Бої за Херсон — Вікіпедія

Бої за Херсон
Російське вторгнення в Україну (2022)
Південний театр воєнних дій російсько-української війни
2022 Russian invasion of Ukraine.svg
Мапа бойових дій в Херсонській області станом на 17.04.2024
Дата24 лютого  — 11 листопада 2022
(8 місяців, 2 тижні та 4 дні)
МісцеУкраїна Херсон, Херсонська область, Україна
Результат Перемога ЗСУ. Відступ російських військ на лівий берег Дніпра.
Сторони
Росія Росія Україна Україна
Формування

Збройні сили Російської Федерації

Війська національної гвардії Росії

Втрати

Підтверджені втрати за 29.08.22 — 30.11.22 складають 530 знищеної, трофейної та пошкодженої одиниці техніки:

  • 116 Танків
  • 248 ББМ
  • 91 Артилерії
  • 26 Бронеавтомобілів
  • 15 ППО
  • 29 Іншої техніки
  • 5 Авіаційного транспорту

Підтверджені втрати за 29.08.22 — 30.11.22 складають 320 знищеної, трофейної та пошкодженої одиниці техніки:

  • 76 Танків
  • 163 ББМ
  • 20 Артилерії
  • 43 Бронеавтомобілів
  • 4 ППО
  • 12 Іншої техніки
  • 2 Авіаційного транспорту

Бої за Херсон почалися після повномасштабного вторгнення РФ до України 24 лютого 2022 року. У ході контрнаступу на Півдні, 11 листопада 2022 ЗСУ визволили Херсон, відкинувши російські війська на лівий берег Дніпра.

Наступ російських окупаційних військ на Херсон розгортався з півдня, з напрямку тимчасового окупованого Кримського півострова. 1 березня вони прорвалися до обласного центру за допомогою бронетехніки. 1 березня місто окупували Збройні сили Російської Федерації, після чого почалася підготовка до псевдореферендуму для створення маріонеткового утворення чи приєднання до РФ, що незаконно відбулося 30 вересня[10]. Після звільнення міста силами оперативного командування «Південь» 11 листопада, наступного дня до міста повернулася Національна поліція.[11]

Після звільнення міста російські війська почали його регулярно обстрілювати, що спричинило численні жертви серед населення та руйнування будинків та інфраструктури[12].

Перебіг подій[ред. | ред. код]

Херсонський напрямок став однією із найгарячіших точок у російсько-українській війні. На Херсонському напрямку російські війська використовували та використовують гелікоптери Мі-28, Ка-52, бронетранспортери БТР-80, БТР-82, танки Т-72 та їхні модифікації, також САУ МСТА-С, РСЗВ БМ-21 «Град» та іншу техніку. Російська авіація діяла на напрямку: Нова Каховка — Херсон — Миколаїв. Використовувалися літаки МіГ-29 на наднизьких висотах. Та нажаль місцевою владою і військовими не було взірвано жодної залізничної колії в Херсонській області за весь час війни, жодного мосту не було підірвано повністю, що дозволило росіянам переправляти свою техніку на правий берег Дніпра. Зокрема залізничною колією у с. Снігурівку Миколаївської області. Багато місцевих жителів хотіли взяти до рук зброю для захисту області, та не мали такої змоги і організованої місцевої влади як в м. Києві.

Лютий[ред. | ред. код]

24 лютого[ред. | ред. код]

Близько 4:30 російські окупанти почали обстріл Чорнобаївського аеропорту, але оскільки розвідка ЗСУ знала наперед про такі дії ворога, то під час обстрілу ракетами «Калібр» ЗС РФ українські гелікоптери вже були переміщені в інші локації.

Приблизно о десятій годині ранку російські війська зайшли в Нову Каховку і демонстративно повісили свій прапор на даху Новокаховської ГЕС.

Близько 11-ї години ранку після висадки з вертольотів російський десант зайняв позиції в районі Антонівського мосту, Антонівки та Садового. Таким чином на лівобережній частині Херсонщини в оточенні опинились частини 59-та окремої мотопіхотної бригади імені Якова Гандзюка (59 ОМПБр), які були перекинуті на полігон під Олешківськими пісками в лютому 2023 року[13][14].

Херсонським тероборонівцям, підрозділам 59 ОМПБр, та 80-ї окремої десантно-штурмової бригади вдалось вибити російський десант та втримати позиції під Антонівським мостом, що дало можливість українським військовим з боями та під обстрілами вийти з оточення[13][15].

Над містом літала російська авіація. З літаків були завдані удари по українським підрозділам[13]. Українська протиповітряна оборона була послаблена на стільки, що російські літаки мали можливість скидати некеровані авіаційні бомби[14].

Протягом дня російські війська взяли декілька міст області під свій контроль: Генічеськ, Скадовськ, Каховка, Нова Каховка, Таврійськ, а також були захоплені Каховська ГЕС та Північнокримський канал.

24 лютого 2022 року Президентом України було ухвалено указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».

Голова Херсонської ОДА Геннадій Лагута покинув місто Херсон в перший день війни. В місті залишився мер Херсона Ігор Колихаєв. Обидва входять до Політичної партії Ігоря Колихаєва «Нам тут жити»

Місцевою владою і військовими не було взірвано жодної залізничної колії в Херсонській області за весь час війни, жодного мосту не було підірвано повністю.

