Вплив пандемії COVID-19 на авіацію — Вікіпедія

Напівпорожній літак із Пекіна до Лос-Анджелеса (15 березня 2020)

Пандемія COVID-19 значно вплинула на авіацію — з лютого 2020 року, а особливо навесні авіакомпанії значно скоротили кількість рейсів або зовсім припинили польоти. Через рішення урядів про впровадження карантину, закриття авіасполучення і заборону чи обмеження на в'їзд[1] криза, спричинена пандемією, стала найглибшою для авіації з часів Другої світової війни[2]. У квітні 2020 року кількість авіарейсів (порівняно з квітнем 2019) у світі впала на 80 %[3], а в Європі — на 90 %[4].

Міжнародна асоціація повітряного транспорту (ІАТА) в середині квітня опублікувала прогноз загальних втрат авіаліній на $314 мільярдів, тобто падіння обороту коштів на 55 % порівняно з 2019 роком[5]. Під загрозою скорочення може опинитися 25 мільйонів працівників[6].

Міжнародна рада аеропортів (ACI) підрахувала, що річний пасажиропотік в аеропортах світу за підсумками 2020 року зменшиться на 38,1 % (3,6 млрд пасажирів), а на рівень 2019 року галузь вийде не раніше від кінця 2021 року[7].

Зменшення попиту на подорожі літаком вплине на авіаційну промисловість — авіакомпанії можуть надовго відмовитись від великих літаків (наприклад, Airbus A380) для оптимізації витрат[2].

Пандемія COVID-19 посилила боротьбу за клієнтів і змусила авіаперевізників стати гнучкішими — вони дозволяють перебронювання на безкоштовній основі або пропонують ваучери та знижки[2][8]. Деякі авіалінії дають можливість перенести політ навіть на 2022 рік[9].

Заходи безпеки[ред. | ред. код]

Дезінфекція салону літака «Delta Air Lines»

Після початку пандемії на літаках до і з напрямків найбільшого розповсюдження вірусу екіпаж почав носити маски, в аеропортах і на борту літака пасажирам вимірюють температуру, пасажирам роздають антибактеріальні серветки, а до/після рейсів салони літаків додатково дезінфікують.

Авіакомпанії, які продовжують здійснювати перельоти під час карантину, почали блокувати середні місця, щоб між пасажирами було щонайменше одне порожнє місце[10].

Побоюючись розповсюдження вірусу через їжу, деякі перевізники припинили готувати гарячі страви на борту[11]. Пасажирам пропонують попередньо запаковані бутерброди і закуски.

Збитки авіакомпаній і повернення квитків[ред. | ред. код]

У випадку масового повернення коштів за квитки і низького попиту на звичний час отримання прибутку — літній сезон — авіакомпанії ризикують опинитися в скрутній фінансовій ситуації. Тому перевізники намагаються пропонувати альтернативу поверненню коштів: безкоштовне перебронювання на пізнішу дату, ваучер на знижку чи інші акційні пропозиції. Британські «British Airways», «easyJet», «Jet2», «TUI Airways» і «Virgin Atlantic» звернулися до влади з проханням дозволити тимчасово відтермінувати процес повернення квитків[12].

Такі великі гравці на світовому ринку як «Air France», KLM, «Lufthansa» і «United Airlines» штучно ускладнюють процедуру отримання коштів за квитки, намагаючись заохотити пасажирів тимчасово заморозити бронювання і зберегти квиток із можливістю перенесення дати вильоту[13].

Авіалінії[ред. | ред. код]

