Жан Берен — Вікіпедія

Жан Берен (Жан Берен старший)
фр. Jean Bérain
Гравер Клод Дюфло з портрета Жозефа Вівьєна. Посмертний портрет Берена старшого, 1734 року
При народженні фр. Jean Bérain
Народження 1640(1640)
Лотарингія, Сен-Мішель
Смерть 24 січня 1711(1711-01-24)
  Париж
Національність француз
Країна Франція Франція
Жанр орнаментальна гравюра, театральна декорація
Діяльність художник, декоратор, художник-гравер, дизайнер
Напрямок бароко
Роки творчості 1655[1]1711[1]1711[1]
Вчитель Шарль Лебрен
Твори графічні серії, окремі аркуші, декор придворних свят, театральні декорацї
Діти Louise Marguerite Béraind і Jean Bérain the Youngerd[2]
Роботи в колекції Міннеаполіський інститут мистецтваd, Художній інститут Чикаго, Музей Ґетті, Національна галерея мистецтв, Національний музей Швеції, Національна галерея Вікторії, Музей Вікторії та Альберта, Prints and Photographs Department of the Bibliothèque nationale de Franced, Vanderbilt University Fine Arts Galleryd, Musée national de la Marine de Parisd і Музей Боуз

CMNS: Жан Берен у Вікісховищі

Жан Берен або Жан Берен старший( фр. Jean Bérain 1637, Лотарингія — 1711, Париж, Франція) — французький малювальник, гравер і сценограф.

Життєпис[ред. | ред. код]

Точної дати народження не збережено, відомий лише рік народження. Народився у Лотарингії. У молоді роки перебрався на житло у Париж. Походив з родини декораторів парадної зброї. Здавна фахівці цього профілю були і ювелірами, і розробниками орнаментів, і граверами. Тому налаштованість на створення орнаментів у митця була з юнацтва.

Перша збережена серія гравюр орнаментів створена і оприлюднена у віці 23 роки (у 1663 році). І перша, і друга серії призначались для декорування парадної зброї.

Він працював у Парижі і був помічений аристократами. 1671 року (у 31 рік) він виконав замову на переведення у гравюри орнаментальних композицій галереї Аполлона у королівському палаці Лувр, створених художником Шарлем Лебреном, одним із прибічників тогочасного аристократичного мистецтва. Увічнення і популяризація творів Лебрена стануть вдалими кроками для просування Жана Берена старшого уперед по кар'єрі. 1674 року йому надали звання придворного художника з наказом бути дизайнером і розробником придворних свят, церемоній і вистав.

Він також отримує замови на створення ескізів і орнаментів для шпалер, декоративних килимів, коштовних тканин, моделей одягу аристократів, проектів палацових меблів. З 1680 року він залучений до створення декорацій та театральних костюмів для придворних опер і балетів.

Аристократична публіка запам'ятала так звану карусель (маскарадну ходу) 1662 року та театральні ефекти декотрих придворних вистав, серед них виверження вулкана Етна у виставі «Прозерпіна» (1680 р.) та вихід з океана колісниці Фаетона (1683 р.)

Придворного художника-декоратора залучали також для обслуговування свят і вистав родичі короля. Жан Берен старший був сценографом і декоратором урочистостей на честь спадкоємця престолу (дофіна) у замку-палаці Шантіїй, що зробив принц Анрі Жуль де Конде, син хворобливого і жорстокого полководця Конде.

Берена залучають до створення орнаментального декору приватних маєтків (Берен старший розробив орнаменти для палацу Майї та для заміського палацу Медон).

Його орнаменти зазвичай — це перевантажені деталями декоративні гротески, котрі рясніють і потопають у численних деталях, хоча і з використанням симетрії. Жан Берен старший не копіював гротески італійців, а робив власні фантазії на подібні теми і в декоративних панно, і в картонах для килимів, ефектні і дещо примхливі, безсюжетні.

Помер у Парижі 1711 року.

Доля творчого спадку[ред. | ред. код]

Збережена велика кількість оригінальних малюнків Жана Берена старшого, бо обслуговування королівського двору автоматично сприяло визнанню художника. Колекції його малюнків передані а збереження у Мізей Лувр, в палац Версаль та у Трианон, непогана збірка малюнків Берена зосереджена у місті Стокгольм (Національний музей Швеції).

Галерея[ред. | ред. код]

Жан Берен, картон для килима. Килим-аррас з танцівниками та акобатами, мануфактура Бове, збірка палацу Кронборг.

Див.також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Жан Берен

Джерела[ред. | ред. код]

  • Jérôme de La Gorce, Berain, dessinateur du Roi Soleil, Paris, Herscher, 1986
  • Каталог выставки «Орнаментальная гавюра 17 века», Ленинград, «Искусство», 1986