25 лютого[ред. | ред. код]

Відомо, що бої велися в районі Антонівського мосту[16], який російським військам вдалося взяти під контроль[17][18][19], що дозволило окупанту вийти на кордон Херсон — Нова Каховка — Каховка. З огляду на це, через ризик оточення, було прийнято рішення відвести підрозділ територіальної оборони і від Дар'ївського мосту. Того ж дня тероборона відійшла до Херсона із селищ Наддніпрянське та Молодіжне.

26 лютого[ред. | ред. код]

Програно бій за Антонівський міст. Українські війська відійшли від Антонівки. У Антонівку і місто Херсон почали заходити російські військові. Активізувалися російські диверсанти у м. Херсоні. При обороні Херсонської області не було знищено жодної залізничної колії, жодного мосту не було знищено повністю (без можливості відновлення).[20].

27 лютого[ред. | ред. код]

До Херсона евакуйовано дитячий будинок з Антонівки[21].

Стало відомо, що Антонівка ймовірно залишилася без газу, електрики та води[22].

28 лютого[ред. | ред. код]

Російські війська увійшли до селища Зимівник зі сторони Чорнобаївського аеропорту, перед цим повністю оточивши Херсон.

Березень[ред. | ред. код]

1 березня[ред. | ред. код]

Пам'ятний знак бійцям Херсонської тероборони в Бузковому парку

Російські окупанти наступали з боку аеропорту до Миколаївського шосе та кільця біля холодокомбінату. Над містом літали російські літаки.[23]. Містом просувалася окупаційна техніка, були випадки взяття цивільних заручниками[24].

Удень снаряди російських окупантів влучили в житлові будинки[25]. Увечері до міста увійшли російські танки та БТРи, закріпились у кількох точках обласного центру, окопувалися на позиціях[26]. О 17:00 ворожий БТР обстріляв автоцистерну рятувальників, які гасили пожежу в ТРЦ «Фабрика»; постраждалих не було[27].

У місті тривали вуличні бої загарбників з бійцями місцевої територіальної оборони[28].

В Бузковому парку на вулиці Нафтовиків загинули близько 30 бійців тероборони, які намагались зупинити російську колону, маючи лише легке озброєння (звичайні рушниці, одиничні зразки автоматичної зброї, коктейлі Молотова)[29][30][31][32].

Почався наступ росіян на Миколаївському напрямку, внаслідок якого зазнали розгромної поразки. Була знищена новітня російська бойова техніка.

2 березня[ред. | ред. код]

Зранку кілька вибухів пролунали в районі аеропорту Херсона. За словами голови Херсонської ОДА Геннадія Лагути, місто було повністю оточене ворогом, горіла будівля СБУ, окупанти займалися мародерством в аптеках та магазинах[26].

Мер міста Ігор Колихаєв написав у фейсбуці «Ми все ще Україна» та закликав російських військових організувати «зелений коридор» для вивезення з міста поранених, евакуації мешканців та підвезення ліків та продовольства. Він підтвердив, що Херсон перебуває у блокаді окупаційних російських військ. Водночас Олексій Арестович, радник президента України Зеленського, заявив увечері, що у Херсоні тривають бої. Російські військові, за його словами, «контролюють лише центр».[33]

Станом на вечір окупанти перебували у всіх районах міста, жителям радили не виходити на вулицю. Протягом 1-2 березня в місті загинуло щонайменше 30 мирних жителів[34].

3 березня[ред. | ред. код]

На летовищі Херсона ЗСУ розбили всю техніку ворога (гелікоптери і ППО).[35] У денну пору загарбники почали мінувати місто — ставити «розтяжки».[36]

Увечері окупанти захопили Херсонську телевежу, у місті не працювало кабельне телебачення[37]. Російські окупанти завозять до міста автобусами людей із РФ — аби ті на мітингу проголосували за приєднання до окупованого Криму.[38]

4 березня[ред. | ред. код]

Окупанти розпочали трансляцію 24 російських телеканалів та трьох російських радіоканалів через приставку Т2. У місті працював лише один телеканал, що транслював всеукраїнський марафон, UA:Херсон. Інші регіональні канали в області не працювали. Аналогічна ситуація у інших районах області.[39]

Херсонська ОДА повідомила, що окупанти відключили операторів Київстар та Vodafone по всій області.[40]

До міста заїхали російські вантажівки з «гуманітарною допомогою», люди на центральній площі зустріли їх гаслами обурення. Натомість магазини безкоштовно роздавали людям залишки продуктів, що лишились на складах[41].

У місті також планувалося провести проросійський мітинг за створення так званої «Херсонської народної республіки» та приєднання регіону до Росії.[42] Всупереч проросійським провокаціям вийшли патріоти з українськими прапорами і зірвали цей мітинг.[43]

5 березня[ред. | ред. код]

Вранці ЗСУ завдали потужний удар по російських військових біля Херсона[44]. Кілька тисяч мешканців Херсона вийшли на центральну площу Херсона на протест проти російської окупації. Російські окупанти відкрили вогонь у повітря,[45] об 11:30 російські військові залишили центр міста[46].

6 березня[ред. | ред. код]

Жителі Херсона вийшли на вулиці з українськими прапорами, щоб знову влаштувати масштабний мітинг проти російських окупантів. Вони скандували гасла проти армії Путіна. Українці також співали гімн України. Зазначається, що звуки гімну, який виконував трубач, лунали з балкона на всю площу Свободи. Крім того, водії також підтримували протестувальників автомобільними гудками. Попри все місто, тимчасово окуповане росіянами, активно протестує проти окупантів: проходять багатотисячні мітинги, і майже ніхто не приймає від росіян «гуманітарну допомогу».[47]

Оператор мобільного зв'язку Vodafone Україна відновив зв'язок у Херсоні.[48]

7 березня[ред. | ред. код]

У ніч на 7 березня українські війська завдали контрудару по окупованому росіянами Чорнобаївському аеропорту й знищили до 30-ти гелікоптерів ворога[49][50]

8 березня[ред. | ред. код]

У Антонівці та Зеленівці працівники Херсонгазу відремонтували газову мережу[51].

