 1714—1716 Йозеф Лотар фон Кьоніґзеґґ-Ротенфельс[de] (1°)
 - 1793—1794 Франс Ґеорґ Карл фон Меттерніх[de] (останній)
Історичний період Ранній новий
 - Раштаттський мир 7 березня
 - Фонтенблоський мир 8 листопада 1785
 - Брабантська революція 17891790
 - Битва при Спрімоні 18 вересня
 - Кампо-Формійський мир 1797
Валюта Кроненталер
Сьогодні є частиною Бельгія Бельгія
Німеччина Німеччина
Люксембург Люксембург
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Австрійські Нідерланди

Австрійські Нідерланди (нім. Österreichische Niederlande; фр. Pays-Bas Autrichiens; нід. Oostenrijkse Nederlanden; лат. Belgium Austriacum) — назва території Бельгії, яка за умовами Утрехтського миру 1713 року відійшла від Іспанії до Австрії внаслідок війни за іспанську спадщину. Австрійські Нідерланди входили до складу володінь Габсбургів формально до 1797 (фактично до 1794).

Історія[ред. | ред. код]

Після того, як іспанська лінія Габсбургів згасла і в результаті війни за іспанську спадщину, раніше іспанські Нідерланди перейшли до австрійської лінії дому. Так у 1714 році виникли австрійські Нідерланди. Союзні переможці у війні були єдині в обороні від французького потягу до експансії. Для південних Нідерландів це означало, що голландські війська були розміщені в деяких важливих фортах і містах. У той же час Шельда залишалася закритою для морської торгівлі, а колишнє світове торгове місто Антверпен продовжувала гальмувати її економічний розвиток. Це було закладено в так званому бар'єрному договорі. Тому заснована компанія Остенде не змогла використовувати найбільш підходящий порт у країні, і тому її розвиток було серйозно загальмовано.

Першим губернатором був принц Євгеній Савойський, якого представляла його довірена особа Ерколе Турінетті де Прі. Іншою причиною, чому намісництво не було підтримки з боку маєтків і населення, може бути й той факт, що князь ніколи особисто не став намісником. 1724 р. сестра імператора Карла VI. Ерцгерцогиня Марія-Єлизавета генерал-губернатор, а потім у 1744 році Карл Олександр Лотарингський, який правив разом зі своєю дружиною Марією Анною перший рік. Під час війни за австрійську спадщину вони були завойовані французькими військами під проводом маршала Германа Моріца фон Заксена в 1745–1748 роках.окуповані. 1780 правив князь Георг Адам фон Штархемберг , 1781 Альберт Казимир герцог Саксен-Тешенський. Марія Крістіна ерцгерцогиня Австрії стала співрегентом у тому ж році . Після короткочасної незалежної «Республіки Сполучених Нідерландів » у 1790 році Карл Людвіг ерцгерцог Австрії був останнім губернатором з 1793 по 1794 рік.

До завоювання Францією під час Першої коаліційної війни країною керували губернатори з Брюсселя.

Об'єкт обміну[ред. | ред. код]

Австрійські Нідерланди неодноразово пропонувалися Габсбургами іншим державам як об'єкт обміну. У Семирічній війні Франція мала отримати його за допомогу у відвоюванні Сілезії. Поштовхом до війни за баварську спадщину став план обміну з Палатином (австрійські Нідерланди проти Баварії), якому Пруссія та коаліції німецьких князів завадили. До речі, під час Французьких революційних воєн після 1793 року Пруссія все ще давала свою згоду на плани австро-баварського обміну, щоб отримати згоду Австрії на другий поділ Польщі, узгоджений між Росією та Пруссією. Однак цей проект більше не був здійсненним: Австрія на короткий час відвоювала південні Нідерланди після революції Брабанту та першої французької окупації, але остаточно втратила її від французьких революційних армій ще в 1794 році. Пруссія визнала новий французький acquis в 1795 році, і, нарешті, Австрія була змушена поступитися втрачені володіння Франції за миром Кампо-Форміо в 1797 році і отримала окуповану Францією Венецію в якості компенсації .

Брабантська революція та Сполучені Штати Бельгії[ред. | ред. код]

Жителі країни масово чинили опір централістичним і просвітницько-абсолютистським реформам імператора Йосифа II ( йосифінізм ). Цей опір завершився Брабантською революцією 1789 року та проголошенням Республіки Сполучених Бельгійських Штатів у 1790 році. Брату і наступнику Йосипа, Леопольду II, вдалося покласти край заворушенням, але не подолати антагонізм різних патріотичних рухів, що виникали в той час як носії бельгійської націоналізації .

У 1792 році австрійські Нідерланди були вперше окуповані французькими революційними арміями, після австрійської реконкісти в 1793 році, а потім знову в 1794 році французами і офіційно приєднані до Франції 1 жовтня 1795 року. У 1797 році Австрія офіційно передала австрійські Нідерланди Франції за миром у Кампо-Форміо. Люневільський мир підтвердив це в 1801 році також від імені Священної Римської імперії .

Економіка[ред. | ред. код]

Утрехтський мир означав кінець безперервної низки воєн Людовіка XIV, яка тривала понад сорок років і завдала помітних збитків економіці Південних Нідерландів. У першій половині XVIII століття економіка Австрійських Нідерландів переважно ще продовжувала перебувати у стані стагнації, але після Ахенського миру (1748) економіка почала відновлюватися і розвиватися. Цьому сприяла економічна політика імператриці Марії-Терезії та намісника Карла Лотарінгського. Для захисту внутрішнього ринку від іноземної конкуренції вводився комплекс заходів, аналогічних тим, яких вдавався Кольбер мови у Франції ( меркантилізм). Також австрійська влада розвивала інфраструктуру. В Австрійських Нідерландах велося активне будівництво мережі потужних шосейних доріг та судноплавних каналів. Покращувалась портова інфраструктура Остенде , який фактично став головним морським портом Австрійських Нідерландів ( Антверпен втратив цю роль, оскільки Північні Нідерланди продовжували блокувати гирло Шельди ).

