Ефект Осборна — Вікіпедія

Ефект Осборна (англ. Osborne effect) — популярна назва маркетингової помилки, найбільш відомої через крах американської компанії Osborne Computer Corporation[en][1].

Історія[ред. | ред. код]

3 квітня 1981 року компанією, заснованою Адамом Осборном[en], було випущено перший комерційно успішний портативний мікрокомп'ютерOsborne 1. Комп'ютер вийшов вдалим і недорогим (1795 доларів за наявності в комплекті великого пакета програмного забезпечення), що зробило його дуже популярним. За вісім місяців з виходу моделі Osborne Computer Corporation продала 11 000 примірників, передзамовлення було оформлено ще на 50 тис. В піку продавалося по 10 тис. одиниць на місяць, хоча цим числом обмежувався весь початковий план випуску.

Незважаючи на успіх, до банкрутства компанія проіснувала всього два роки з вини самого Осборна. Причиною стала найпростіша маркетингова помилка: у 1983 році він показав журналістам нову, набагато більш досконалу модель комп'ютера — Executive[en]. За домовленістю з журналістами інформація в пресі не з'явилася, але про анонс дізналися оптові покупці і скасували всі попередні замовлення на стару модель. Щоб виправити ситуацію, в липні 1983 ціну на Osborne 1 знизили до 1295 доларів, у серпні до 995, але це не допомогло. Продажі впали майже до нуля, Osborne Computer Corporation зазнала збитків вищих від очікуваних, і 13 вересня 1983 року компанія оголосила про банкрутство.

Наслідки[ред. | ред. код]

Унаслідок ефекту Осборна багато технологічних компаній приховують інформацію про характеристики нових продуктів та дати виходу.

Наприклад, інформацію про характеристики нових продуктів Apple (таких як iPhone, iPad, macOS) компанія представляє тільки в рамках спеціалізованих щорічних заходів.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Эффект Осборна и несколько других фатальных ошибок управления. Архів оригіналу за 6 березня 2018. Процитовано 5 березня 2018.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]