Видіння троянди (балет) — Вікіпедія

Балет
«Видіння троянди»
Афіша балету «Видіння троянди» (Жан Кокто, 1911)
Композитор Карл Марія фон Вебер
Автор
лібрето
Жан-Луї Водуає
Кількість дій 1
Рік створення 1911
Перша постановка 19 квітня 1911
Місце першої постановки Монте-Карло
Інформація у Вікіданих

«Видіння троянди» або «Привид троянди» (фр. Le Spectre de la rose) — балет на одну дію у постановці Михайла Фокіна за однойменним віршем французького поета-романтика Теофіля Готьє (лібрето написав поет Жан-Луї Водуає). В основу сюжету покладені два перші рядки вірша: «Я — дух троянди, яку ти носила вчора на балу…». Музичною основою стала сюїта Карла Марії фон Вебера «Запрошення до танцю» (1819) в інструментуванні Гектора Берліоза (1841)[1].

Сюжет[ред. | ред. код]

Сцена з балету «Видіння троянди» (1911) В. Ніжинський та Т. Карсавінв

Історія про дебютантку, яка заснула після свого першого в житті балу. Їй наснилося, що у вікні з'являється привид Троянди, який проходить напівпорожню кімнату і запрошує її танцювати. Їхній танець обривається з першими променями сонця. Привид Троянди починає зникати, а дівчина прокидається.

Постановник балету Михайло Фокін писав:

«Це дух квітки, який прилетів нагадати своїм ароматом про коханого, про танець з ним на балу, про обмін словами, можливо про поцілунок. Spectre жодним рухом не схожий на звичайного танцівника, який виконує для задоволення публіки свої варіації. Це — дух. Це — мрія. Це аромат троянди, пестощі її ніжних пелюстків…[3]».

Постановки в Україні[ред. | ред. код]

Цікаво[ред. | ред. код]

  • За сюжетом поеми Теофіля Готьє і драматургією балету, «Le Spectre de la rose» — це і привид троянди (кавалер з балу в образі троянди), і видіння (сновидіння) дівчини під враженням від першого в житті балу.
  • Балетмейстер Олексій Буська і композитор Олександр Родін у 2014 році створили балет «Видіння Рози» про невиліковно хвору дівчину на ім’я Роза, мати якої щодня ставить стару платівку, адже лише музика заспокоює доньку і допомагає дівчині боротися з недугою. На створення вистави балетмейстера надихнув легендарний балет «Привид Троянди», який він побачив, перебуваючи на Міжнародному конкурсі хореографічного мистецтва імені С. Дягілєва у Польщі. Прем'єра балету «Видіння Рози» відбулася 18 червня 2014 року у Київському муніципальному академічному театрі опери і балету для дітей та юнацтва[6].
  1. Л. Михеева. Балет Фокина «Призрак розы» («Видение розы»). Архів оригіналу за 25 січня 2022. Процитовано 24 березня 2021.
  2. Призрак розы.
  3. а б Вікторія Апанасенко. Балет «Видіння троянди». Архів оригіналу за 5 березня 2022. Процитовано 31 березня 2021.
  4. Видіння троянди. Архів оригіналу за 5 березня 2022. Процитовано 31 березня 2021.
  5. Тетяна Козирєва. Симфонія танцю. Архів оригіналу за 25 травня 2022. Процитовано 31 березня 2021.
  6. Прем'єра «Видіння рози» та «Жінки у ре мінорі» у Київському муніципальному академічному театрі опери і балету для дітей та юнацтва.