Вагн Вальфрід Екман — Вікіпедія

Вагн Вальфрід Екман
швед. Vagn Walfrid Ekman
Народився 3 травня 1874(1874-05-03)
Стокгольм, Швеція
Помер 9 березня 1954(1954-03-09) (79 років)
Гостад, Швеція
Країна Швеція Швеція
Діяльність фізик, викладач університету
Alma mater Уппсальський університет
Галузь Океанологія
Заклад Уппсальський університет
Лундський університет
Науковий керівник Вільгельм Б'єркнес
Членство Шведська королівська академія наук
Королівське фізіографічне товариство в Лундіd
Королівська академія наук і літератури в Гетеборзіd
Відомий завдяки: Створенню теорії спіралі Екмана
Рід Q19976657?
Батько Fredrik Laurentz Ekmand
Мати Cecilia Augusta Ekmand
Брати, сестри Rolf Ragnar Ekmand
Thorsten Ekmand[1]
Sven Ekmand[1]
Діти Sara-Brita Ekmand
Нагороди

CMNS: Вагн Вальфрід Екман у Вікісховищі

Вагн Вальфрід Е́кман (швед. Vagn Walfrid Ekman; нар. 3 травня, 1874 — пом. 9 березня, 1954) — шведський океанолог[2]. Створив теорію дрейфових (вітрових) та градієнтних течій у морі.

Біографічні дані[ред. | ред. код]

Народився у Стокгольмі, у сім'ї гідрографа Фредеріка Лоренца Екмана. Сам був залучений до занять океанологією під час вивчення фізики в Уппсальському університеті, особливо після прослуховування курсу Вільгельма Б'єркнеса з гідродинаміки.

Під час експедиції на «Фрамі», Фрітьйоф Нансен відмітив що айсберги мають тенденцію дрейфувати не за напрямом переважаючого вітру, а під кутом 20°…40° праворуч. Б'єркнес запропонував своєму студентові Екману зайнятися цією проблемою і у 1905 році Екман опублікував свою теорію спіралі Екмана, котра пояснювала феномен, виявлений Нансеном, балансом між силами в'язкості в океані та силою Коріоліса, що виникає внаслідок обертання Землі[3].

Після закінчення докторантури в Уппсалі у 1902 році, Екман приєднався до Міжнародної лабораторії океанографічних досліджень (англ. International Laboratory for Oceanographic Research) в Осло, де пропрацював сім років, не лише розвиваючи свою теорію, але також працюючи над розробленням експериментальних методик та приладів, таких як вимірювач течії (Екманівська вертушка) та батометр Екмана.

З 1910 до 1939 він продовжував свої теоретичні та експериментальні дослідження в Лундському університеті, де обіймав посаду професора математики і математичної фізики. Його було обрано членом Шведської королівської академії наук у 1935 році.

Екман був також обдарованим співаком (бас), піаністом і композитором.

Активно працював до самої смерті у 1954 році.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Svenska män och kvinnor: biografisk uppslagsbok. 2 C—F / за ред. N. BohmanStockholm: Albert Bonniers Förlag, 1944. — Т. 2. — С. 370.
  2. Walin, Gösta. Vagn Walfrid Ekman. Nationalencyklopedin (Swedish) . Архів оригіналу за 8 жовтня 2016. Процитовано 24 July 2016.
  3. Ekman, V. W. On the influence of the Earth's rotation on ocean currents [Архівовано 8 лютого 2016 у Wayback Machine.] // Arch. Math. Astron. Phys., 1905, B.2., №11 — P. 1-52.

Джерела[ред. | ред. код]