Дін Юньпен — Вікіпедія

Дін Юньпен
Вісімнадцать архатів
Ім'я при народженні Дін Наню
Псевдо Шенхуа-чжуші
Народився бл. 1547
Сюнін, Аньхой
Помер 1628
Підданство династія Мін
Національність китаєць
Діяльність художник
Знання мов китайська[1]

Дін Юньпен (*丁雲鵬, бл. 1547 —1628) — китайський художник часів династії Мін.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з родини вчених. Народився у м. Сюнін (провінція Аньхой). Замолоду виявив хист до малювання, втім невідомо де і в кого навчався. Практично усе життя провів в рідному місті, де уславився в портретному і пейзажному живописі. На знак визнання його таланту відомий теоретик живопису того часу Дун Цичана подарував йому печатку з вирізаними ієрогліфами хао-шен гуань 毫生館 («оселя пензля»). Наприкінці життя зустрічався з місіонером Маттео Річчі. Помер у 1628 році.

Творчість[ред. | ред. код]

Спочатку наслідував стилю Цю Їна та художників епохи Тан, згодом виробив власний. Найбільше уславився творами станкового живопису баймяо (白描, «контур на білому»), де переважно зображував будд та бодхісатв, даоських персонажей. У його виконанні Будда (сувій 1604 року з Тяньцзінського музею), оповитий білою тканиною і природно сидить у напівоберта до глядача на підстилці з листя. Подовжені мочки вух майже вкриті довгими пасмами волосся, розрідженого лише на тімені з ледь помітною опуклістю — ушнішей. Обличчя видається занадто широким, зарослим густими вусами і бородою. Помітні в його рисах напружені роздуми, які вирішилися досягненням стану будди. В також стилі зображена бодхісатва Гуаньінь («П'ять форм бодхісатви Гуаньінь», 1580 року).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Dictionnaire Bénézit, Dictionnaire des peintres, sculpteurs, dessinateurs et graveurs, vol. 4, éditions Gründ,‎ janvier 1999, 13440 p. (ISBN 2700030141), p. 598.
  • «Ding Yunpeng's „Baimiao Lohans“: A Reflection of Late Ming Lay Buddhism» de Richard K. Kent. Publicat per la Princeton University Art Museum Record of the Art Museum, Vol. 63, (2004), pp. 62-89.
  1. Identifiants et RéférentielsABES, 2011.