Літаки голландської KLM припарковані на злітній смузі, березень 2020 року
  • Росія «Аерофлот» у березні 2020 року перевіз на 34,3% менше пасажирів, ніж за березень 2019-го[14].
  • Японія «All Nippon Airways» і Японія «Japan Airlines» у квітні відмінили 90 % міжнародних рейсів, а попит на внутрішні рейси впав до 10 % звичного обсягу, але внутрішні рейси відбуваються чітко за розкладом, бо нема урядових розпоряджень у цьому питанні[15].
  • США «American Airlines» через низький попит планує скасувати 80 % усіх рейсів у травні[16] та понад 60 % міжнародних рейсів улітку[17].
  • Велика Британія «British Airways» підготували програму реструктуризації, яка передбачає скорочення 12 тисяч робочих місць. Група IAG, яка також володіє «Iberia» і «Aer Lingus», повідомляє про операційні втрати на €535 млн. У квітні та травні пасажиропотік цієї групи авіакомпаній впав на 94 %[18].
  • Канада «Air Canada» відмінила від 85 % до 90 % своїх рейсів на квітень-червень 2020 року, через це 15 200 (близько половини всього штату) працівників компанії відправлено додому[19].
  • Німеччина «Condor Airlines», процедуру купівлі якої в січні 2020 року розпочав польський LOT, в умовах коронавірусної кризи виявилась нерентабельною і польська компанія відмовилась від угоди, суму якої оцінювали в 300 млн євро[20].
  • США «Delta Air Lines» скасувала 80 % своїх рейсів у квітні[21].
  • Велика Британія «easyJet» повністю припинив літати з 30 березня[22]. За прогнозами авіалінії, пауза триватиме щонайменше до кінця травня, а подолати наслідки кризи допоможе отриманий кредит на £600 млн від національного Банку Англії[23].
  • Велика Британія «flybe» оголосила про введення тимчасової адміністрації 5 березня. Компанія переживала труднощі ще 2019 року, а епідемія коронавірусу остаточно погіршила ситуацію.
  • Франція/Нідерланди «Air France-KLM»: за словами її керівника, якщо рух відновлять 11 травня, то компанія виконає 15 % із планових рейсів у червні, а перельоти за межі Європейського Союзу, можливо, відновить у серпні[24].
  • Бразилія «Gol» через падіння попиту на авіаквитки скасував замовлення на 34 «боїнґи». Станом на середину квітня близько 85% рейсів компанії було відмінено[25].
  • Чилі/Бразилія «LATAM Airlines Group» — найбільший авіахолдинг Південної Америки — відмінив 95 % рейсів у квітні та травні[26][27].
  • Німеччина «Lufthansa» оголосила 7 квітня про закриття свого лоукостера — «Germanwings». Станом на 4 квітня 95 % повітряного флоту «Люфтганзи» залишалося на землі, а на неповний робочий день планували перевести 87 тисяч працівників компанії[28]. «Lufthansa Group», яка також володіє «Austrian Airlines», «Brussels Airlines» і «Swiss», оцінила попередні збитки (до сплати податків) за перший квартал 2020 року в €1,2 млрд[29]. Керівництва цих дочірніх ведуть переговори з урядами своїх країн про надання кредитів для покриття збитків.
  • Норвегія «Norwegian Air Shuttle»: лоукостер повідомив про банкрутство деяких своїх дочірніх компаній і відсутність коштів для виплати заробітної плати працівникам у квітні[30].
  • Ірландія «Ryanair»: станом на 9 квітня 90 % повітряного флоту компанії залишалося на землі[31]
  • Данія/Норвегія/Швеція Група SAS повідомила про скорочення 5 тисяч робочих місць[32].
  • Сінгапур «Singapore Airlines»: 23 березня оголошено, що відмінено 96 % рейсів до кінця квітня[33]. Компанія заручилася підтримкою держави та інвесторів, отримавши кредит на суму $15 млрд[34].
  • Туреччина «Turkish Airlines» — рекордсмен світу за кількістю країн, куди відбуваються рейси (127) — спочатку 24 березня заявили, що скасовують усі міжнародні рейси крім 5 (Аддис-Абеба, Вашингтон, Нью-Йорк, Гонконг, Москва)[35]. Пізніше головний турецький перевізник припинив домашні перельоти до 20 квітня, а міжнародні — до 20 травня[36].
  • США «United Airlines» за два перші тижні квітня 2020 року перевезла до 200 000 пасажирів — 3 % від показника 6 мільйонів пасажирів за той самий проміжок торік[37]. У розкладі на квітень скасовано 95 % її міжнародних рейсів[38].
  • Австралія «Virgin Australia» — друга найбільша авіалінія Австралії — ще в березні заявила, що не зможе впоратися з кризою без державної допомоги і попросила кредит на 888 млн австралійських доларів, а після відмови уряду 21 квітня перейшла під зовнішню адміністрацію. Перевізник ще до початку кризи мав боргів на понад 3 мільярди австралійських доларів[39].
  • Угорщина «Wizz Air» відмінив 97% рейсів на квітень і анонсував скорочення 1 тисячі робочих місць. Однак, загалом, лоукостер заявляє, що має достатній запас коштів і не потребуватиме зовнішньої фінансової допомоги, як більшість конкурентів[40]. Угорський перевізник перший із європейських авіаліній оголосив про відновлення рейсів і планує літати з Тімішоари вже від 1 травня[41].

