Демонстрація 25 серпня 1968 року — Вікіпедія

Демонстрація 25 серпня 1968
Час полудень
Дата 25 серпня, 1968; 55 років тому (1968-08-25)
Місце Лобне місце, Красна площа, Москва
Причина Вторгнення військ Варшавського договору до Чехословаччини
Учасники Лариса Богораз, Костянтин Бабицький, Вадим Делоне, Володимир Дремлюга, Павло Літвінов, Наталя Горбаневська, Віктор Файнберг, Тетяна Баєва
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі
фотографія одного з плакатів демонстрантів
Наталя Горбаневська, 2005 р.

Демонстрація 25 серпня 1968, також звана «демонстрація сімох» — одна з найбільш значущих акцій радянських дисидентів. Була проведена на Красній площі і висловлювала протест проти вторгнення в Чехословацьку Соціалістичну Республіку військ СРСР та інших країн Варшавського договору, яке розпочалося в ніч з 20 на 21 серпня для припинення суспільно-політичних реформ у Чехословаччині, які отримали назву Празької весни.

Учасники[ред. | ред. код]

Демонстрація[ред. | ред. код]

Демонстрація була сидячою і відбувалася біля Лобного місця. Вісім демонстрантів рівно о 12 годині дня розгорнули плакати з гаслами «ми втрачаємо найкращих друзів», «At 'žije svobodné a nezávislé Československo!» («Хай живе вільна і незалежна Чехословаччина!»), «Ганьба окупантам!», «Руки геть від ЧССР!», «За вашу і нашу свободу!». Протягом декількох хвилин демонстранти були арештовані співробітниками міліції і КДБ в штатському, які патрулювали Красну площу, побиті й доставлені у відділення міліції.

Після арешту сім демонстрантів умовили 21-річну Тетяну Баєву відмовитися від подальшої участі у цих заходах: вона заявила, що перебувала з демонстрантами випадково, і була відпущена.

Покарання[ред. | ред. код]

Демонстранти були віддані під суд (суддя — Валентина Лубенцова). Суду не вдалося встановити, хто з демонстрантів тримав кожен плакат, і всі плакати демонстрантів були кваліфіковані як наклепницькі. Зусилля демонстрантів і адвокатів (в тому числі С. В. Калістратової) переконати суд у відсутності складу злочину в діях демонстрантів виявилися марними.

Присутність на суді Віктора Файнберга, якому на допитах вибили всі передні зуби, була небажаною, тому він був направлений на психіатричну експертизу, визнаний неосудним і підданий примусовому лікуванню в Ленінградській спецпсихлікарні, де він знаходився 4 роки — з січня 1969 по лютий 1973.

Наталі Горбаневській був поставлений діагноз «уповільнена шизофренія» і вона, за висновком професора Лунца, «повинна бути визнана неосудною і поміщена на примусове лікування в психіатричну лікарню спеціального типу», що і було встановлено судом.

Інші учасники демонстрації були засуджені 9-11 жовтня 1968 року за статтями КК РРФСР 190-1 («поширення наклепницьких вигадок, що ганьблять радянський суспільний і державний лад») і 190-3 («групові дії, що грубо порушують громадський порядок»): Делоне і Дремлюга отримали по три роки тюремного ув'язнення, Бабицький, Богораз і Литвинов — до трьох, чотирьох і п'яти років заслання відповідно.

Демонстрація 2013[ред. | ред. код]

25 серпня 2013 в річницю подій 1968 року в Москві на Красній площі відбулась спроба ювілейної демонстрації протесту проти окупації Чехословацької Соціалістичної Республіки.

Рівно опівдні з боєм курантів 12 ліберальних активістів розгорнули розтяжку з текстом «За нашу і вашу свободу». У їх числі була учасниця демонстрації 25 серпня 1968, поетеса і правозахисниця Наталя Горбаневська.

Як і 45 років тому, акція була миттєво припинена співробітниками спецслужб. 10 осіб були схоплені та з формулюванням «за різні правопорушення» відвезені до відділення поліції. Однак Наталю Горбаневську цього разу поліція не чіпала.

Були затримані 10 осіб:

  • Георгій Гришко,
  • Олексій Давидов,
  • Марфа Лавинська,
  • Олена Макарова,
  • Надія Мітюшкіна,
  • Роман Петрищев,
  • Олександр Риклін,
  • Ніна Фальковська,
  • Сергій Шаров-Делоне,
  • Михайло Шнейдер.

Усіх їх доставили в відділення поліції «Китай-город», звідки пізніше випустили з протоколами за статтею 20.2 КоАП (порушення правил проведення масової акції). Суд над ними призначений на 29 серпня 2013[1][2].

Міністерство закордонних справ Чехії висловило сьогодні здивування з приводу розгону мирної демонстрації на Красній площі у столиці Росії Москві в пам'ять про протест радянських дисидентів проти вторгнення до Чехословацької Соціалістичної Республіки 45 років тому.

Російські правоохоронці розігнали мирне і неконфліктне зібрання людей, що мало на меті «згадати серпневі події 1968 року в Чехословаччині» розгортанням гасла «За нашу і вашу свободу» — «визначну подію спільної чесько-російської історії»[3]

Демонстрація 2018 року[ред. | ред. код]

50 років потому, 25 серпня 2018 року, на Красній площі з гаслом «За вашу та нашу свободу» були затримані Сергій Шаров-Делоне, Анна Красовицька (онука Наталії Горбаневської), Леонід Гозман. Анна Красовицька стояла з плакатом «Свободу Сенцову»[4].

Див. також[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]