Кобилянський Юліан Юліанович — Вікіпедія

Юліан Кобилянський
Народився 26 грудня 1859(1859-12-26)
Ґурагумора
Помер 11 вересня 1922(1922-09-11) (62 роки)
Чернівці
Країна  Австро-Угорщина
 ЗУНР
Національність українець
Діяльність мовознавець
Alma mater Чернівецький університет, Ягеллонський університет
Галузь мовознавство
Заклад 2-га Чернівецька гімназія
Батько Юліан Якович Кобилянський
Мати Марія Вернер
Брати, сестри Кобилянський Степан Юліанович
Ольга Кобилянська
Нагороди
Кавалер лицарського хреста ордена Франца Йосифа
Кавалер лицарського хреста ордена Франца Йосифа

Юліа́н Юліа́нович Кобиля́нський (26 грудня 1859, Ґурагумора, Австрійська імперія — 11 вересня 1922, Чернівці) — український педагог, мовознавець-лексиколог, перекладач. Брат письменниці Ольги Кобилянської та живописця Степана Кобилянського.

Походження[ред. | ред. код]

Родина Кобилянських, 1894 р. Стоять: Олександр, Юліан, Степан, Володимир. Сидять: Максиміліан, Євгенія, Марія (мати), Юліан (батько), Ольга.

Батько, дрібний урядовець Юліан Якович Кобилянський, народився на Галичині (навчався у школі в Бучачі[1]). Належав до шляхетного роду, який мав свій герб і походив із Наддніпрянщини. Проте папери про шляхетність з легковажної руки його батька Якова Кобилянського (який проживав у Бучачі[1]) не були нотаріально підтверджені, бо той вважав, що синові буде достатньо для заробітку його розумної голови.

Мати, Марія Йосипівна Вернер, походила зі спольщеної німецької родини. Її родичем був відомий німецький поет-романтик Захарій Вернер. З любові до чоловіка Марія Вернер вивчила українську мову, прийняла греко-католицьку віру та виховувала всіх дітей у пошані та любові до українства.[2]

Брат Степан був живописцем. Сестра Ольга стала відомою українською письменницею. Сестра Євгенія мала правдивий талант до музики, майстерно грала на фортепіано.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився 26 грудня 1859 року на Буковині.

Навчався в Сучавській гімназії, Чернівецькому та Ягеллонському університетах. Працював у гімназіях у містах Радівці, Сучава (нині обидва в Румунії), Чернівці та Коломия.

Будучи професором у 2-й Чернівецькій гімназії (1897—1922), уклав українсько-німецько-латинські словники (зокрема, ґрунтовний «Латинсько-український словар», 1912, «Німецько-український словник», 1912 — у співавторстві зі Спілкою В.) і написав праці «Педагогіка для педагогічних училищ» (1900), «Естетичне виховання в гімназії» (1901) та ін.

Очолював українське шкільне товариство «Сковорода». Автор низки підручників з класичних мов для українських гімназій. Перекладав твори Генріха Гейне, Фрідріха Шиллера.

Помер 11 вересня 1922 року в м. Чернівці (тоді Румунія, нині Україна).

Нагороди[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Фроленков В., Хаварівський Б. Кобилянська Ольга Юліанівна… — С. 104.
  2. Врублевська, Валерія (2007). Шарітка з Рунгу: Біографічний роман про Ольгу Кобилянську (українська) . Київ: ВЦ "Академія". с. 512.
  3. Hof- und Staatshandbuch der Österreichisch-Ungarischen Monarchie 1918. — Wien 1918. — S. 215.(нім.)

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]