13 березня[ред. | ред. код]

Міський голова Скадовська Олександр Яковлєв повідомив, що в місті «немає окупаційних військ»[52], проте російські війська згодом знову увійшли до міста, розмістившись в одному з літніх дитячих таборів на околиці міста.[53]

14 березня[ред. | ред. код]

Російські терористи обстріляли село Високопілля на Херсонщині, прокуратура області відкрила кримінальне провадження[54]. У Білозерці російські окупанти стріляниною розганяють протестувальників, що перегороджують шлях їхній колоні[55][56].

15 березня[ред. | ред. код]

О 12:00 українська авіація провела зачистку Херсонського аеропорта. В районі Чорнобаївки ворог втратив сім бойових гелікоптерів[57].

25 березня[ред. | ред. код]

Тачанка з літерою Z та кулеметом Максима в Олешках

25 березня за інформацією пентагону Росія втратила контроль над частиною Херсона.[58]

Зокрема, Збройні сили України провели успішну операцію на Херсонщині та звільнили село Нововоронцовка. Цей населений пункт знаходиться на кордоні з Дніпропетровською областю. Раніше російські військові намагалися прорватися до сусідньої області, але українські військові зірвали усі плани загарбника.[59]

30 березня[ред. | ред. код]

Збройні Сили України продовжують проводити оборонні бої за тимчасово окуповані території Херсонської області. 30 березня нашим бійцям вдалося поновити законний контроль у населених пунктах Орлове, Заградівка та Кочубеївка, — Генштаб ЗСУ[60].

«Для контролю над тимчасово окупованими територіями півдня України противник намагається створювати військово-цивільні адміністрації та розпочав підготовку до проведення референдуму зі створення квазідержавного утворення на території Херсонської області», — Генштаб ЗСУ[10].

31 березня[ред. | ред. код]

31 березня 2022 року стало відомо, що 11 сіл звільнені від російської окупації[61].

Квітень[ред. | ред. код]

5 квітня[ред. | ред. код]

В одному з інтерв'ю 5 квітня радник керівника Офісу Президента Олексій Арестович заявив, що росіяни ось-ось готуються залишити Херсон. «Це не значить, що Херсон звільнять завтра, але росіяни всерйоз розглядають це серед своїх військових планів» — заявив політик.

6 квітня[ред. | ред. код]

«У результаті дій підрозділів ЗС України, що наступають, ворог утратив контроль над населеним пунктом Осокорівка», — йдеться в заяві Генштабу[62]. Ворог, в результаті наступальних дій Збройних Сил України, втратив контроль над населеними пунктами Добрянка, Нововознесенське і Трудолюбівка[63].

22 квітня[ред. | ред. код]

Внаслідок артилерійського обстрілу російськими військовими села Нова Зоря снаряд потрапив до будинку місцевого жителя. Було вбито 16-річного підлітка та чоловіка. Тяжкі поранення отримав ще один мешканець. З цього приводу обласна прокуратура розслідує справу про порушення законів війни.[64]

25 квітня[ред. | ред. код]

Ввечері мер міста Ігор Колихаєв заявив, що російські військові захопили Херсонську міську раду. Із будівлі було знято прапор України. Військові РФ відібрали в охорони ключі від будівлі й намагалися дізнатися, о котрій годині зазвичай починається робочий день. Меру та співробітникам міськради дали можливість поїхати додому.[65]

27 квітня[ред. | ред. код]

Ввечері 27 квітня в місті, біля телевежі прогриміли вибухи. Російські телеканали перестали працювати.[66]

28 квітня[ред. | ред. код]

З'явилася інформація, що окупанти хочуть в Херсонській області ввести рублі.[67]

Травень[ред. | ред. код]

9 травня[ред. | ред. код]

Станом на цей день із Херсона виїхало 45 % жителів, і 20 % з області[68][69].

Червень[ред. | ред. код]

Стало відомо, що окупанти почали перевозити свої сім'ї та власні речі до міста[70].

Після окупації міста роботу херсонського морського порту було призупинено, та 15 червня окупаційні війська відновили його роботу[71].

18 червня невідомі намагалися ліквідувати Євгена Соболєва, начальника 90-ї виправної колонії та колоборанта[72].

Херсонські партизани розстріляли окупантів у закладі під час вечері[73].

19 червня мер Мелітополя Іван Федоров заявив, що ЗСУ перебувають на межі Херсона, і можуть звільнити його у найближчі тижні.

20 червня Сергій Хлань, радник голови Херсонської військової адміністрації, заявив, що окупанти відкинуті з першої лінії оборони в Херсонській області[74].

24 червня у Херсоні підірвали автомобіль з «головою» управління сім'ї, молоді та спорту окупаційної ВЦА Дмитром Савлученком. Колаборант загинув[75].

28 червня стало відомо, що російські окупанти відкрили в місті та області пункти видачі російських паспортів[76].

Липень[ред. | ред. код]

6 липня Сергій Хлань повідомив про знищення російських складів у районі залізничного вокзалу[77].

9 липня ЗСУ оголосили про успішне знищення двох командних пунктів ЗС РФ в області, у результаті чого ліквідували 200 окупантів і знешкодили 6 ЗРК «Панцир», РСЗВ «Акація»[78].