Авіавиробники[ред. | ред. код]

  • Європейський Союз «Airbus» у відповідь на зменшення попиту планує скоротити виробництво літаків на третину[42]. Від січня 2020 року до квітня ціна на акції компанії впала вдвічі[43].
  • США «Boeing» через кризу у квітні 2020 року відмовився від угоди про купівлю 80% бразильського виробника «Embraer», яку оцінювали на 4,2 млрд американських доларів[44]. Угоду готували ще з грудня 2018 року. «Боїнґ» 29 квітня оголосив, що компанія планує скоротити 10% свого 160-тисячного штату[45]. Попередні втрати (до сплати податків) американського виробника за перший квартал 2020 року оцінюють у $1,7 млрд[45].
  • Канада «Bombardier» 24 березня відправив 2/3 своїх працівників (12 400 осіб) у неоплачувану відпустку. Наприкінці квітня компанія повідомила, що 11 тисяч із них повернуться до фабрик 11 травня, на коли заплановано відновлення виробничого процесу[46]. Від січня 2020 року до квітня ціна на акції компанії впала втричі[47].
  • Бразилія «Embraer» звернувся в суд через згортання угоди з боку «Boeing» про купівлю 80% бразильського виробника[44] Від січня 2020 року до квітня ціна на акції «Embraer» впала вдвічі[48].

Країни[ред. | ред. код]

  • КНР КНР: від 25 січня до 14 лютого 2020 року повітряний пасажиропотік у Китаї зменшився на 75 % порівняно з аналогічним періодом 2019 року. Місцевий лоукостер «Spring Airlines» почав пропонувати постійним клієнтам квитки від $4, а «Shenzhen Airlines» (дочірня компанія «Air China») знизила ціну на деякі напрямки в понад 10 разів. Китайські авіалінії могли сміливо йти на такі кроки, бо значна частина з них отримує державні субсидії на обслуговування найпопулярніших маршрутів[49]. З огляду на спалах захворювання закордоном, 26 березня Адміністрація цивільної авіації Китаю ухвалила рішення, що кожна китайська авіалінія має право здійснювати до кожної окремої країни тільки один рейс на тиждень[50]. Поступово країна оговталася від першої хвилі хвороби і наприкінці квітня авіаційний пасажиропотік у Китаї уже становив близько 65-70% відповідного показника 2019 року[51].
  • Норвегія Норвегія, за даними «Євроконтролю», найменше обмежила повітряне сполучення серед усіх європейських країн — у квітні кількість рейсів там зменшилась на 64% порівняно з попереднім роком (в інших країнах цей показник становив понад 80%)[52].
  • ОАЕ ОАЕ: 25 березня влада закрила всі польоти до, з і через ОАЕ на два тижні[53].
  • Росія Росія: у березні пасажиропотік зменшився на 30,9 % порівняно з березнем 2019 року[54]. У квітні президент Володимир Путін запропонував виділити для авіакомпаній 23 млрд рублів, зокрема спрямованих на оплату лізингу авіаційної техніки[55].
  • США США: 27 березня президент Дональд Трамп підписав закон про надання економіці допомоги в розмірі 2,2 трильйона доларів, із яких $61 млрд призначено для авіаційної галузі у вигляді грошової допомоги, позик, а також зменшення чи звільнення від податків[56]. Через зниження попиту на авіаквитки 8 провідних авіакомпаній країни звільнять 100 тисяч працівників і зменшать кількість літаків на 900, як передбачають аналітики інвестиційної компанії «Cowen»[57].

