Заморока Андрій Михайлович — Вікіпедія

Андрій Михайлович Заморока
Народився 28 лютого 1982(1982-02-28) (42 роки)
с. Вишнів, Івано-Франківська область, Україна
Країна СРСР СРСРУкраїна Україна
Діяльність ентомолог
Alma mater Прикарпатський університет
Галузь біологія, ентомологія, екологія
Заклад Галицький національний природний парк
Науковий ступінь кандидат біологічних наук
Відомий завдяки: жуки-вусачі Українських Карпат
«Станіславівський натураліст»
Особ. сторінка naturalist.if.ua

Заморо́ка Андрі́й Миха́йлович (* 28 лютого 1982 року, с. Вишнів, Україна) — український ентомолог, фахівець у галузі жуків-вусачів, науковий співробітник Галицького національного природного парку. Популяризатор науки, організатор і головний редактор журналу «Станіславівський натураліст». Активний учасник Української Вікіпедії.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився Андрій Заморока 28 лютого 1982 року у селі Вишнів Рогатинського району Івано-Франківської області у родині робітників Михайла Івановича Замороки та Мирослави Василівни Кривої-Замороки. 1984 року, після народження сестри Олени Михайлівни Замороки-Кільчицької, сім'я перебралась до Калуша. З 1988 по 1999 роки навчався у загальноосвітній школі № 6 міста Калуш, де проявилася його схильність до природничих наук. Андрій був хворобливою дитиною, тому увесь вільний від навчання час він проводив у рідному селі в бабусі Ольги-Олени Карпівни Романович-Кривої. Під впливом книги Альберта К. Дженсена «Wildlife of the oceans» він вирішує стати морським біологом.

З 1999 по 2004 навчається на природничому факультеті Прикарпатського університету імені Василя Стефаника за спеціальністю «біологія»[1]. На польовій практиці в Ґорґанах знайомиться з Сіренко Артуром Геннадійовичем і переходить під його керівництво вивчати жуків-вусачів. 2000 року разом зі своїми товаришами Олександром Бойком, Ярославом Ільницьким, Тарасом Римарчуком та Володимиром Третяком, засновують станіславівське ентомологічне товариство «Тенакс-17», очолював його впродовж 2002—2008 років[2].

Закінчивши університет з відзнакою, вступає до аспірантури на спеціальність екологія під керівництво професора Парпана Василя Івановича. З 2007 року працює асистентом кафедри біології та екології Інституту природничих наук Прикарпатського університету. 2008 року обіймає посаду наукового співробітника еколога-зоолога безхребетних в Галицькому національному природному парку[1].

2009 року захистив кандидатську дисертацію на тему «Екологічні особливості угруповань жуків-вусачів (Coleoptera: Cerambycidae) у лісових екосистемах на північно-східному макросхилі Українських Карпат» в Дніпропетровському національному університеті імені Олеся Гончара[3][1]. З 2011 року викладач кафедри біології та екології Прикарпатського університету.

Громадсько-політична діяльність[ред. | ред. код]

З 2005 року член Українського ентомологічного товариства.

З 9 жовтня 2005 року є членом Всеукраїнського політичного об'єднання «Батьківщина».

Популяризація науки[ред. | ред. код]

Перший номер журналу «Станіславівський натураліст»

У лютому 2007 року Андрій Заморока засновує інтернетпортал «Станіславівський натураліст» — науково-популярний онлайн ресурс. З січня 2008 року, разом із Русланом Жираком та Володимиром Третяком видають однойменний друкований науково-популярний журнал про природу. Головний редактор та видавець — Андрій Михайлович Заморока[4].

Наукові публікації[ред. | ред. код]

Коло наукових інтересів Андрія Михайловича Замороки: екологічні та еволюційні принципи формування угруповань твердокрилих, трофічні мережі та взаємодії у системі рослина-господар — комаха-фітофаг, ландшафтна геноміка і адаптивна радіація популяцій твердокрилих. Він є автором понад 30 наукових праць присвячених біології жуків-вусачів[5][1]:

Родина, захоплення[ред. | ред. код]

Неодружений. Захоплюється акваріумістикою (харацинові), пішим туризмом, колекціонує жуків, вирощує папороті. Читає поезію Олега Ольжича, наукову фантастику (Станіслав Лем, брати Стругацькі, Толкієн).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г Співробітники наукового відділу Галицького національного природного парку.
  2. станіславівське ентомологічне товариство «Тенакс-17».
  3. http://personal.pu.if.ua/depart/andrii.zamoroka/resource/file/Zamoroka-2009-avtoreferat.pdf[недоступне посилання] Автореферат кандидатської дисертації «Екологічні особливості угруповань жуків-вусачів (Coleoptera: Cerambycidae) у лісових екосистемах на північно-східному макросхилі Українських Карпат».
  4. Посвідчення реєстрації видання ІФ № 580-50-р — Головне територіальне управління юстиції в Івано-Франківській області.
  5. Публікації Замороки А. М. — Fauna Haliciae et Carpathiae.

Посилання[ред. | ред. код]