10 липня Сергій Хлань повідомив, що ЗСУ влучили в російську військову частину[79].

14 липня в.о. керівника Херсонської ОВА Дмитро Бутрій повідомив про звільнення 44 населених пунктів Херсонщини від російської окупації[80].

Вночі проти 17 липня ЗСУ знищили штаб, казарми та склад з боєприпасами росіян у Лазурному на Херсонщині[81]. Також того дня знищили до 350 терористів «ДНР», до 10-ти одиниць техніки разом з боєкомплектом і радіолокаційну систему «Подлёт К1» в недобудові поблизу «Чайки»[джерело?]

19 липня завдали удару по Антонівському мосту по системах ППО. Через знищення деяких важливих об'єктів ППО Українська авіація отримала можливість залітати в тил ворога. Під вечір було збито ворожий літак за 50 кілометрів від лінії фронту, під Новою Каховкою.[джерело?]

20 липня завдали другого удару по Антонівському мосту, росіяни перекрили рух мостом. Весь тиждень українські сили наносили стратегічні удари у Снігурівці, Новій Каховці, Антонівці, Лазурному, Чаплинці, Раденську, Херсоні, Чарівному, Новій Маячці, Дарівці і Таврійську. Така кількість ударів в порівнянні з іншими напрямками може свідчити, що українська артилерія має завдання завдати якнайбільшої шкоди російській логістиці, це підтверджує й Генштаб: «Росіяни відчувають великі проблеми на Південнобузькому напрямку з боєкомплектом, їжею та водою».[джерело?]

Вранці 23 липня, аби створити проблеми з постачанням російського угрупування на правому березі Дніпра в Херсонській області, українські військові влучили в Дар'ївський міст через Інгулець. Таким чином був пошкоджений міст через Інгулець біля с. Дар'ївка в бік Каховської ГЕС[82].

Вночі 26 липня українські військові завдали ракетного удару по Антонівському мосту, а перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський повідомив, що міст зазнав суттєвих пошкоджень унаслідок обстрілу, відновлювальні роботи заберуть багато часу[83]. Також було пошкоджено Антонівський залізничний міст[84].

29 липня українські військові завдали високоточного ракетного удару по автомобільному мосту, що веде до Каховської ГЕС через шлюз. Міст було частково пошкоджено. Російські окупанти стверджують, що міст був обстріляний з «M142 HIMARS». Аби показати, що «міст вистояв» було знято та поширено відео, під час зйомок якого пропагандист Андрій Руденко показав знищену станцію РЕБ «Репеллент-1»[85]. Попри те, що автомобільна частина моста лишилась майже не ушкоджена, залізнична частина зазнала істотного руйнування — перекриття під коліями впало в шлюз, а погнуті колії зависли у повітрі. Таким чином, було перебито другий та останній залізничний шлях, що сполучав правобережне угрупування російських окупантів[86].

Серпень[ред. | ред. код]

Станом на 1 серпня 2022 року ЗСУ звільнили від російських окупантів 46 населених пунктів на Херсонщині[87], а вже 2 серпня Дмитро Бутрій, в.о. голови Херсонської ОВА, повідомив про 53 населених пунктів, які звільнені від окупації[88].

11 серпня 2022 року ЗСУ повідомили про нанесення вогневого ураження командного пункту 126 окремої бригади берегової охорони берегових військ ВМФ РФ в Новокам'янці, знищення пункту управління 49-ої армії РФ біля Червоного Маяка та окупаційного складу з боєприпасами біля Барвінку, ураження командно-спостережного пункту батальйонної тактичної групи 76-ої десантно-штурмової дивізії РФ в Іщенці[89].

27 серпня у Херсоні пролунав вибух біля виправної колонії № 90, на території якої росіяни розмістили свою базу та боєприпаси. Також було нанесено удару по промзоні. На ній була розміщена техніка разом з окупантами. Промзона розташована біля цієї колонії[90].

29 серпня, вночі, ЗСУ нанесли удари по складах та військовій частині окупантів у Херсоні[91].

Також цього дня так званий «109-й полк ДНР» російських окупаційних військ відійшов зі своїх позицій на Херсонщині, а російські десантники,  які мали підтримувати його, втекли з поля бою. Таку інформацію оприлюднило українське Оперативне угруповання військ «Каховка». Те, що Україна відновила контрнаступ на Херсонському напрямку, підтверджує на брифінгу і речниця Оперативного командування (ОК) «Південь» Наталія Гуменюк. Водночас представниця ОК закликає українців «набратися терпіння», оскільки на цьому напрямку російський агресор зібрав досить потужні сили[92].

В цей же день Сергій Братчук, спікер Одеської ОВА та Володимир Літвінов, голова Бериславської райадміністрації повідомили про влучення у Бериславський машинобудівний завод, на території якого окупаційні війська розмістили свою живу силу разом з технікою та боєприпасами. А вже пообіді з'явилися повідомлення про влучання по базуванню окупаційних військ біля маячанського Північнокримського каналу, знищення російської переправи у селі Львове Бериславського району та рашиського складу з боєприпасами у селі Гаврилівка на Херсонщині[93].

Вересень[ред. | ред. код]

10 вересня ЗСУ завдали удару по будівлі ТОВ «Алкосервіс», де розміщувався особовий склад та військова техніка російських військ. 17 вересня підтверджено знищення понад 180 рашистів; російські спецслужби п'ять днів розбирали завали та діставали тіла ліквідованих окупантів, намагаючись приховати втрати[94].

