Домінік Орі — Вікіпедія

Домінік Орі
Dominique Aury
фото 1954 року
Ім'я при народженні Анна Декло
Псевдонім Домінік Орі, Полін Реаж
Народилася 23 грудня 1907(1907-12-23)
Рошфор
Померла 27 квітня 1998(1998-04-27) (90 років)
Корбей-Есон
Громадянство Франція Франція
Діяльність Прозаїк, перекладач, літературний критик, редактор
Alma mater Кондорсе, Faculty of Arts of Paris[d] і Ліцей Фенелона
Мова творів французька
Роки активності з 1937
Жанр проза
Magnum opus Back to Roissyd і Story of Od
Членство comité de lecture des éditions Gallimardd (1998)
У шлюбі з Thierry Maulnierd[1] і Жан Полан[1]
Нагороди
Кавалер ордена Почесного легіону
Кавалер ордена Почесного легіону

Домінік Орі (фр. Dominique Aury; справжнє ім'я Анна Декло, фр. Anne Desclos; 23 вересня 190727 квітня 1998) — французька письменниця, перекладачка, редакторка.

Життєпис[ред. | ред. код]

Домінік Орі закінчила філологічний факультет Сорбонни, працювала журналісткою.

Мала тривалі стосунки з Жіном Поланом, керівником Nouvelle Revue Française, старшим від неї на 23 роки. Була бісексуально активною в деякі періоди життя. Мала відомий зв'язок з історикинею та новелісткою Едіт Фома (Édith Thomas), котра могла бути джерелом натхнення для персонажки Анни-Марії в Історії O. Мала сина від короткого шлюбу у ранні двадцять.

Діяльність[ред. | ред. код]

З 1946 довгі роки обіймала посаду секретарки паризького видавництва «Галлімар».

Входила в журі ряду літературних премій, перекладала французькою твори Томаса Брауна, Джеймса Хогга, Івліна Во, Артура Кестлера, Юкіо Місіми та ін., виступала зі статтями (часто у вигляді передмов до книг «Галлімара») про проблеми перекладу, творчості англійських поетів і письменників тощо.

Орі — лауреатка премії Денізи Кларуен за переклади і Великої премії критики за книгу статей «Читання для всіх» (фр. Lectures pour tous, 1958).

Найбільший відомий епізод у творчій діяльності Орі пов'язаний з опублікованим в 1954 році під криптонімом Полін Реаж (фр. Pauline Réage) еротичним романом «Історія О» (фр. «Histoire d'O»). Роман мав гучний і скандальний успіх, кілька разів зазнавала судового переслідування, в 1975 році був екранізований майстром еротичного кіно Жюстомом Жакеном. Однак Орі протягом 40 років не зізнавалася у своєму авторстві цього твору, і тільки в 1994 році в інтерв'ю журналу «Нью-Йоркер» відкрито заявила про нього, назвавши книгу листом любові до Жана Полана — письменника, автора передмови до першого видання «Історії О»: «Я не була молода, не була прекрасна. Мені потрібно було знайти іншу зброю. Фізичне начало тут не годилося — тільки зброя зі сфери духу. „Я впевнений, ти не можеш писати в цьому жанрі“, — сказав він мені. „Принаймні, я можу спробувати“, — відповіла я».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Le Temps — 2006. — ISSN 1423-3967; 1663-3997