Корона (телесеріал) — Вікіпедія

Корона
англ. The Crown
Тип телесеріал
Телеканал(и) «Netflix»
Дистриб'ютор(и) Netflix
Жанр
Формат зображення 4K (Ultra HD)[1]
Тривалість серії 47–61 хвилин
Компанія «Left Bank Pictures»
«Sony Pictures Television»
Керівник проєкту Пітер Морґан
Сценарист Пітер Морґан
Режисер Stephen Daldryd[2], Philip Martind[2] і Julian Jarroldd[2]
Ідея Пітер Морґан
Оператор Adriano Goldmand
Продюсери Ендрю Ітон
Виконавчий продюсер
  • Пітер Морґан
  • Стівен Долдрі
  • Енді Гарріс
  • Філіп Мартін
  • Сьюзен Макі
  • Метью Бай-Шоу
  • Роберт Фокс
  • Таня Сеґетчян
  • Ніна Вуларскі
  • Еллі Госс
У головних ролях
Композитор Руперт Ґреґсон-Вільямс
Країна-виробник
Місце зйомок Elstree Studiosd[5], Lancaster Housed[5], ПАР[5], Лондон[5], Собор Ілі[5], Шотландія[5], Замок Слейнс[5], Waddesdon Manord[5] і Old Royal Naval Colleged[5]
Мова оригіналу англійська
Перший показ 4 листопада 201614 грудня 2023
Кількість сезонів 6
Кількість серій 60
Посилання

Корона (англ. The Crown) — біографічний історичний драматичний телесеріал, створений Пітером Морґаном, який також став сценаристом та автором ідеї серіалу для «Netflix»[6][7][8]. Прем'єра першого сезону, що складається з десяти епізодів[9], відбулася 4 листопада 2016 року[10]. Кошторис першого сезону склав 156 мільйонів доларів[11].

У січні 2017 року перший сезон телесеріалу завоював «Золотий глобус» у категорії найкращий драматичний серіал на 74-й церемонії вручення нагород[12] голлівудської асоціації іноземної преси «Золотий глобус», виконавиця ролі молодої королеви Єлизавети II Клер Фой отримала «Золотий глобус» за найкращу жіночу роль драматичному серіалі[12], а виконавець ролі Вінстона Черчилля Джон Літґоу був номінований на премію у категорії найкраща чоловіча роль другого плану телесеріалу, мінісеріалу, телевізійного фільму. Пара також отримала Премію Гільдії кіноакторів у номінації найкраща жіноча роль у драматичному серіалі та найкраща чоловіча роль у драматичному серіалі[13]. Джон Літґоу отримав також телепремію «Вибір телевізійних критиків» за найкращу чоловічу роль у драматичному серіалі. Серіал був серед номінантів Прайм-тайм премії «Еммі» за найкращий драматичний серіал, за найкращий сценарій та за найкращу режисуру драматичного телесеріалу.

Телесеріал був продовжений на другий сезон ще до прем'єри першого[14][15]. Другий сезон вийшов в ефір 8 грудня 2017 року. Третій сезон вийшов 17 листопада 2019 року. Четвертий сезон без перерви знімається відразу ж за третім. Прем'єра якого відбулася 15 листопада 2020 року. Прем'єра п'ятого сезону відбулася 9 листопада 2022 року.

Прем'єра останнього 6 сезону відбулася 16 листопада 2023 року. Сезон охоплює події від смерті Діани до весілля Чарльза та Камілли.

Сюжет[ред. | ред. код]

«Корона» розповідає про життя королеви Єлизавети II від її весілля з принцом Філіпом в 1947 році[16] до початку 21 століття[17]. Клер Фой виконувала роль молодої Єлизавети в першому і другому сезонах[18], а Олівія Колман — Єлизавету в зрілому віці в третьому і четвертому[19]. У Фой також зіграла в камео у флешбеці четвертого сезона[20]. Імелда Стонтон зіграє королеву в п'ятому і шостому сезонах[17][21].