Розвивалося мануфактурне виробництво. На фарфоровій мануфактурі в Турне було зайнято кілька сотень працівників. У Брюсселі були мануфактури Сімонса, де будували карети. У регіоні Шарлеруа вже на початку XVIII століття фактично розпочалася промислова революція . Тут розвивалися видобуток вугілля, чорна металургія та виробництво скла (переважно віконного та пляшок). Вже у XVIII столітті тут почали використовувати парові машини. У містах зберігалася цехова організація ремесел. У деяких сільських регіонах розвивалося виробництво, організоване за принципами «розсіяної мануфактури», наприклад, виробництво цвяхів у регіоні Шарлеруа та текстильне виробництво у Фландрії.

Культура[ред. | ред. код]

У вісімнадцятому сторіччі культура Австрійських Нідерландів насамперед орієнтована на Францію. Французький вплив був надзвичайно великий у всіх видах мистецтв. Вже 1700 року у Брюсселі відкрився театр Ла Монне, де переважно ставилися французькі опери.

Порівняно з попереднім століттям, південнонідерландське (фламандське) мистецтво XVIII століття менш оригінальне, це століття не породило художників рівня Рубенса або Ван Дейка. Зі скульпторів можна відзначити Лорана Дельво ( фр.  Laurent Delvaux ), з художників — Пітера Йозефа Верхагена ( нідерл.  Pieter-Jozef Verhaghen ), який продовжував традиції Рубенса.

В архітектурі запозичувалися французькі «стилі Людовіков». Церковне будівництво було малоактивним, але водночас у містах активно будувалися та перебудовувалися будинки та палаци буржуазії та дворян. Особливо активно громадянське будова велося у другій половині століття період економічного зростання. Велика кількість буржуазних і дворянських резиденцій того часу збереглося в Генті , тут вони відомі як «готелі» (в контексті того часу слово «готель» означало не готель, а багату міську резиденцію — особняк, міську садибу або цілий палац). Найважливішими архітекторами гентських «готелів» були Бернард де Вільде ( нідерл.  Bernard de Wilde ) і Давид'т Кіндт ( нідерл.  David't Kindt ).

У середині XVIII старий «двір Нассау» у Брюсселі було перебудовано під палац Карла Лотарингського. Наприкінці століття у Брюсселі було створено містобудівний ансамбль Королівського району , що включає Королівську площу та Брюссельський парк. Ансамбль королівського району є характерним прикладом містобудування епохи класицизму.

Французька мова домінувала й у культурному житті, у тому числі й у фламандських провінціях (принаймні у вищих класах), хоча розмовною мовою більшої частини населення тут були різні діалекти нідерландської. Однак до кінця XVIII століття серед частини фламандської «інтелігенції» почав прокидатися інтерес до рідної мови. У 1788 журналіст Ян Баптіст Верлой ( Нідерл.  Jan Baptist Verlooy ) опублікував памфлет-маніфест «Трактат про неповагу до рідної мови в Нідерландах» ( Нідерл.  Verhandeling op d'Onacht der moederlyke Tael in de Nederlanden. Під «Нідерландами» малися на увазі саме Австрійські Нідерланди, в якому він закликав до визнання нідерландської як повноцінної мови, до стандартизації нідерландської орфографії та до використання нідерландської мови в освіті та театрі.

Повноважні міністри[ред. | ред. код]

Повноважні міністри в Австрійських Нідерландах (французькі Ministres plénipotentiaires des Pays-Bas autrichiens) були заступниками генерал-губернаторів і фактичними главами урядів.

  • 1714-1716: Йозеф Лотар фон Кенігсегг-Ротенфельс
  • 1716-1724: Ерколе Турінетті де Прі
  • 1725-1725: Віріх Філіп від і до Дауна
  • 1726-1732: Джуліо Вісконті Борромео Арезе
  • 1732-1743: Фрідріх Август з Гаррах-Рорау
  • 1743-1744: Карл Фердинанд фон Кенігсегг-Ерпс
  • 1744-1746: Венцель Антон Кауніц
  • 1748–1749: Карл Йозеф Баттьяні
  • 1749-1753: Антоніото Ботта Адорно
  • 1753-1770: Йоганн Карл Філіп, граф Кобенцль
  • 1770-1783: Георг Адам зі Стархемберга
  • 1783-1787: Людовіко ді Бельджжозо
  • 1787–1787: Джозеф Джейкоб Ерл Мюррей де Мелгум ( тимчасово )
  • 1787-1789: Фердінанд фон Трауттмансдорф
  • 1789-1790: Філіп Кобенцльський
  • 1790-1791: Флорімон Клод з Милосердя-Аржанто
  • 1791-1792: Франц Георг Карл фон Меттерніх
  • 1792–1793: перша французька окупація
  • 1793–1794: Франц Георг Карл фон Меттерніх (останній міністр)

Джерела[ред. | ред. код]

  • Советская историческая энциклопедия, Москва, 1961 (рос.)
  • De negen Natien (1699). Den Luyster ende Glorie van het Hertogdom van Brabant (нід.). с. 622. Luy1699. Архів оригіналу за 5 березня 2016. Процитовано 6 березня 2020..
  • Fricx (Bruxelles), ред. (1715). Traité de la Barrière des Pays-Bas, conclu et signé à Anvers le 15 novembre 1715 (фр.). с. 30. Bar1715. Архів оригіналу за 21 жовтня 2013. Процитовано 6 березня 2020.