Обрана рада — Вікіпедія

«Обрана Рада» — неофіційний уряд Івана Грозного наприкінці 1540-х — у 1550 роках, термін, введений князем А. М. Курбським для позначення кола осіб, які становлять неформальний уряд при Івані Грозному в 1549 — 1560 роках.

Сам термін зустрічається лише в творі Курбського, тоді як російські джерела того часу не дають цього кола осіб ніякого офіційного назви[1].

Скликання[ред. | ред. код]

Формування навколо царя вибраного кола осіб відбувається після московських подій літа 1547 року: пожежі та наступного за ним Московського повстання. Згідно з версією Курбського, під час цих подій до царя з'явився протопоп Сильвестр і «страшним закляттям зі Святого Письма загрози царю, <…> щоб <…> припинити його буйства та стримати шалений норов»[2].

Склад[ред. | ред. код]

Склад «обраної ради» є предметом дискусій. Однозначно в «Раді» брали участь священик Благовіщенського собору Кремля, духівник царя Сильвестр і молодий діяч з не дуже знатного роду Олексій Адашев.

З іншого боку, деякі історики[3] заперечують існування вибраних Ради як установи, керованого виключно вищезазначеними особами.

Н. М. Карамзін включає до складу митрополита Макарія, а також «мужів доброчесних, досвідчених, в маститої старості ще старанних до батьківщини». Участь князів Курбського і Курлятева також безсумнівно[1][4]. Крім цих двох, Н. І. Костомаров перераховує Воротинського, Срібного, Горбатого, Шереметєвих.

Історик Р. Г. Скринніков підкреслює, що «Обрана Рада» не є Ближньою Думою (формально існуючою установою зі строго певним складом «ближніх людей»), в яку входили бояри (князі Іван Мстиславській, Володимир Воротинського і Дмитро Палецкий, Іван Шереметєв, Михайло Морозов, Дмитро Курлятев-Оболенський, Данила Романов-Захар'їн і Василь Юр'єв-Захар'їн), діти боярські в думі (Олексій Адашев і Ігнатій Вешняков), дяк (Іван Висковатий) і друкар (Микита Фуніков).

Діяльність[ред. | ред. код]

Обрана рада проіснувала до 1560 року. Вона проводила перетворення, які отримали назви реформ середини XVI століття.

Реформи Обраної ради:

  1. 1549 рік. Перший Земський собор — орган станового представництва, що забезпечує зв'язок центру та місць; промова Івана IV з лобного місця: осуд неправильного боярського правління, оголошення необхідності реформ.
  2. Судебник 1550 року — розвиток положень Судебника Івана III, обмеження влади намісників і волостелей, посилення контролю царської адміністрації, загальний обсяг судових мит, збереження права селян на перехід в Георгіїв день.
  3. Формування приказної системи (реформи центрального управління): Судебник 1550 року встановлює систему наказного управління, основний каркас якої зберігається до кінця XVII століття. Засновуються прикази, що забезпечують основні державні потреби: Чолобитноий, Посольський, Помісний, Стрілецький, Пушкарский, броні, Розбійний, Друкований, Сокольничий, Земські накази, а також чверті: Галицька, Устюжська, Нова, Казанський наказ.
  4. Стоглавийсобор 1551 року — уніфікація церковних обрядів, визнання всіх місцевошанованих святих загальноросійськими, встановлення жорсткого іконописного канону, вимоги до поліпшення моралі духовенства, заборона лихварства серед священиків.
  5. Військова реформа 1556 року — прийнято Покладання службу: обмеження місництва на період військових дій, крім кінного помісного ополчення, організація постійного війська — стрільці, гармаші, єдиний порядок військової служби.
  6. У 1556 році проведена реформа місцевого управління — була скасована система кормління. Місце кормлінщиків зайняли органи земського самоврядування — голови і цілувальники. Наділення правами провінційного дворянства.