Перший сезон[ред. | ред. код]

Докладніше: Корона (1 сезон)

Перший сезон показує ранні роки правління королеви Єлизавети II. Він починається з весілля принцеси Єлизавети з принцом-консортом Філіпом в листопаді 1947 року і охоплює такі події: народження принца Чарльза (листопад 1948 року) і принцеси Анни (серпень 1950 року) перемога консерваторів на чолі з Вінстоном Черчиллем на парламентських виборах в жовтні 1951 року, смерть короля Великої Британії Георга VI і сходження Єлизавети II на престол в лютому 1952 року, а також її коронація в червні 1953 року, випробування першої водневої бомби в світі на Семипалатинському полігоні в СРСР (серпень 1953 року) і роман принцеси Маргарет з Пітером Таунсендом. Перший сезон закінчується відставкою Вінстона Черчилля з посади прем'єр-міністра Великої Британії, та приходом до влади Ентоні Ідена і закінченням роману принцеси Маргарет з Пітером Таунсендом в 1955 році. Також в сезоні присутні флешбеки 1930-х і 1940-х років, що показують зречення Едуарда VIII від престолу, підготовку до коронації Георга VI і навчання юної принцеси Єлизавети в роки Другої світової війни.

Другий сезон[ред. | ред. код]

Докладніше: Корона (2 сезон)

Другий сезон починається з Суецької кризи в жовтні 1956 року і охоплює такі події, як відкриття літніх Олімпійських ігор 1956 року в Мельбурні принцом Філіпом, відставка Ентоні Ідена з посади прем'єр-міністра і прихід до влади Гарольда Макміллана в січні 1957 року, першого різдвяного звернення Єлизавети II по телебаченню в грудні 1957 року, народження принца Ендрю в лютому 1960, весілля принцеси Маргарет і Ентоні Армстронг-Джонса (лорд Сноудон) в травні 1960 року, початок деколонізації Африки, візит президента США Джона Кеннеді і Першої леді Жаклін Кеннеді у Велику Британію (червень 1961 року), поїздка Єлизавети II в Гану (листопад 1961 року) навчання принца Чарльза в шотландській школі Ґордонстоун, убивство Джона Кеннеді в листопаді 1963 року, відставка третього прем'єр-міністра королеви Гарольда Макміллана і прихід до влади Александра Дугласа-Г'юма після політичного скандалу, відомого як «справа Проф'юмо», в жовтні 1963 року. Другий сезон закінчується народженням останньої дитини королеви в березні 1964 року — принца Едварда. Протягом сюжетної лінії присутні флешбеки з 1930-х і 1940-х років, що показують юність принца Філіпа і проливають світло на зв'язки Едуарда VIII з нацистами.

Третій сезон[ред. | ред. код]

Докладніше: Корона (3-й сезон)

Третій сезон охоплює період з 1964 по 1977 рік, починаючи з обрання Гарольда Вільсона прем'єр-міністром і закінчуючи Срібним ювілеєм королеви[22], також охоплюючи час прем'єр-міністра Едварда Гіта. Також представлена ​​Камілла Шанд[23].

Четвертий сезон[ред. | ред. код]

Докладніше: Корона (4 сезон)

Дія четвертого сезону розгортається під час перебування Маргарет Тетчер на посаді прем'єр-міністра з 1979 по 1990 роки, а також зосереджується на леді Діані Спенсер[24].

П'ятий сезон[ред. | ред. код]

Докладніше: Корона (5 сезон)

П'ятий сезон зосереджений на 1990-х роках і розлученню принцеси Діани та принца Чарльза[25].

Шостий сезон[ред. | ред. код]

Докладніше: Корона (6 сезон)

Шостий сезон зосереджений на кінці 1990-х — початку 2000-х років та охоплює такі події як смерть принцеси Діани, принцеси Маргарет і королеви-матері Єлизавети, прем'єрство Тоні Блера та молодість принца Вільяма і Кейт Мідлтон[26].

Актори[ред. | ред. код]

Головні[ред. | ред. код]

Другорядні[ред. | ред. код]

Список сезонів[ред. | ред. код]

Потенційний серіал-приквел[ред. | ред. код]

У квітні 2022 року повідомлялося, що Netflix і Left Bank вели попередні розмови про приквел.[27]  Вважається, що серіал охоплюватиме майже 50-річний період, починаючи зі смерті королеви Вікторії в 1901 році і закінчуючи навколо весілля королеви Єлизавети II у 1947 році. Серіал також буде охоплювати правління чотирьох королів, які правили в той період: Едуард VII , Георг V , Едуард VIII і Георг VI .[28]

Премії та номінації[ред. | ред. код]