16 вересня російські ЗМІ повідомили про ракетний удар по будівлі окупаційної адміністрації міста[95]; оперативне командування «Південь» у своєму зведенні про виконання вогневих завдань ракетно-артилерійськими підрозділами серед цілей зазначило, в тому числі, «пункт управління, безпосередньо, в Херсоні»[96].

30 вересня росіяни та їхній колаборант Кирило Стремоусов повідомили про загибель у Херсоні Олексія Катериничева, так званого «заступника голови ВЦА» та колишнього ФСБівця[97].

Листопад[ред. | ред. код]

Пограбований краєзнавчий музей

Від початку листопада російській окупаційні війська розпочали підготовку до відступу. 3 листопада з будівлі Херсонської обладміністрації було прибрано окупаційний прапор, та блок-пости поблизу[98]. Готуючись до втечі, окупанти розграбували Херсонський художній музей та Херсонський краєзнавчий музей[99][100][101], зоопарк[102] та комунальне майно[103]. Награбоване буле вивезено на окупований Кримський півострів.

9 листопада 2022 року МО РФ оголосило про «відхід» окупаційних військ із міста[104].

10 листопада Головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний прокоментував відведення військ РФ з правого берега Дніпра: «За кожним так званим „жестом доброї волі“ противника стоять колосальні зусилля наших військ. Так само, як ворог відходив з Києва та Харківщини, залишав острів Зміїний, ймовірний вихід із Херсона — це результат наших активних дій.»[105]

11 листопада українські війська надвечір увійшли до міста[106] і до 12 листопада місто остаточно було звільнено.

Окупанти підірвали Антонівський міст у декількох місцях.[107].

12 листопада Місто було повністю заміновано: включаючи будівлю ОВА і Міськводоканалу. У місті не було води і світла, мобільний зв'язок більшості операторів не працював. Керівництво області повернулося лише на третій день зі звільнення міста, проходило розмінування міських будівель. У Херсон повернулися деякі представники ОВА, поліції та Служби безпеки України, почалось розмінування міста і відновлення мирного життя.[108]. В місті запрацювали українське телебачення та радіо[109].

13 листопада у Херсоні відновили мобільний зв'язок[110]

Станом на кінець 2022 року в місті залишилось до 20 % від довоєнної кількості мешканців, тобто, близько 60-70 тисяч чоловік[111].

Ця дата також відома новиною про викрадення єнота з контактного зоопарка Херсона, на даний момент відомо що він перебуває у одному з підгрупувань ВДВ

14 листопада Президент України Володимир Зеленський приїхав у звільнене місто і сказав, що приїхав до Херсону, щоб «підтримати херсонців».

«Мені здається, треба бути тут і підтримувати людей, щоб вони відчували, що ми не просто говоримо, а реально повертаємо, реально піднімаємо наш прапор. А ще по-людськи хочеться енергію та емоції отримати від людей», — сказав він журналістам у понеділок у Херсоні.

15 листопада Мер Києва Віталій Кличко надав м.Херсону машини швидкої допомоги і тролейбуси, машини технічного транспорту, фінансову допомогу.

Втрати[ред. | ред. код]

