Ампір (кінотеатр) — Вікіпедія

Кінотеатр «Ампір»
Кінотеатр «Ампір» вид з вул. Театральна

Країна Україна Україна
Розташування Херсон
Колишні назви Держкіно ім. «Комінтерну»
Статус спадщини пам'ятка архітектури місцевого значення України
Дата початку спорудження IX століття
Дата закінчення спорудження XX століття
Відкриття 1915
Дата зруйнування 1997
Стиль модерн
Призначення кінотеатр
Адреса вул. Театральна, 17

Кінотеатр «Ампір». Карта розташування: Україна
Кінотеатр «Ампір»
Кінотеатр «Ампір»
Кінотеатр «Ампір» (Україна)
Мапа

CMNS: Кінотеатр «Ампір» у Вікісховищі

«Ампір» — нині закритий і один з найстаріших кінотеатр в місті. Будівля знаходиться в Херсоні за адресою: вулиця Театральна, (кол. Горького) 17.

Історія[ред. | ред. код]

Вид на кінотеатр з іншого боку будівлі

Кінотеатр був відкритий у 1915 році місцевим бізнесменом Ішаєю Спектр, а сама будівля була побудована на прикінці 19 — початку 20 століття.[1]

Ампір швидко отримав значно популярність серед жителів Херсона, адже на момент відкриття і до самого перевороту 1917 року він залишався провідним кінотеатром міста та одним з перших подібних культурних установ у ньому. В Ампірі демонструвалися всі сучасні на той момент кінофільми: як виробництва російської імперії так і зарубіжні.[2]

Незабаром після приходу до влади більшовиків — в 1920 кінотеатр був експропрійований, а в 1924 йому було присвоєно назву «Держкіно ім. „Комінтерну“»

З 1930 кінотеатр, вперше в історії міста почав прокат кінострічок зі звуком, однак, через прихід радянської влади асортимент фільмів помітно скоротився і тепер там демонструвалися винятково стрічки радянського виробництва, в тому числі й пропагандистського напрямку.

Під час Другої Світової Війни, навіть перебуваючи під окупацією Нацистської Німеччини кінотеатр продовжував активно працювати, за винятком днів особливо кровопролитних боїв, проте тепер — під ім'ям «Глорія». Під час боїв за Херсон кінотеатр був лише незначно пошкоджений, а через 3 місяці після відновлення ​контролю РСЧА над містом в 1944 році робота кінотеатру була відновлена.

Через кілька років після завершення війни, в 1947 році була проведена велика реконструкція будівлі й з тих по до самого свого закриття в кінці 1990-х він продовжував активно працювати.

У період 1996-1998 років кінотеатр часто піддавався актам вандалізму та грабежів, а в 1998 році кінотеатр «Ампір» був підпалений, в результаті чого сильно постраждав. У тому ж році він був остаточно закритий, а у 2009 році проданий приватній особі.[3]

На 2020 рік будівля пустує і поступово приходить в запустіння.[4]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Синематограф завоёвывает Херсон (часть вторая) » Мой город — Херсон. Архів оригіналу за 12 липня 2020. Процитовано 10 липня 2020.
  2. Кинотеатр имени "Коминтерна". pik.ua. Архів оригіналу за 10 липня 2020.
  3. Херсон теряет свое "историческое лицо". Типічний Херсон. Архів оригіналу за 11 липня 2020. Процитовано 10 липня 2020.
  4. Круг замкнулся: в Херсоне будет новый кинотеатр «Ампир»?. 0552.ua - Сайт міста Херсон. Архів оригіналу за 14 липня 2020.