Апельсинова війна — Вікіпедія

Апельсинова війна
Наполеонівські війни, Португальсько-іспанські війни
Мануель Годой
Мануель Годой

Мануель Годой
Дата: 20 травня - 9 червня 1801
Місце: Піренеї
Результат: Перемога іспано-французької коаліції
Сторони
Португалія Франція
Іспанія
Командувачі
Жуан Карлуш де Суоза Мануель Годой
Лоран де Гувіон
Військові сили
18 000 60 000

Апельси́нова війна́, або Помара́нчева війна́ (порт. Guerra das Laranjas, фр. Guerre des Oranges, ісп. Guerra de las Naranjas) — тритижневий військовий конфлікт між Іспанією та Португалією у 1801 році.

Передумови[ред. | ред. код]

У 1800 році союзні Франція та Іспанія в особі першого консула Наполеона Бонапарта і іспанського міністра Мануеля Годоя зажадали від Королівства Португалія розірвати союзні відносини з Британською імперією і вступити в союз з Бонапартом (проти Англії), поступившись при цьому Франції чималу частину її національних територій. Португалія, чиї союзні відносини з Великою Британією були засновані ще в 1373 року висновком договору між королем Англії Едуардом III і правителями Португалії королем Фернанду I і королевою Леонорою, висунуті вимоги не прийняла.

1 жовтня 1800 Іспанія і Франція підписали Третій договір в Сан-Ільдефонсо, підтверджений пізніше договором в Аранхуесі від 21 березня 1801 року[1]. Згідно з наступним договором у Бадахосі 29 січня Іспанія зобов'язалася оголосити війну Португалії, і в квітні 1801 р. союзні французькі війська підійшли до кордону з Португалією.

Хід війни[ред. | ред. код]

20 травня 1801 а сили французів були підкріплені іспанськими військами під командуванням Мануеля Годоя. Генерал-капітан Годой на чолі 60-тисячної армії[2] практично в дводенний термін окупував Португалію.

Вважається, що іспанські солдати вітали Годоя апельсиновими гілками, від чого війна і отримала таку назву[3]. Або ж упевнений в успіху Годой відіслав іспанській королеві Марії-Луїзі, чиїм фаворитом він був, кошик з апельсинами[4], обіцяючи, що наступний вже вишле з Лісабона[5]. Також є думка, що перед боєм відбулася зустріч командувачів ворогуючих сторін, на якій було вирішено, що Португалії немає сенсу воювати за Англію, а Іспанії — за Францію, і всі військові дії будуть спрямовані на безкровопролитне маневрування (в апельсинових плантаціях)[6].

Португальськими військами (2000 кавалерії і 16 000 піхоти) командував 82-річний прем'єр-міністр Жуан Карлос де Соуза[pt], 2-й герцог Лафойнш[pt]. Через швидкоплинність військових дій основні сили французів під командуванням генерала Леклерка (Charles Victor Emmanuel Leclerc) так і не взяли участі в боях.

6 червня 1801 року в Бадахосі був підписаний мирний договір.

Наслідки[ред. | ред. код]

За умовами договору Іспанія отримала невеликий прикордонний округ Олівенса[7], а Португалія зобов'язалася закрити свої порти для британських суден і виплатити Франції контрибуцію у 20 мільйонів франків[8][1]. Згодом до договору були внесені зміни, новий варіант був підписаний 29 вересня 1801 року королем Португалії Жуаном VI в Мадриді[9].

Після перемоги англійців над франко-іспанськими морськими силами в Трафальгарській битві, що стався 21 жовтня 1805 року, уряд Португалії вирішили відновити відносини зі своїм давнім союзником. Це призвело до початку війни на Піренейському півострові, у результаті чого були скасовані угоди Бадахоського і Мадридського мирних договорів.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Фрімонт-Барнс Г. Одвічні вороги: Велика Британія, Франція та Іспанія // Війна на Піренейському півострові 1807-1814 рр...
  2. Карл IV Іспанський і Наполеон (рос.). Всесвітня історія. Архів оригіналу за 26 квітня 2012. Процитовано 18 травня 2010. 
  3. Примітки // Піднялися з землі. — 1992.
  4. Guerra de las Naranjas (1801): Las intrigas de Godoy, el verdadero Rey (іспанською). Mundo Historia.  {{cite web}}: |access-date= вимагає |url= (довідка); Cite має пустий невідомий параметр: |Format= (довідка); Пропущений або порожній |url= (довідка)
  5. War of the Oranges [Архівовано 1 січня 2012 у Wayback Machine.] в Енциклопедії Британіка. (англ.)
  6. Частина 1. Час Наполеона I. 1800-1815.: Глава VI. Іспанія і Португалія. 1800-1814 // Історія XIX століття. — 1937.
  7. Португалія: Міжнародні відносини і збройні сили (рос.). Довідник по країнах.  {{cite web}}: |access-date= вимагає |url= (довідка); Пропущений або порожній |url= (довідка)
  8. Fournier A. Napoleon the First: A Biography. — 1903.
  9. Мадридський договір (рос.). Хронос. Архів оригіналу за 26 квітня 2012. Процитовано 18 травня 2010.