Балтазар ван дер Аст — Вікіпедія

Балтазар ван дер Аст
малюнок тюльпану, гуаш
При народженні Balthasar van der Ast
Народження 1593(1593)
Мідделбург, Голландія
Смерть 1657(1657)
  Делфт, Голландія
Національність голландець
Країна Голландія
Жанр натюрморт
Діяльність ботанічний ілюстратор, художник
Напрямок голландський реалізм 17 ст.
Роки творчості 1610-1656
Вплив Амброзіус Босхарт, Ян Брейгель старший
Вчитель Амброзіус Босгарт старший[1]
Твори натюрморти з квітами
Родичі Амброзіус Босгарт старший[2][3][…]
Роботи в колекції Музей Бойманса - ван Бенінгена, Музей Тіссен-Борнемісса, Національна галерея мистецтв, Національний музей Швеції, Ашмолеан музей[5], Національна галерея, Палац витончених мистецтв[6], Національний музей світових культурd[7], Центральний музей Утрехта, Мауріцгейс, Рейксмузей, Musée de l'hôtel Sandelind, музей Дордрехтаd, Музей Принценгоф, Музей Сюрмондта — Людвіга, Бостонський музей образотворчих мистецтв, Берлінська картинна галерея, Художній музей, Ермітаж, Національна галерея, Музей образотворчих мистецтв, Музей Нортона Саймона, Художній музей Сент-Луїса, Musée de la Chartreuse de Douaid, Державний музей мистецтв, Музей Гронінгена, Баварські державні колекції картинd, Rijksmuseum Twenthed, Художня галерея Єльського університету, Державні художні зібрання Дрездена, Музей Фіцвільяма, Currier Museum of Artd, Національний музей мистецтва, архітектури і дизайну, Художній музей Північної Кароліни, Музей мистецтв Толедо, Художня галерея Південної Австралії, Королівські музеї витончених мистецтв[8], Музей фюрера, Музей мистецтв Фенікса, Anhaltische Gemäldegaleried, Museum Flehited, Taft Museum of Artd, Державні музеї Берліна і Landesmuseum Hannoverd

CMNS: Балтазар ван дер Аст у Вікісховищі

Балтазар ван дер Аст (нід. Balthasar van der Ast; 1593, Мідделбург — 1657, Делфт) — голландський художник першої половини XVII строліття, майстер натюрмортів з квітами.

Життєпис[ред. | ред. код]

Натюрморт з квітками яблуні, Берлін

Точної дати народження Балтазара ван дер Аста не віднайдено. Умовно беруть 1593 рік чи близько того. Непрямою вказівкою на рік народження митця вважають першу картину ван дер Аста, датовану 1610 роком. Тобто до цього року він повинен був пройти якийсь шлях навчання і опанування художнього ремесла.

У батьківській родині окрім Балтазара була старша дочка, з якою узяв шлюб фламандський майстер квіткових натюрмортів — Амброзіус Босхарт. Він і працював у голландському місті Мідделбург з 1593 року. Він міг бути першим вчителем майбутнього художника, родича з боку дружини. Саме в родину Амброзіуса Босхарта та старшої сестри і перебрався молодий Балтазар у 1609 році по смерті батька. Ранні твори Балтазара ван дер Аста мають значний вплив творів чоловіка її сестри.

1619 роком зафіксоване перебування художника Балтазара ван дер Аста в місті Утрехт, осередку католицизму в протестантському оточенні інших голландських провінцій. В Утрехті був членом гільдії Св. Луки, тобто мав статус майстра. За припущеннями, художник Ян Давідс де Хем (1606 — 1683/84) — його учень.

1632 року Балтазар ван дер Аст перебрався у Делфт, де через рік узяв шлюб, ім'я його дружини — Маргарет. Родина мала двох доньок — Марію та Елену.

Бальтазар ван дер Аст жив і працював в місті Делфт до власної смерти у 1657 році. Художника поховали в місцевій церкві Уде керк, де також поховані Антоні ван Левенгук та художник Ян Вермер.

Художня манера[ред. | ред. код]

«Квіти в вазі і комахи», Національна галерея (Лондон)

Художня манера Балтазара ван дер Аста стримана і досить спокійна. Для внесення розмаїття створював в натюрмортах з квітами зображення мушлей, коштовної порцеляни, привезеної з Китаю, комах та ящірок. Спокійний характер митця відбився на творах, позбавлених яскравих колористичних гам і рухів, притаманних бароковим натюрмортам, що створював фламандець Франс Снейдерс. Відходив від документально точного відтворення квітів по сезонам та датам зацвітання. В натюрмортах митця, розроблених в майстерні, поряд намальовані квіти, терміни зацвітання яких ніяк не збігаються (тобто створені за попередніми замальовками). Метою було декоративне враження від композиції, а не «документальність».

Вибрані твори[ред. | ред. код]

«Кошик з фруктами і комахами. 1632 р., Берлін.
«Фрукти і квіти на тлі архітектури» 1640, музей мистецтв, Дуе (Нор), Франція

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Гос. Эрмитаж. «Западноевропейская живопись», каталог № 2, Л, «Искусство», 1981, с. 96
  • Die Welt der Malerei. — Köln, 1990.

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Бальтазар ван дер Аст

Див. також[ред. | ред. код]