Вільям Тернер — Вікіпедія

Вільям Тернер
англ. William Turner

Народження 23 квітня 1775(1775-04-23)[1][2][…]
Мейден-лейнd, Вестмінстер, Великий Лондон, Лондон[d], Англія, Королівство Велика Британія[4]
Смерть 19 грудня 1851(1851-12-19)[1][2][…] (76 років)
  Чейні-вокd, Кенсінгтон і Челсі, Великий Лондон, Лондон[d], Англія, Сполучене Королівство[4]
(холера)
Поховання собор Святого Павла
Країна  Королівство Велика Британія
 Сполучене Королівство
Жанр марина[5][6], історичний живопис[5][6] і пейзаж[5][6]
Навчання Королівська академія мистецтв
Діяльність художник, пейзажист, рисувальник, художник-гравер, архітектурний кресляр, унаочнювач, ілюстратор
Напрямок романтизм[7]
Вчитель Джошуа Рейнольдс і Томас Мальтонd
Член Королівська академія мистецтв
Твори Останній рейс «Тімірера», Рибалки у моріd, Трафальгарська битва[d], Дощ, пара та швидкість, Корабель з рабамиd, Снігова буря: перехід Ганібала і його армії через Альпиd, Перехід через струмокd, Чічестерський каналd, Схід сонця з морськими чудовиськами, Світоло та колірd, Пожежа в Палаті лордів і Палаті громадd і Пірс Калеd
Роботи в колекції Міннеаполіський інститут мистецтваd, Художній інститут Чикаго, Музей мистецтв Нельсона-Аткінсаd, Оклендська галерея мистецтвd, Музей Ґетті, Національна галерея Вікторії, Тейт, Національна галерея мистецтв, Національний музей Швеції, Національна галерея Канади, Ашмолеан музей, Національний музей образотворчого мистецтва Квебекуd, Палац витончених мистецтв[8], Колекція Фріка[9], Музей мистецтва Метрополітен, Print Collectiond[10], Замок герцогів Бретонських, Національні галереї Шотландіїd, Музей Вікторії та Альберта, Royal Museums Greenwichd, Музей Галуста Гюльбенкяна, Національна галерея, Музей мистецтв Філадельфії, Музей Ізраїлю, Музей мистецтв Індіанаполіса, Museum Walesd, Єльський центр британського мистецтваd, Галерея Бівербрук, Далласький музей мистецтв, Художній музей Волтерс, Національна галерея Шотландії, Музей мистецтв Толедо, Музей мистецтв округу Лос-Анжелес, Ермітаж, Національна бібліотека Уельсу, Phillips Collectiond, Музей образотворчих мистецтв, Тейт Британія, Галерея мистецтв Вокера, Музей мистецтв Кімбеллаd, Баварські державні колекції картинd, Музей Ізабелли Стюарт Гарднер, Вустерський музей мистецтв, Галерея мистецтв Коркоран, Художня галерея Єльського університету, Музей мистецтва Сан-Паулу, Музей Фіцвільяма, Клівлендський музей мистецтв, Бостонський музей образотворчих мистецтв, Замок Монсоро-Музей сучасного мистецтва, Британський музей, Barber Institute of Fine Artsd, Інститут мистецтв Кларкаd, National Gallery of Modern Artd, Смітсонівський музей американського мистецтва[11], Художня галерея і музей Келвінгроув, Гарвардський художній музей, Художній музей Фогга[d], Vanderbilt University Fine Arts Galleryd, Музей сера Джона Соуна, Bury Art Museumd, Whitworth Art Galleryd, Museum of the Shenandoah Valleyd, Гантінгтонська бібліотека, Національний музей Кардіффа, Columbus Museum of Artd, Taft Museum of Artd, Художня галерея Південної Австралії, Sudley Housed, Tabley Housed, Національний музей історії та мистецтва, музей Дордрехтаd, Dayton Art Instituted, Манчестерська художня галереяd, Художня галерея леді Левер, Saffron Walden Museumd, Королівська академія мистецтв, Haworth Art Galleryd, The Boxd, Russell-Cotes Art Gallery & Museumd, Мистецька галерея Йоркаd, Витончено-мистецькі музеї Сан-Франциско, Southampton City Art Galleryd, Інститут сучасного мистецтва (Мідлсбро) і Monmouth Museumd
Автограф