Статистика[ред. | ред. код]

Європейське відділення Міжнародної ради аеропортів оцінило, що наслідки від пандемії коронавірусі в 14 разів більші, ніж від глобальної фінансової кризи 2008-2009 років[58].

«Євроконтроль» повідомив, що впродовж другої половини березня та першої половини квітня кількість рейсів зменшувалась, поки 13-16 квітня не досягнула мінімуму — 10-11% порівняно з аналогічним періодом торік. Відтак кількість польотів поступово збільшується[52].

Вантажні перевезення[ред. | ред. код]

Вантажні перевезення не зазнали настільки великих втрат як пасажирські. Наприклад, у березні світовий попит на вантажні перевезення зменшився на 15,8%, тоді як попит на пасажирські перевезення впав на 52,9%. На основі прогнозів СОТ експерти ІАТА прогнозують, що об'єми карго-перевезень за підсумками 2020 року впадуть щонайбільше на 14-31%, що значно менше, ніж відповідні показники пасажирських перевезень[59].

Наслідки[ред. | ред. код]

Загалом, без кредитів чи державної допомоги авіалініям і авіабудівним компаніям буде важко подолати кризу, спричинену пандемією. Під загрозою зникнення можуть опинитися невеликі перевізники, які ще не встигли закріпитися на ринку або обслуговують лише сезонні літні рейси. Значно менше криза торкнеться компаній, які мають державну підтримку, або великих авіакомпаній, що мають можливість залучити значні додаткові кошти[60].

Міжнародна асоціація повітряного транспорту (ІАТА) наприкінці березня передбачала, що фінансові втрати авіаліній становитимуть понад 250 млрд доларів, а в середині квітня організація погіршила прогноз втрат до $314 мільярдів, тобто падіння обороту коштів на 55 % порівняно з 2019 роком[5]. Під загрозою скорочення може опинитися 25 мільйонів працівників[6].

Генеральний директор IATA Александр де Жуньяк прогнозує, що авіалінії, які намагатимуться зберегти відстань між пасажирами за рахунок збереження вільного сидіння між ними, змушені будуть підняти ціни на 50 %, щоб працювати хоча б із мінімальним прибутком[61].

Через зупинку чи значне обмеження діяльності авіаліній прогнозують, що з великих європейських перевізників лише «Ryanair» і «Wizz Air» зможуть пережити кризу без залучення додаткових кредитів і зростання боргів[62].

«Євроконтроль» прогнозує, що за найоптимістичнішого сценарію 2021 року кількість рейсів над Європою зможе досягнути рівня 2019 року[63], водночас аналітична група «Cirium» вважає, що навіть 2022 року попит на авіаперевезення у світі не повернеться до рівня до початку пандемії[64].

Згідно з аналізом ІАТА, у випадку введення соціального дистанціювання на борту літаків і блокування продажу місць через одне максимальне заповнення рейсів становитиме 62 %. У такому випадку лише 4 із 112 проаналізованих авіакомпаній отримуватимуть прибуток, інші літатимуть у збиток. Для отримання хоча б мінімального прибутку перевізникам доведеться підняти ціни на 43-54%[65].