24 лютого 2022 загинув Українець Владислав Петрович та ще 1 військово службовець ЗСУ в боях з агресором біля Антонівського мосту поблизу м. Херсону в ході відбиття російського вторгнення в Україну.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. 291-а артилерійська ордена Суворова бригада. Telegram. InformNapalm. Процитовано 25 листопада 2022.
  2. Russian Offensive Campaign Assessment, February 25, 2022. Critical Threats. 25 лютого 2022. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2022.
  3. а б Russian Offensive Campaign Assessment, February 25, 2022. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2022.
  4. Крим.Реалії (13 березня 2022). Активістів, журналістів та колишніх силовиків у Херсоні переслідують військові РФ – журналіст. krymr.com. Радіо Свобода. Процитовано 15 квітня 2022.
  5. 1-й стрілецький батальйон 17-ї⚔ ОТБр в Урожайному. Telegram. DeepStateMapLive.
  6. а б в Хлопці з 57 ОМПБр, 123 ОБрТрО та 131 ОРБ передають інформацію, що на референдумі в Бургунці 100% жителів за Україну. Telegram. DeepStateMapLive.
  7. Населення села Раківка провело референдум і 100% за повернення в Україну, результат підтвердив 42 ОМПБ. Telegram. DeepStateMapLive.
  8. Schwirtz, Michael (6 березня 2022). Proud Band of Ukrainian Troops Holds Russian Assault at Bay — for Now. The New York Times. Архів оригіналу за 9 березня 2022. Процитовано 8 березня 2022.
  9. Десь на Херсонщині... Спецпризначенці центру ім. Володимира Святославича Військової служби правопорядку знищують російських окупантів та разом з побратимами наближають нашу перемогу.
  10. а б На Херсонщині окупанти почали готувати «референдум» зі створення «ХНР» — Генштаб ЗСУ [Архівовано 31 березень 2022 у Wayback Machine.]. hromadske.ua. 31 березня 2022.
  11. Херсон зараз: як місто зустрічає військових та поліцію після деокупації. Українська правда.
  12. Ворог цілодобово обстрілює Херсон, Білозерську громаду та Бериславщину. Укрінформ. 25 листопада 2022.
  13. а б в Олексій Братущак, Костянтин Рєуцький (8 березня 2023). Битва за Херсон. Історія останніх захисників міста. Українська Правда.
  14. а б Чому Україна пропустила армію РФ з Криму в лютому 2022 року. BBC News Україна. 22 лютого 2023.
  15. «Ми їх скоро виженемо». Герой України Пальченко про початок війни і вихід ЗСУ з оточення. Радіо Свобода. 2 серпня 2022.
  16. У Херсоні знову вибухи в районі Антонівського мосту. Йдуть бої і біля Каховської ГЕС. Архів оригіналу за 27 лютого 2022. Процитовано 27 лютого 2022.
  17. Війна у Херсоні: бої за Антонівський міст та прорив оборони (відео). ФОКУС (укр.). 25 лютого 2022. Архів оригіналу за 16 березень 2022. Процитовано 16 березня 2022.
  18. Zaxid.net. Ворог із важкими втратами прорвав оборону Херсона. ZAXID.NET (укр.). Архів оригіналу за 20 березень 2022. Процитовано 16 березня 2022.
  19. Як відбувався бій за Антонівський міст під Херсоном. www.golos.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 25 лютий 2022. Процитовано 19 березня 2022.
  20. У Херсоні терміново евакуйовують жителів Антонівки. Архів оригіналу за 27 лютого 2022. Процитовано 27 лютого 2022.
  21. Дитячий будинок в Антонівці евакуювали до Херсона. По місту Херсону проїздили перші бойові машини з маркуванням "Z". Місцева влада організувала безкоштовну роздачу хліба населенню. Почався період безвладдя в місті. Архів оригіналу за 27 лютого 2022. Процитовано 27 лютого 2022.
  22. На Херсонщині повністю знеструмлене, без газу та можливо без води селище Антонівка. Архів оригіналу за 27 лютого 2022. Процитовано 27 лютого 2022.
  23. Ворог почав штурмувати Херсон — Держспецзв'язку. Архів оригіналу за 1 березень 2022. Процитовано 1 березень 2022.
  24. Російська колона рухається Херсоном. Є випадки взяття окупантами заручників з цивільних людей, — ОДА. Архів оригіналу за 1 березень 2022. Процитовано 1 березень 2022.
  25. У Херсоні снаряди російських окупантів влучили у житлові будинки. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 2 березень 2022. Процитовано 2 березня 2022.
  26. а б Ситуація у Херсоні прямо зараз: що відбувається у місті. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 2 березень 2022. Процитовано 2 березня 2022.
  27. У Херсоні окупанти на БТР обстріляли пожежну машину. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 2 березень 2022. Процитовано 2 березня 2022.
  28. До Херсона увійшли російські танки та БТРи, тривають вуличні бої, — мер Колихаєв. Архів оригіналу за 1 березень 2022. Процитовано 1 березень 2022.
  29. "Пішли на небо бійці тероборони Херсона": ексклюзивні фото з Бузкового парку, де херсонці вийшли проти російських танків. Обозреватель. 16 листопада 2022.
  30. Подвиг у Бузковому парку. Невідома історія окупації Херсона. Українська правда. 8 листопада 2022.
  31. Херсон. Репортаж Елены Костюченко, который «Новая газета» удалила по требованию Роскомнадзора. Медиазона. 31 березня 2022.
  32. «Хлопчику, вставай, мама плакати буде». Як збирали й ховали тіла загиблих тероборонівців у Бузковому парку в Херсоні. hromadske.ua.
  33. "Нет электроэнергии, газа, воды, очень много раненых, есть "двухсотые". Рассказ мэра Херсона, который захвачен Россией. Настоящее Время (рос.). Архів оригіналу за 2 березень 2022. Процитовано 2 березня 2022.
  34. Архівована копія. Архів оригіналу за 2 березень 2022. Процитовано 2 березень 2022.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  35. За попередніми даними, в аеропорту Херсона розбито всю техніку ворога: і гелікоптери, і ППО, — голова Миколаївської ОДА Кім. Архів оригіналу за 3 березень 2022. Процитовано 3 березень 2022.