CMNS: Вільям Тернер у Вікісховищі
Q:  Висловлювання у Вікіцитатах

Вільям Тернер, повне ім'я Джозеф Меллорд Вільям Тернер (англ. Joseph Mallord William Turner RA; 23 квітня 1775(17750423) — 19 грудня 1851) — відомий англійський художник, аквареліст та графік епохи романтизму. Малював пейзаж і, зокрема фантастичні, уявні, міста Італії, інтер'єри тощо.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився в Лондоні. Батько (Вільям Гей Тернер, 1738—1829) був перукарем. Українське слово «перукар» надзвичайно точно визначає фах батька, бо той творив перуки, що мали великий попит у Британії XVIII століття.

Мати (Мері Маршал) молодою захворіла на психічний розлад, ймовірно через ранню смерть молодшої сестри Вільяма — Гелен. Мати померла в сумнозвісній божевільні Лондона — Бедламі у 1804 році.

Неможливість виховання матір'ю обумовила передачу хлопця в родину дядька в передмістя Лондона — Брентфорд. Там і помітили хист підлітка до мистецтва. Вільям багато малював, і батько чіпляв малюнки сина на вікнах своєї лондонської перукарні.

Після школи підлітка відправили в Королівську академію мистецтв. Англійці полюбляють акварельний живопис. Займався ним і Вільям в академії. Вже через рік навчання його акварель узяли на щорічну виставку в Академії. Тернер був все життя тісно пов'язаний із цим навчальним закладом, постійно експонував там свої твори, а з 1802 року став членом академії.

З роками ставав все більш ексцентричним і не вкладався в обов'язкові для джентльмена правила.

Він ніколи не був одруженим, але жив з коханкою (Софія Кароліна Бут). А Сара Денбі народила від нього двох дочок у 1801 та 1811 роках.

Найбільшим відгуком на політичні події сучасності стали картини Тернера на теми Наполеонівських воєн та перемоги королівської Британії в тих подіях — «Трафальгарська баталія», «Поле Ватерлоо».

Тернер декілька разів подорожував країнами Західної Європи, був в Італії, Швейцарії, Франції. У Луврі, що був перетворений на національний музей ще за часів Французької революції 1789—1793, Тернер вивчав живопис старих майстрів. Декілька разів Тернер відвідав Венецію, яку малював аквареллю й олійними фарбами.

Тернер полюбляв архітектуру і навіть якийсь час хотів пов'язати свій фах з будівництвом. Але це швидко минулося. Сліди захоплення архітектурою відбилися в малюнках краєвидів Венеції, Лондона, окремих пам'яток стародавньої архітектури.

Помер 19 грудня 1851 року від холери в домі Софії Кароліни Бут, у Чейни Уолк у Челсі. Похований у Соборі святого Павла, де покоїться біля сера Джошуа Рейнольдса.

Друг Тернера, архітектор Філіп Хардвік (1792—1870), син його наставника, Томаса Хардвіка, був відповідальним за організацію його похоронів. У момент смерті Вільяма, він написав усім тим, хто знав Тернера, що «я повинен повідомити вас, що ми втратили його». Іншими причасними до похоронів були його двоюрідний брат і головний скорботній на похороні Генрі Харпур IV. Генрі Скотт Тріммер, Джордж Джоунс РА та Чарльз Тернер АРА.

Заповіт[ред. | ред. код]

За заповітом художника усі його роботи (близько 300 картин і понад 19 000 акварелей і малюнків) перейшли у власність держави. Тому творів Тернера надзвичайно мало в музеях поза межами Британії. Більша частина робіт художника зберігається в галереї Тейт, де для картин і акварелей Тернера прибудували ціле крило з дев'яти залів. Згідно з заповітом Тернера дві його найкращі картини («Схід сонця в тумані» і «Дідона, яка будує Карфаген») експонуються в Національній галереї в одному залі з картинами «Ісаак і Ревека» і «Відплиття цариці Савської» Клода Лоррена.

Тернерівська художня премія[ред. | ред. код]

З 1984 року в Британії заснована Тернерівська художня премія. Її дають щорічно художнику, що живе чи працює в Британії й вік якого не перевищує 50 років. Її грошовий еквівалент дорівнює 25 000 фунтів. Премію дають зовсім не за пейзажні твори.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]