Реформи Обраної ради намітили шлях до зміцнення, централізації держави [5], сприяли формуванню станово-представницького держави.

Занепад Обраної ради[ред. | ред. код]

Причину царської немилості деякі історики [хто?] ] вбачають у тому, що Іван IV був незадоволений розбіжностями деяких членів Ради з покійною Анастасією Захар'їна-Юр'євої, першою дружиною царя. Це підтверджується також тим, що після смерті другої дружини — Марії Темрюківни — Іван Грозний також влаштовував страти неугодних цариці і звинувачував бояр в тому, що вони «винищили» (отруїли) Марію.

У 1553 році Іван Грозний захворів. Хвороба була настільки важка, що в Боярської Думі постало питання про передачу влади. Іван змусив бояр присягнути синові-немовляті — царевичу Дмитру [6]. Але серед членів Ради виникла ідея передати московський престол двоюрідному братові царя — Володимиру, князю Старицькому. Зокрема, Сильвестр зазначив як якість Володимира те, що він любить радників. Однак Іван оговтався від недуги, і конфлікт, на перший погляд, був вичерпаний. Але цар не забув цю історію і використовував її згодом проти Сильвестра і Адашева.

Основне протиріччя полягало в радикальному відміну поглядів царя і Ради на питання централізації влади в державі. Іван IV хотів форсувати цей процес. Обрана Рада же вибрала шлях поступового і безболісного реформування. 05[джерело?]

Історичні оцінки[ред. | ред. код]

Серед істориків немає однозначної оцінки діяльності «Обраної ради».

Карамзін наглошував на позитивні риси влади Обраної ради, підкреслюючи «мудрую умеренность» і «человеколюбие» царської влади[7]:

«Везде народ благословил усердие правительства к добру общему, везде сменяли недостойных Властителей: наказывали презрением или темницею, но без излишней строгости; хотели ознаменовать счастливую государственную перемену не жестокою казнию худых старых чиновников, а лучшим избранием новых…»

У Костомарова вплив «гуртка улюбленців» таке, що «без наради з людьми цієї обраної ради Іван не тільки нічого не влаштовував, але навіть не смів думати»[4], в цьому впливі історик бачить «гірке приниження» для самодержавства Івана IV.

Історик А. І. Філюшкін ставить під сумнів саме існування Обраної ради як неформального уряду при Івані Грозному:

«История «Избранной Рады» - это политическая и историографическая легенда, сформировавшаяся на страницах переписки Грозного с Курбским. Это легенда отражает процессы полемики и политической борьбы в 1560-70-е гг., чем реальную историю 1550-х гг»

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Коментарі
Джерела
  1. а б Кобрин В. Б. Иван Грозный. [Архівовано 18 липня 2019 у Wayback Machine.] — М.: «Московский рабочий», 1989. — 175 с.
  2. Курбский А. М. Повесть о Великом князе Московском [Архівовано 4 грудня 2019 у Wayback Machine.].
  3. Бестужев-Рюмин К. Русская история. — СПб., 1885. — Т. 2. — С. 216.
  4. а б Костомаров Н. И. Русская история в жизнеописаниях её главнейших деятелей. — Отдел 1. Гл. 18. Сильвестр и Адашев[недоступне посилання з Июнь 2018].
  5. Процесс централизации — процесс сосредоточения государственной власти.
  6. Не следует путать с другим сыном Ивана Грозного — Дмитрием Углицким.
  7. Карамзин Н. М. История государства Российского (ссылка): в 12 т.. — СПб., 1816—1829. — Т. 8. — Гл. 3.

Література[ред. | ред. код]

  • Филюшкин А. И. История одной мистификации: Иван Грозный и «Избранная Рада». — М., 1998. — 354 с.
  • Семенов О. В. Ямская реформа в Московском государстве в XVI в. // Известия Уральского федерального университета. Серия 2. Гуманитарные науки. 2017. Т.1(160). С. 116—129.

Посилання[ред. | ред. код]