  36. Росіяни почали мінувати Херсон, людей просять повідомляти поліцію про «розтяжки». Архів оригіналу за 3 березень 2022. Процитовано 3 березень 2022.
  37. Ситуація у Херсоні прямо зараз: що відбувається у місті. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 2 березень 2022. Процитовано 3 березня 2022.
  38. Окупанти завозять до Херсона громадян РФ, щоб провести мітинг за приєднання Херсонщини до окупованого Криму. Архів оригіналу за 3 березень 2022. Процитовано 3 березень 2022.
  39. У Херсоні окупанти почали транслювати роспропаганду через Т2. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 4 березень 2022. Процитовано 4 березня 2022.
  40. У Херсонській області зник мобільний зв'язок. РБК-Україна (укр.). Архів оригіналу за 4 березень 2022. Процитовано 4 березня 2022.
  41. Що відбувається у Херсоні зараз. Ситуація в місті 4 березня: онлайн. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 4 березень 2022. Процитовано 4 березня 2022.
  42. Окупанти планують проголосити "Херсонську народну республіку" в Херсоні. www.unian.ua (укр.). Архів оригіналу за 5 березень 2022. Процитовано 5 березня 2022.
  43. Херсонці зірвали мітинг за утворення ще однієї «республіки» Кремля. Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Архів оригіналу за 5 березень 2022. Процитовано 5 березня 2022.
  44. Біля Херсона ЗСУ потужно вдарили по ворогу, втрати росіян уточнюються – Арестович. ukrinform.ua (укр.). Архів оригіналу за 5 березень 2022. Процитовано 5 березня 2022. {{cite web}}: Cite має пустий невідомий параметр: |2= (довідка)
  45. Херсонці вийшли на акцію протесту, аби показати, що Херсон – це Україна. Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Архів оригіналу за 5 березень 2022. Процитовано 5 березня 2022.
  46. Жителі Херсона вийшли на мітинг проти дій військових Росії. radiosvoboda.org (укр.). Архів оригіналу за 5 березень 2022. Процитовано 5 березня 2022.
  47. Кулініч, Ірина (6 березня 2022). У Херсоні та області влаштували мітинг проти російських окупантів – звучить український гімн. Відео. OBOZREVATEL NEWS (укр.). Архів оригіналу за 6 березень 2022. Процитовано 6 березня 2022.
  48. "Vodafone Україна" відновив зв'язок у Херсоні, стабільний зв'язок у Миколаєві та Вінниці. Інтерфакс-Україна (укр.). Архів оригіналу за 6 березень 2022. Процитовано 6 березня 2022.
  49. Біля Херсона українські військові накрили аеродром: знищено щонайменше 30 гелікоптерів РФ. LIGA (укр.). 7 березня 2022. Архів оригіналу за 15 березень 2022. Процитовано 8 березня 2022.
  50. Сергиенко, Юрий (7 березня 2022). ВСУ накрыли огнем аэродром Чернобаевка под Херсоном, уничтожив не менее 30 вертолетов врага. Видео. OBOZREVATEL NEWS (рос.). Архів оригіналу за 18 березень 2022. Процитовано 8 березня 2022.
  51. Що відбувається у Херсоні зараз. Ситуація в місті 8 березня: онлайн. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 4 березень 2022. Процитовано 8 березня 2022.
  52. У Скадовську немає окупаційних військ – мер. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 14 березень 2022. Процитовано 14 березня 2022.
  53. До Скадовська заїхала колона російських військ – мер. Радіо Свобода (укр.). Архів оригіналу за 14 березень 2022. Процитовано 14 березня 2022.
  54. Суспільне (14 березня 2022). Артобстріл Високопілля на Херсонщині - прокуратура розпочала провадження. Суспільне | Новини (укр.). Архів оригіналу за 14 березень 2022. Процитовано 14 березня 2022.
  55. Российские фашисты стрельбой разгоняют безоружных, архів оригіналу за 14 березень 2022, процитовано 14 березня 2022
  56. У Херсоні люди вийшли на мітинг проти російських загарбників. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 14 березень 2022. Процитовано 14 березня 2022.
  57. Збройні сили знищили 7 гелікоптерів окупантів під Херсоном, — Генштаб [Архівовано 15 березень 2022 у Wayback Machine.]. censor.net. 15 березня 2022.
  58. Пентагон заявив про втрату росіянами повного контролю над Херсоном. ZAXID.NET. Архів оригіналу за 26 березень 2022. Процитовано 26 березня 2022.
  59. Українські війська звільнили Нововоронцовку на Херсонщині. OBOZREVATEL NEWS. Архів оригіналу за 26 березень 2022. Процитовано 26 березня 2022.
  60. Українські військові повернули контроль над селами Орлово, Заградівка та Кочубеївка на Херсонщині — Генштаб [Архівовано 31 березень 2022 у Wayback Machine.]. news.obozrevatel.com. 31 березня 2022.
  61. На Херсонщині ЗСУ звільнили 11 населених пунктів. https://suspilne.media. 31 березня 2022.
  62. ЗСУ звільнили Осокорівку на Херсонщині (фото) [Архівовано 6 квітень 2022 у Wayback Machine.]. focus.ua. 6 квітня 2022.
  63. ЗСУ звільнили ще три населених пункти на Херсонщині [Архівовано 6 квітень 2022 у Wayback Machine.]. pik.net.ua. 6 квітня 2022.
  64. Двоє загиблих у Новій Зорі: на Херсонщині прокуратура розслідує справу про порушення законів війни. Суспільне | Новини. Архів оригіналу за 22 квітень 2022. Процитовано 22 квітня 2022.
  65. Херсон: окупанти призначили своїх “голову ОДА” та “мера”. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 28 квітень 2022. Процитовано 28 квітня 2022.
  66. Окупований Росією Херсон: у місті прогриміли вибухи, росТБ відключилося. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 28 квітень 2022. Процитовано 28 квітня 2022.
  67. На тимчасово окупованій частині Херсонщини росіяни прагнуть ввести в обіг рублі, - Денісова. espreso.tv (укр.). Архів оригіналу за 28 квітень 2022. Процитовано 28 квітня 2022.
  68. Геннадій Лагута, голова ХОВА. www.ukrinform.ua (укр.). Архів оригіналу за 9 травень 2022. Процитовано 9 травня 2022.
