Закопанська Республіка — Вікіпедія

Закопанська Республіка
Rzeczpospolita Zakopiańska
1918
Прапор Герб
Прапор Герб
Столиця Закопане
Мови польська
Релігії Католицизм
Форма правління Республіка
Президент Стефан Жеромський
Історичний період Кінець Першої світової війни
 - Засновано 13 жовтня 1918
 - Ліквідовано 16 листопада 1918

Закопанська Республіка — перехідний державний орган, що існував протягом 35 днів, з 13 жовтня по 16 листопада 1918 року, у місті Закопане та його околицях.

Історія[ред. | ред. код]

Перед лицем неминучої поразки центральних держав в Першій світовій війні поляки на землях які контролювалися Німецькою імперією та Австро-Угорщиною, чекали на сприятливі умови для захоплення влади. 7 жовтня 1918 року Регенційна Рада у Варшаві проголосила створення незалежної польської держави. Проте саме Закопане стало першим місцем у Польщі, де населення вирішило відкрито підкорятися владі завойовників.

13 жовтня 1918 року біля пам'ятника Грюнвальд у Закопане відбулося громадянське зібрання, яке скликав голова комуни Закопане Вінценти Регеця. П'ять сотень учасників обрали письменника Стефана Жеромського головою та громадським активістом, а заступниками графа Владислава Замойського, представника енденції (популярна назва Народно-демократичної партії Польщі) Вінцента Шимборського та лівого лідера Маріуша Заруського.

У резолюції було представлено такий вміст:

З огляду на прийняття мирних норм президента Сполучених Штатів Вілсона державами-завойовниками, ми тепер вважаємо себе громадянами вільної, незалежної та об'єднаної Польщі. Ми зобов'язані Польщі вірності і послуху, нашій власності і нашій крові, ми не визнаємо ніяких зв'язків, цим священним обов'язкам протиставних. Враховуючи важливість історичної години для спільного ревного виконання обов'язку щодо польської держави, ми вирішуємо створити Національну організацію в Закопане, і з цією метою ми обираємо їй управління, що складається з 32 осіб, довіряючи йому створення програми і способу діяльності.

Головою цього представництва став Стефан Черомський, секретар Медарда Козловського. Через два дні польські депутати до австрійського парламенту прийняли резолюцію, що вони вважають себе представниками відродженої Польщі. Адміністрація Австро-Угорської монархії, що розпадалася, поглинена власними проблемами, не вжила жодних заходів проти Республіки Польща.

Стефан Жеромський

28 жовтня 1918 року в Кракові було створено Польську ліквідаційну комісію. За цією новиною, жителі Закопане почали підготовку до збройного захоплення влади. 31 жовтня того ж дня, коли Краків звільнився від повноважень, польські легіонери в Закопане, не підкоряючись озброєному опору, роззброїли австрійців, захопили склад зброї і телефонну станцію і передали себе Національній організації. 1 листопада правління Національної організації було перетворено в Національну раду - керівний орган суверенної Республіки Польща. Рада обіцяла лояльність до Польщі і взяла владу в Закопане від її імені. Стефан Черомський став президентом Ради, виконуючи обов'язки президента Республіки Закопане.

Представники Польської соціалістичної партії поставили під сумнів репрезентативність Національної ради через домінування в ній національних демократів . У результаті була досягнута домовленість з ППС. У Національну раду було додано 17 нових членів, загалом Рада налічувала 57 осіб. Керівництво Республіки Закопане були Стефаном Черомським в якості його президента, Маріушем Заруським, Вінсенті Шимборським і головою Союзу горців Францішеком Павликом в якості заступника Черомського, Медарда Козловського — секретарем.

16 листопада 1918 р., з огляду на те, що Польська ліквідаційна комісія перейшла до складу правління Західної Галичини, Національна рада в Закопане розпустилася, а Республіка Закопане була включена до складу другої Польської Республіки.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Szymon Bafia (1 листопада 2018). Rzeczpospolita Zakopiańska: jeden z pierwszych skrawków wolnej Polski. Dzieje.pl. Процитовано 2 листопада 2018.
  • Powstała Rzeczpospolita Zakopiańska. Muzeum Historii Polski. Процитовано 2 листопада 2018.
  • Rzeczpospolita Zakopiańska – niepodległość w górach. PolskieRadio.pl. 11 листопада 2013. Процитовано 2 листопада 2018.