Богдан Хмельницький (марш) — Вікіпедія

«Богдан Хмельницький»
Пісня духового оркестру
Випущено поч. XX ст.
Тип Марш

Богдан Хмельницький — популярний радянський та український військовий марш.

Історія[ред. | ред. код]

Твір було написано до 1917 року, попри те що окремі джерела приписують авторство Людомиру Петкевичу, документально підтверджено лише те що він, перебуваючи на посаді капельмейстера Фанагорійського гренадерського полку[ru], записав ноти маршу. В будь-якому разі саме завдяки йому композиція дійшла до нашого часу.

Популярності «Богдан Хмельницький» набув після виконання маршу на першому параді військ РСЧА що відбувся на Ходинському полі 1 травня 1918 року. Петкевич на той час очолював перший офіційний Зразково-показовий військовий оркестр РРФСР. Як згадується в радянських мемуарних творах марш вельми вподобав особисто Ленін. Наразі важко судити чи дійсно «БХ» був його улюбленим маршем, та зважаючи на те, що інші з виконаних на параді — «Суворовський марш», «Прощання слов'янки», «Марш Преображенського полку» тощо — асоціювалися з РІА й були вельми поширені в імператорській Росії, широка розповсюдженість цієї композиції за нового порядку вельми закономірна.

Згодом музичну обробку для інструментального оркестру здійснював також Яків Орлов. Наприкінці XX — поч. XXI століття твір був одним з найпопулярніших традиційних маршів ЗСУ.

Література[ред. | ред. код]

  • «Советская военная музыка», Москва 1977, Военно-оркестровая служба МО СССР
  • В.П Кретов «Военная музыка, ставшая жизнью Л. А. Петкевича», з «Военно-исторический журнал» — № 4 — 2009 г