Велієв Мірза Давлетович — Вікіпедія

Велієв Мірза Давлетович
Народження 31 серпня 1923(1923-08-31)
Yuxarı Ləgərd, Кубинський повіт, Азербайджанська РСР, Закавказька РФСР, СРСР
Смерть 6 листопада 1944(1944-11-06) (21 рік)
Vasadd, Monor Districtd, Пешт-Піліш-Шольт-Кішкунd, Угорське королівство
Поховання Пешт
Країна  Азербайджан
Партія КПРС
Звання сержант
Війни / битви німецько-радянська війна і Друга світова війна
Нагороди
Герой Радянського Союзу
орден Леніна Орден Слави 3 ступеня медаль «За відвагу» медаль «За оборону Кавказу»

Мірза́ Давле́тович Велі́єв (азерб. Vəliyev Mirzə Dövlət oğlu; 31 серпня 1923, Юхари Легер[az] - 6 листопада 1944, Вашад[hu], Угорщина) — командир гармати 309-го гвардійського стрілецького полку (109-та гвардійська стрілецька дивізія, 10-й гвардійський стрілецький корпус, 46-та армія, 2-й Український фронт), гвардія старший сержант, Герой Радянського Союзу (1944).

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 31.08.1923 року у селі Юхари Легер[az], Кусарського району Азербайджанської РСР в сім'ї селянина. Лезгин[1]'[1] [Архівовано 26 жовтня 2021 у Wayback Machine.]. Освіта неповна середня.

У червні 1941 року добровольцем вступив до Червоної армії, ставши навідником 45-мм гармати. У першому ж бою після загибелі командира гармати прийняв командування розрахунком, потім отримав звання старшого сержанта і був призначений командиром гармати.

Пройшов бойовий шлях від Кавказу до Будапешта. Брав участь у боях за визволення Кубані, України, Румунії, Болгарії, форсувавши річки Дніпро, Дністер і Дунай. Подвиг здійснив у боях на території Угорщини.

6 листопада 1944 року в район села Вашад[hu] на південний схід від Будапешта позиції стрілецького батальйону, який підтримував розрахунок «сорокоп'ятки» гвардії старшого сержанта Велієва, були атаковані противником за підтримки 20 танків. Артилеристи вступили в нерівний бій. Після знищення головного танка розрахунок гармати був виведений з ладу. Залишившись один, Велієв знищив ще три танки, бронетранспортер, автомашину з піхотою. Вів вогонь до тих пір, поки його не наздогнала ворожа куля[2]. Похований на місці бою в селі Вашад (Угорщина).

Указ Президії Верховної Ради СРСР від 24 березня 1945 року за зразкове виконання бойових завдань командування на фронті боротьби з німецько-фашистським загарбниками і проявлені при цьому мужність і героїзм гвардії старшому сержанту Велієву Мірзі Давлетовичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу (посмертно).

Нагорода[ред. | ред. код]

Пам'ять[ред. | ред. код]

  • На батьківщині Мірзи Велієва, в селі Юхари Легер йому встановлено пам'ятник
  • У місті Кусари його ім'ям названа вулиця.

Література[ред. | ред. код]

  • Герои Советского Союза — сыны Азербайджана. — Баку, 1965.
  • Герои Советского Союза. Краткий биографический словарь. — М.: Воениз., 1987. — Т. 1. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]

  • Велієв Мірза Давлетович. // Сайт «Герои страны» (рос.). 

Примітки[ред. | ред. код]

  1. В нагородних листах національність вказана як лезгин. За словами родичів (племінника) та в наданих документах (копія свідоцтва про народження матері Героя Гезаль Фарзали кизи) — азербайджанець.
  2. Сайт «Герои страны».