Аль-Мустаді — Вікіпедія

Аль-Мустаді
араб. حسن المستضيء بأمر الله
Бирюзова печатка аль-Мустаді
Народився 23 березня 1142
Багдад
Помер 30 березня 1180 (38 років)
Багдад
·лихоманка
Громадянство Багдадський халіфат
Національність араб
Діяльність політик, халіф
Знання мов арабська
Титул халіф
Посада Abbasid caliphd
Термін 1170—1180 роки
Попередник аль-Мустанджід
Наступник ан-Насір
Конфесія іслам
Рід Аббасиди
Батько аль-Мустанджід
У шлюбі з Емеральд-хатун
Діти 1 син
Див. також: Аль-Мустаді

Аль-Мустаді (1142 — 30 березня 1180) — 33-й володар Багдадського халіфату в 11701180 роках. Тронне ім'я перекладається з арабської мови як «Той, хто осяяний Волею Бога». Повне ім'я — Абу Мухаммад аль-Хасан ібн Юсуф аль-Мустанджід аль-Мустаді бі-амр Аллах.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Аббасидів. Син халіфа аль-Мустанджіда. Народився у 1142 році у Багдаді. При народженні отримав ім'я Хасан. Про нього відомо замало. У 1170 році після раптової смерті батька став новим халіфом під ім'ям аль-Мустаді.

Намагався продовжувати політику попередника, яка ззовні була спрямована на союз із Зангідами та захисту від Сельджукських держав, а внутрішні — збереженні соціального і релігійного миру, покращенню економічного становища, наповнення скарбниці. Також халіф намагався посилити свою військову потугу.

У 1171 році після остаточного повалення Фатімідів в Єгипті Салах ад-Діном духовна влада багдадського халіфа поширилася на ці землі. Натомість аль-Мустаді надав Салаху ад-Діну титул султана. Загалом це пішло на користь халіфату.

З середньовічних хронік відомо про широку будівничу діяльність халіфа: за його наказом по всій державі зводилися мечеті, медресі та рибати. Був прихильником ханбалізму, надавав допомогу проповіднику-ханбаліту аль-Джаузі. Завдяки цьому його представлено в мусульманській історіографії як благочестивого і зразкового володаря.

На момент смерті халіфат перебував у гарній економічній ситуації, мав потужних союзників в особі султана Салаха ад-Діна народу Зангідів у північній Сирії та Мосулі. Відбулося нове підсення міст, особливо Багдада і Басри, де зосередилася торгівля. Опис тогочасного Багдада залишив письменник-мандрівник Веніамін Тудельський. Помер у 1180 році від якоїсь хвороби, що перебігала з гарячкою. Владу успадкував його син Ахмад.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Dictionnaire historique de l'islam, Janine et Dominique Sourdel, Éd. PUF, (ISBN 978-2-13-054536-1)
  • Stefan Leder: Ibn al-Ǧauzī und seine Kompilation wider die Leidenschaft. Der Traditionalist in gelehrter Überlieferung und originärer Lehre. Beirut 1984. S. 35.