За прогнозом Міжнародної асоціації повітряного транспорту (IATA), опублікованим у кінці листопада 2020, авіакомпанії отримають збитків на 38 млрд дол за 2020 рік. Ринок авіаперевезень вийде на рівень 2019 року десь в 2024 році.[66]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. 100% of Global Destinations Now Have COVID-19 Travel Restrictions, UNWTO Reports | UNWTO. Архів оригіналу за 12 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  2. а б в Several airlines not expected to survive after coronavirus crisis. Архів оригіналу за 29 квітня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  3. COVID-19 Puts Over Half of 2020 Passenger Revenues at Risk. Архів оригіналу за 9 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  4. Increased Risk to Jobs as European Airline Revenues Collapse. Архів оригіналу за 4 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  5. а б Page No Longer Available - The New York Times. Архів оригіналу за 25 квітня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  6. а б Архівована копія. Архів оригіналу за 10 квітня 2020. Процитовано 21 квітня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  7. ACI World states Covid-19 could reduce airport revenues by half. Airport Technology. Архів оригіналу за 11 квітня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  8. COVID-19 (Coronavirus) Travel Waivers: The Complete Updated Guide (April 2020) | Airfarewatchdog Blog. Airfarewatchdog Blog. Архів оригіналу за 12 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  9. Архівована копія. Архів оригіналу за 22 квітня 2020. Процитовано 21 квітня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  10. Delta extends change-fee waivers, onboard social distancing, free travel for medical volunteers. Delta News Hub. Архів оригіналу за 26 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  11. Aimee Robinson. British Airways makes big inflight changes amid coronavirus - continues reduced flights. Express.co.uk. Архів оригіналу за 30 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  12. 404 Not Found. Архів оригіналу за 21 квітня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  13. United Airlines blasted for refund policy during coronavirus crisis. usatoday. Архів оригіналу за 13 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  14. Aeroflot. Процитовано 14 травня 2020.
  15. Internal Submission. Japan's airlines fly empty domestic flights as they stick to schedule | The Japan Times. The Japan Times. Архів оригіналу за 2 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  16. American Airlines Announces Additonal Schedule Suspensions in Response to Reduced Customer Demand Related to COVID-19. Архів оригіналу за 16 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  17. American Airlines Announces Summer Schedule Changes to Match Reduced Customer Demand Related to COVID-19. Архів оригіналу за 10 квітня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  18. Архівована копія. Архів оригіналу за 3 травня 2020. Процитовано 29 квітня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  19. Air Canada to reduce workforce by 16,500 as it parks planes during COVID-19. Financial Post. Архів оригіналу за 22 червня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  20. Poland's LOT pulls out of deal to buy German airline Condor. U.S. Архів оригіналу за 11 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  21. Архівована копія. Архів оригіналу за 22 квітня 2020. Процитовано 21 квітня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  22. Jasper Jolly. EasyJet grounds entire fleet of planes because of coronavirus crisis. the Guardian. Архів оригіналу за 22 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  23. Gwyn Topham. EasyJet secures £600m coronavirus loan from UK Treasury and Bank. the Guardian. Архів оригіналу за 19 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  24. Bloomberg - Are you a robot?. Архів оригіналу за 7 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  25. Архівована копія. Архів оригіналу за 22 квітня 2020. Процитовано 30 квітня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  26. LATAM reduces operations by 95% in April. Архів оригіналу за 23 вересня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  27. LATAM maintains 95% reduction of passenger operations in May. Архів оригіналу за 1 жовтня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  28. Germany could pump billions of euros in state aid to Lufthansa. The Straits Times. Архів оригіналу за 14 квітня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  29. Архівована копія. Архів оригіналу за 27 квітня 2020. Процитовано 29 квітня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  30. Joanna Partridge. Norwegian Air's UK pilots and cabin crew will not receive April salary. the Guardian. Архів оригіналу за 20 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  31. Harriet Mallinson. Ryanair flights: Airline issues ‘important’ warning as coronavirus continues to spread. Express.co.uk. Архів оригіналу за 21 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  32. SAS INITIATES PROCESSES TO REDUCE THE SIZE OF ITS FUTURE WORKFORCE DUE TO LOWER EXPECTED DEMAND FOR AIR TRAVEL - SAS. Архів оригіналу за 8 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  33. https://web.archive.org/web/20200401222138/https://www.singaporeair.com/en_UK/sg/media-centre/press-release/article/?q=en_UK%2F2020%2FJanuary-March%2Fne0620-200323. Архів оригіналу за 1 квітня 2020. Процитовано 14 травня 2020. {{cite web}}: Пропущений або порожній |title= (довідка)
