Бонавентура Пітерс старший — Вікіпедія

Бонавентура Пітерс старший (Бонавентура Петерс)
нід. Bonaventura Peeters the Elder
Гравер Венцеслас Холлар. «Бонавентура Пітерс старший»
При народженні Bonaventura Peeters
Народження 23 липня 1614(1614-07-23)
Антверпен, Фландрія
Смерть 25 липня 1652(1652-07-25) (38 років)
  Антверпен, Бельгія
Національність нідерландець
Країна Габсбурзькі Нідерланди
Жанр живопис, марина
Діяльність художник, графік, гравер, поет, майстер офорту, картограф
Напрямок бароко
Вплив пейзажисти Антверпена
Відомі учні Catharina Peetersd[1] і Jan Peeters the Elderd[1]
Твори Ships near a pierd і Polar bear hunt on the coast of Norway?d
Батько Cornelis Peetersd[1]
Мати Catharina van Eelend[1]
Брати, сестри Catharina Peetersd[2], Gillis Peetersd і Jan Peeters the Elderd[2]
Роботи в колекції Міннеаполіський інститут мистецтваd, Музей Прадо, Оклендська галерея мистецтвd, Національний музей Швеції, Штедель, Королівські музеї витончених мистецтв[3], Королівський музей витончених мистецтв, Музей витончених мистецтв, Royal Museums Greenwichd, Museumslandschaft Hessen Kasseld, Рейксмузей, Музей мистецтв Філадельфії, Ермітаж, Національна галерея, Музей історії мистецтв, Музей палацу короля Яна III у Вілянуві, Баварські державні колекції картинd, Державні художні зібрання Дрездена, Музей Фіцвільяма, Музей образотворчих мистецтв, Національний музей мистецтва, архітектури і дизайну, Brest’s Museum of Fine Artsd, Міський музей (Амстердам)[4], Музей мистецтва та історії культуриd, Staatliches Museum Schwerind, Національний музей у Варшаві, Музей фюрера, Hallwyl Museumd, Національна галерея, Rijksmuseum Twenthed, Ліонський музей красних мистецтв, Страсбурзький музей образотворчого мистецтва, Anhaltische Gemäldegaleried, Будинок Рубенса, Музей герцога Антона Ульріха, Національний морський музей, Falmouth Art Galleryd, Holburne Museumd, Bristol City Museum and Art Galleryd, Audley End Housed і Манчестерська художня галереяd

CMNS: Бонавентура Пітерс старший у Вікісховищі

Бонавентура Пітерс старший також Бонавентура Петерс (нід. Bonaventura Peeters the Elder 23 липня 1614, Антверпен — 25 липня 1652, Антверпен) — південнонідерландський (фламандський) художник морських краєвидів і сцен. Малювальник і гравер.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у Антверпен. Мав брата, Гілліса Пітерса, що теж був художником. Брати мали спільну майстерню. В родині був ще один брат, Ян Бонавентура та сестра Катаріна Пітерс, теж художники, що створювали морські сцени.

Відомості про ранні роки митця не збережені. Невідомо, у кого саме від здобував художню освіту. Можливо, його вчителем був художник Андріс ван Ертвелт, автор картин з морем у часи буревіїв чи шторму. У віці 20 років (тобто 1634 року) по сплаті вхідного взносу Бонавентура Пітерс старший став членом антверпенської гільдії св. Луки.

1641 року художник перебрався у Хобокен (Антверпен), де мав власну майстерню, котру ділив із своїми братами і сестрою.

Художник помер у відносно молодому віці і не був одруженим. Смерть забрала митця у віці 38 років. Відомо лише, що він хворів у останні роки життя.

Твори художника[ред. | ред. код]

Бонавентура Пітерс старший. «Панорама Антверпена»

Бонавентура Пітерс починав як художник панорамних морських краєвидів. У всякому разі збережені ранні твори саме такі. Згодом він створював різноманітні морські сцени, де були узбережжя, буревії, морські катастрофи, баталії і морські зіткнення на морі. Різноманітність сцен і доволі точне відтворення оснастки тогочасних вітрильників дає підстави припускати, що якийсь час він сам працював на морі і добре знав важкий побут моряків тих часів. Згодом цей досвід сприяв появі широкого спектра морських сцен, створених художником.

В картинах митця булі відтворені узбережжя Північного моря та вихід у море річки Шельда, де розташований і сам Антверпен. Серед збережених морських краєвидів є й такі, де подані порти і узбережжя Середземного моря і Близького Сходу. Короткий термін життя митця дає підстави припускати, що лише частина його марин йшла від реальних спостережень, для інших були використані гравюри з морськими сценами, композиції котрих він переводив у живопис.

Ймовірно, він замальовував усе незвичне і екзотичне, куди увійшли і морські краєвиди з тематикою Близького Сходу чи портових міст Середземного моря. На одній картині є зображення саней взимку і частка дослідників припускає його перебування на човні, що йшов вздовж Скандинавії або доходив до російського порту Архангельськ. Цілком екзотичними були і картини, створені за рахунок малюнків брата Гілліса, котрий відвідав Південну Америку і голландські колонії там.

Обрані твори (галерея)[ред. | ред. код]

Бонавентура Пітерс старший. «Баталія на морі»
Бонавентура Пітерс старший. «Порт десь на Близькому Сході», до 1652 р.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Бонавентура Пітерс старший

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]