Жорж Сера — Вікіпедія

Жорж-П'єр Сера
фр. Georges-Pierre Seurat
Народження 2 грудня 1859(1859-12-02)
Франція Париж, Французька імперія
Смерть 29 березня 1891(1891-03-29) (31 рік)
  Франція Париж, Французька республіка
Поховання Пер-Лашез[1] і Grave of Seuratd
Національність француз
Країна Франція Франція
Жанр жанрове малярство[2], пейзаж[2] і портрет[2]
Навчання Національна вища школа красних мистецтв
Діяльність художник, рисувальник, архітектурний кресляр
Напрямок Пуантилізм, імпресіонізм і постімпресіонізм[3]
Вчитель Henri Lehmannd
Відомі учні Charles Angrandd
Твори Недільний день на острові Гранд-Жатт і Bathers at Asnièresd
Брати, сестри Émile Seuratd
Роботи в колекції Міннеаполіський інститут мистецтваd, Художній інститут Чикаго, Музей мистецтв Нельсона-Аткінсаd, Музей сучасного мистецтва (Нью-Йорк)[4], Тейт, Національна галерея мистецтв, Національний музей Швеції, Музей мистецтва Метрополітен, Королівські музеї витончених мистецтв[5], Національні галереї Шотландіїd, Музей Креллер-Мюллер, Fin-de-Siècle Museumd, Bristol City Museum and Art Galleryd, Музей д'Орсе, Гарвардський художній музей, Балтиморський музей мистецтв, Художній музей Сент-Луїса, Далласький музей мистецтв, Pola Museum of Artd, Художній музей Вірджинії, Художня галерея і музей Келвінгроув, Художній музей Фогга[d], Бостонський музей образотворчих мистецтв, Minnesota Marine Art Museumd, Національна галерея, Художня галерея Олбрайт-Ноксd, Національна галерея, Фонд Барнса, Музей Соломона Гуггенгайма, Музей мистецтв Індіанаполіса, Витончено-мистецькі музеї Сан-Франциско, Музей витончених мистецтв, Музей образотворчих мистецтв (Бордо), musée d'Art moderne de Troyesd, Courtauld Galleryd, Smith College Museum of Artd, Hiroshima Museum of Artd, Музей мистецтв Філадельфії, Національний музей сучасного мистецтва, Annonciade Museumd, Музей Нортона Саймона, Kunsthaus Zürichd, Музей Ван Гога, Phillips Collectiond, Ермітаж, Музей образотворчих мистецтв, Художня галерея Єльського університету, Foundation E.G. Bührle Collectiond, Музей Фіцвільяма, Menard Art Museumd, Dumbarton Oaksd, Детройтський інститут мистецтв, Галерея мистецтв Вокера, Клівлендський музей мистецтв, The Hyde Collectiond, Національна галерея Австралії, Rosengart Collectiond, Musée d'Art et d'Histoired, Палац витончених мистецтв, Музей Вальрафа-Ріхарца і Музей Ґетті
Автограф

CMNS: Жорж Сера у Вікісховищі
Q:  Висловлювання у Вікіцитатах

Жорж-П'єр Сера́ (фр. Georges-Pierre Seurat; 2 грудня 1859 — 29 березня 1891) — відомий французький художник-неоімпресіоніст, засновник течії дивізіонізму і пуантилізму, творець пуантилістської манери малювання.

Життєпис[ред. | ред. код]

Молоді роки[ред. | ред. код]

Народився у Парижі, у родині судового пристава Антуана-Хрисостома Сера та Ернести Февр. Його батько більше часу проводив у погребі, де зробив собі молитовню, ніж із рідними.

Почав малювати з раннього дитинства. Вже в 15 років він поступив до муніципальної школи малюнку. В цей час він захоплюється книгою Шарля Блана «Граматика мистецтва малюнку». В 1878 році дев'ятнадцятирічний юнак став учнем Академії витончених мистецтв. Але більше вчиться самостійно, менше бере від вчителів, більше з бібліотек.

Замолоду був скутим, малослівним та навіть понурим. Втім, коли починаються при ньому дискусії про мистецтво, він стає різким та палким у своїх висловах, іноді навіть агресивним. Але це були окремі випадки: коли тема змінюється, він також стає стриманим та мовчазним.

Творчість[ред. | ред. код]

Після того, як Сера потрапив на виставку імпресіоністів, він покинув навчання у Школі витончених мистецтв. Жорж вирішує розробити власний мистецькій стиль. Він відкриває власну майстерню. Тут він багато працює. Одну з картин — «Купання в Аньєрі» — він пропонує для виставки імпресіоністів. Але роботу не прийняли.

Незабаром Жорж Сера знайомиться з Полем Сіньяком на зборах групи «Незалежних». Під час поїздки до моря Сера написав декілька морських видів, наносячи на полотно дрібні крапки, не змішуючи кольорів. Це було народження пуатилізму. Водночас Жорж знайомиться з Камілем Піссарро, роботи якого суттєво вплинули на погляди молодого художника.

1885 року Жорж Сера знайомиться з Мадлен Кноблох. 16 лютого 1890 року у фактичному шлюбі в них народжується син П'єр-Жорж. У 1886 році на восьмій виставці імпресіоністів було представлено чимало картин Жоржа Сера та його послідовників-пуантилістів. Ці картини залишили різне враження як у глядачів, так і у колег-художників. А Сера дедалі більше намагається наблизити живопис до математичного рівняння. Він вважав, якщо є закон кольору, то можливо привести до гармонійного єднання усі лінії картини. Він пише картини «Парад», «Канкан». Але всі вони були негативно сприйняті критикою.

Останньою картиною Жоржа Сера став «Цирк». Вона була виставлена на Сьомій виставці у Салоні «Незалежних», але знову глядачі проігнорували його роботу.

26 березня 1891 року Сера захворів на дифтерит. За три дні його не стало. А через два тижні від тієї ж хвороби помер його син.

Галерея[ред. | ред. код]

Малюнки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]