  34. Singapore Airlines To Issue S$5.3 Billion In New Equity And Raise Up To S$9.7 Billion Via Mandatory Convertible Bonds. Архів оригіналу за 28 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  35. Архівована копія. Архів оригіналу за 23 березня 2020. Процитовано 22 квітня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  36. Архівована копія. Архів оригіналу за 20 квітня 2020. Процитовано 22 квітня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  37. Архівована копія. Архів оригіналу за 23 квітня 2020. Процитовано 21 квітня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  38. Архівована копія. Архів оригіналу за 12 квітня 2020. Процитовано 21 квітня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  39. Архівована копія. Архів оригіналу за 25 квітня 2020. Процитовано 21 квітня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  40. https://thewofa.com/2020/04/wednesday-airline-news-wizz-air-cuts-1000-staff/
  41. Wizz Air confirms all passengers will be required to wear masks as it resumes flights. The Daily Telegraph. 27 квітня 2020. Архів оригіналу за 10 квітня 2021. Процитовано 30 травня 2021. (англ.)
  42. Архівована копія. Архів оригіналу за 4 травня 2020. Процитовано 29 квітня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  43. Архівована копія. Архів оригіналу за 24 квітня 2020. Процитовано 30 квітня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  44. а б Embraer takes Boeing to arbitration over failed deal as Brazil eyes China tie-up. Reuters. 27 квітня 2020. Архів оригіналу за 14 вересня 2021. Процитовано 31 березня 2022. (англ.)
  45. а б Boeing to shrink workforce, raise cash as coronavirus slams jet industry. Reuters. 29 квітня 2020. Архів оригіналу за 5 травня 2020. Процитовано 31 березня 2022. (англ.)
  46. http://www.kelownadailycourier.ca/business_news/national_business/article_a2e96b3e-cb8d-5a8e-87e7-ca2acdf92c85.html
  47. Bombardier, Inc.BBDb.TO [Архівовано 22 квітня 2020 у Wayback Machine.] - Reuters
  48. Архівована копія. Архів оригіналу за 3 травня 2020. Процитовано 30 квітня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  49. Архівована копія. Архів оригіналу за 18 березня 2020. Процитовано 21 квітня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  50. Архівована копія. Архів оригіналу за 19 червня 2021. Процитовано 22 квітня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  51. Natasha Frost. China’s domestic aviation recovery is good news for the world’s airlines. Quartz. Архів оригіналу за 17 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  52. а б EUROCONTROL: Air Traffic situation: Sun 3 May & Week 18 (27/04-03/05) & April 2020 (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 24 травня 2020. Процитовано 11 травня 2020.
  53. https://www.ncema.gov.ae/en/media-center/news/23/3/2020/uae-suspends-all-inbound-outbound-passenger-flights-transit-of-airline-passengers-for-two-weeks-b64dee5b.aspx
  54. Новости. Архів оригіналу за 11 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  55. В Совете Федерации подготовили предложения по поддержке российских авиастроителей. Совет Федерации Федерального Собрания Российской Федерации. Архів оригіналу за 5 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  56. Oliver Wyman. CARES Act for aviation & aerospace industry. Архів оригіналу за 19 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  57. Investment bank expects U.S. airlines to shed 900 planes: Travel Weekly. Архів оригіналу за 10 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  58. Restoring air connectivity: the way forward. Архів оригіналу за 27 травня 2020. Процитовано 11 травня 2020.
  59. Архівована копія. Архів оригіналу за 3 травня 2020. Процитовано 12 травня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  60. Which Airlines Will Still Be Flying After Coronavirus? | Airfarewatchdog Blog. Airfarewatchdog Blog. Архів оригіналу за 1 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  61. Julia Kollewe. Physical distancing will end era of cheap air travel, industry warns. the Guardian. Архів оригіналу за 12 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  62. Airlines mull empty seats and masks for coronavirus recovery. U.S. Архів оригіналу за 13 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  63. COVID-19 impact on the European air traffic network. Архів оригіналу за 19 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  64. At least seven years of passenger growth initially lost by COVID-19 - Cirium - A Smarter Way. Cirium - A Smarter Way. Архів оригіналу за 11 травня 2020. Процитовано 14 травня 2020.
  65. COVID-19: Cost of air travel once restrictions start to lift [Архівовано 13 травня 2020 у Wayback Machine.] (iata.org)
  66. Авіакомпанії у 2021 році отримають чистий збиток у 38,7 мільярдів доларів [Архівовано 28 листопада 2020 у Wayback Machine.], Європейська правда, 28 листопада 2020