  69. З Херсона виїхали близько 45% жителів, з області - кожен п'ятий, - ОВА. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 9 травень 2022. Процитовано 9 травня 2022.
  70. Російських окупантів разом з сім'ями переселяють до Херсона, - ОК "Південь". РБК-Украина (рос.). Процитовано 9 червня 2022.
  71. Окупанти відкрили порт у Херсоні. РБК-Украина (рос.). Процитовано 15 червня 2022.
  72. Софія Лазарова (18 червня 2022). У Херсоні підірвали автівку з начальником виправної колонії, який став на бік окупантів. НВ.
  73. Ірина Кутєлєва-Коваленко (20 червня 2022). У Херсоні партизани розстріляли окупантів, які вечеряли у закладі на набережній. НВ.
  74. Дар’я Колесніченко (20 червня 2022). ЗСУ відкинули російських військових із першої лінії оборони в Херсонській області — радник голови ОВА. НВ.
  75. Ірина Балачук (24 червня 2022). У Херсоні підірвали колаборанта. Українська правда.
  76. Окупанти відкривають пункти видачі російських паспортів в Херсонській області. РБК-Украина (рос.). Процитовано 28 червня 2022.
  77. У Херсоні в районі залізничного вокзалу знищено склади російських окупантів. ВІДЕО (оновлено). Цензор.нет. 6 липня 2022.
  78. Знищення командних пунктів під Херсоном: вбиті дві сотні окупантів. РБК-Украина (рос.). Процитовано 9 липня 2022.
  79. Під завалами чути крики росіян»: ЗСУ влучили у військову частину з окупантами в Херсоні. Дзеркало тижня. 10 липня 2022.
  80. Тетяна Габедава (14 липня 2022). В Херсонській ОВА назвали кількість звільнених від окупантів населених пунктів області. НВ.
  81. ЗСУ знищили штаб і склад боєприпасів окупантів у Лазурному Херсонської області. РБК-Украина (рос.). Процитовано 17 липня 2022.
  82. ЗСУ вдарили ще по одному важливому для ворога мосту на Херсонщині — депутат. Укрінформ. 23 липня 2022.
  83. У ЗСУ підтвердили «філігранні удари» по Антонівському мосту. Укрінформ. 27 липня 2022.
  84. Російські загарбники заявили про пошкодження залізничного мосту біля Херсона. Мілітарний. 27 липня 2022.
  85. Пропагандисти випадково показали знищену російську техніку в Новій Каховці. Мілітарний. 31 липня 2022.
  86. Зафіксовано пошкодження мосту у Новій Каховці після удару HIMARS: ще одну транспортну артерію рашистів перерізано. Defense Exrepss. 31 липня 2022.
  87. Валентина Романенко (1 серпня 2022). ЗСУ деокупували вже 46 населених пунктів на Херсонщині. Українська правда.
  88. Максим Царук (2 серпня 2022). Українські захисники звільнили ще сім населених пунктів на Херсонщині. Дзеркало тижня.
  89. Ольга Глущенко (11 серпня 2022). ЗСУ знищили пункт управління ворожої армії – командування "Південь". Українська правда.
  90. Сергій Чудновцев (28 серпня 2022). У Херсоні пролунав потужний вибух: попередньо повідомляється про знищення бази окупантів. НВ.
  91. Анна Конюченко (29 серпня 2022). ЗСУ завдали удару по військовій частині та складах військ РФ у Херсоні. Дзеркало тижня.
  92. «Ми розпочали наступальні дії на багатьох напрямках», — ОК «Південь». Повернись живим. 29 серпня 2022. {{cite web}}: |first= з пропущеним |last= (довідка)
  93. Ірина Знась (22 серпня 2022). У Бериславі на Херсонщині ЗСУ ліквідували російську базу. Дзеркало тижня.
  94. «Готують шляхи відступу». Біля Каховської ГЕС окупанти готуються побудувати переправу – Генштаб ЗСУ. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 17 вересня 2022.
  95. В окупованому Херсоні пролунали вибухи: росЗМІ повідомляють про удар по “адміністрації”. Українська правда (укр.). Процитовано 17 вересня 2022.
  96. Поточна оперативна обстановка на півдні України: підсумок за 16.09.2022. 💠Обстановка в нашій операційній зоні, на... | By Оперативне командування «Південь»/Operational Command «South» | Facebook (укр.), процитовано 17 вересня 2022
  97. Ірина Кутєлєва-Коваленко (30 вересня 2022). У Херсоні ліквідували одного з топколаборантів. НВ.
  98. У Херсоні окупанти прибрали свій прапор і блокпости. У ЗСУ назвали це провокацією. hromadske.ua (ua) . Процитовано 14 листопада 2022.
  99. російські окупанти розграбували Херсонський художній музей. hromadske.ua (ua) . Процитовано 14 листопада 2022.
  100. Про те, як окупанти розграбували музеї Херсону, і про роль Міністерства культури. АРГУМЕНТ. Процитовано 14 листопада 2022.
  101. Ukraine reports looting of Kherson museums by Russian troops. El Pais. 17 листопада 2022.
  102. Неодноразово судимий: що відомо про директора кримського зоопарку, який викрав єнота у Херсоні. 24 Канал (укр.). Процитовано 14 листопада 2022.
  103. У Херсоні окупанти розграбували все комунальне майно – українська влада. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 14 листопада 2022.
  104. Артем Будрін (9 листопада 2022). Росія покидає Херсон: Шойгу і Суровікін зробили оголошення (відео). Уніан.
  105. За кожним "жестом доброї волі" росіян стоять колосальні зусилля ЗСУ: Залужний прокоментував заяви окупантів про можливий відступ з Херсона. prm.ua (укр.). Процитовано 11 листопада 2022.
  106. У мережі з'явилося фото з ЗСУ у Херсоні, - місцеві ЗМІ. РБК-Украина (укр.). Процитовано 12 листопада 2022.
  107. Херсон повертається під контроль України, в місто заходять ЗСУ, - ГУР. РБК-Украина (укр.). Процитовано 12 листопада 2022.
  108. Командувач ОК «Південь» приїхав у Херсон і зустрівся з людьми. hromadske.ua. 12 листопада 2022.
  109. До звільненого Херсона повернули українське телебачення та радіо. РБК-Украина (укр.). Процитовано 12 листопада 2022.
  110. У Херсоні відновили роботу «Київстар» та Vodafone.
  111. У звільненому Херсоні залишилося лише 20% мешканців, – комендатура. 2 січня 2023.

Посилання[ред. | ред. код]