Рік Номіновано Категорія Нагорода Результат Дж
2016 Корона 10 найкращих телевізійних програм Американський інститут кіномистецтва Перемога [29]
«Вибір телевізійних критиків» Найкращий драматичний серіал Номінація [30]
Джон Літґоу Найкращий актор другого плану в драматичному серіалі Перемога
Джаред Гарріс Найкращий запрошений актор у драматичному серіалі Номінація
2017 Корона Найкращий серіал — драма Золотий глобус Перемога [31]
Клер Фой Найкраща жіноча роль серіалу — драма Перемога
Джон Літґоу Найкраща чоловіча роль другого плану — міні-серіал, телесеріал або телефільм Номінація
Найкраща чоловіча роль у драматичному серіалі Премія Гільдії кіноакторів Перемога [32]
Клер Фой Найкраща жіноча роль у драматичному серіалі Перемога
Корона Найкращий акторський склад у драматичному серіалі Номінація
Мартін Чайлдс Найкращий художник-постановник в серіалі з прив'язкою до певної історичної епохи, або серіалі фентезі, знятому однією камерою Премія Гільдії художників-постановників Номінація [33]
Ян Мілз Найкращий монтаж для некомерційного телебачення Американська асоціація монтажерів Номінація [34]
Корона Найкращий телевізійний серіал — драма Премія «Супутник» Перемога [35]
Джарет Гарріс Найкраща чоловіча роль — драма Номінація
Мішель Клептон Найкращі костюми у телесеріалі Премія Гільдія художників-костюмерів Перемога [36]
Корона Телесеріар року Премія «Доріан» Номінація
Клер Фой Найкраща акторка телесеріалу Номінація
Уна Ні Донґайле Найкращий монтаж Ірландська премія кіно та телебачення Номінація [37]
Пет Карам, Роберт Бентлі Видатна робота у телебаченні Location Managers Guild Awards Перемога [38]
Корона Найкращий драматичний серіал Премія «БАФТА» Номінація [39]
Клер Фой Найкращу жіночу роль Номінація
Джон Літґоу Найкраща чоловічу роль другого плану Номінація
Джарет Гарріс Номінація
Ванесса Кірбі Найкраща жіночу роль другого плану Номінація
Найкращий телевізійна акторка Великої Британії Премія «Glamour» Перемога [40]
2018 Корона Найкращий серіал — драма Золотий глобус Номінація [41][42]
Клер Фой Найкраща жіноча роль серіалу (драма) Номінація

Примітки[ред. | ред. код]

  1. The Crown. Real or Fake 4K. Архів оригіналу за квітень 2, 2017. Процитовано 31 березня 2017. 
  2. а б в ČSFD — 2001.
  3. Netflix plans original UK drama about the Queen. BBC News Online. 23 травня 2014. Архів оригіналу за 22 вересня 2016. Процитовано 20 липня 2017. (англ.)
  4. Brown, Mick (3 листопада 2016). The Crown: Claire Foy and Matt Smith on the making of the £100m Netflix series. The Daily Telegraph. Архів оригіналу за 1 грудня 2016. Процитовано 4 листопада 2016. (англ.)
  5. а б в г д е ж и к http://www.imdb.com/title/tt4786824/locations?ref_=tt_dt_dt
  6. Netflix plans original UK drama about the Queen. BBC News. 23 травня 2014. Архів оригіналу за 25 вересня 2015. Процитовано 3 лютого 2016. (англ.)
  7. MATT SMITH STARRING IN NETFLIX SERIES, THE CROWN. IGN. 19 червня 2015. Архів оригіналу за 28 травня 2020. Процитовано 22 червня 2015. (англ.)
  8. The Crown: Matt Smith confirmed as Prince Philip, Duke of Edinburgh in new Netflix series. The Mirror. 19 червня 2015. Архів оригіналу за 22 червня 2015. Процитовано 22 червня 2015. (англ.)
  9. The Crown: Matt Smith confirmed as Prince Philip, Duke of Edinburgh in new Netflix series. The Mirror. 19 червня 2015. Архів оригіналу за 22 червня 2015. Процитовано 22 червня 2015. (англ.)
  10. Dylan Kickham (11 квітня 2016). Matt Smith's Netflix drama The Crown gets premiere date. Entertainment Weekly. Архів оригіналу за 14 квітня 2016. Процитовано 12 квітня 2016. 
  11. Megan Friedman (6 січня 2016). Here's the first look at Netflix's $156 Million show about Queen Elizabeth II. Elle. Архів оригіналу за 31 липня 2016. Процитовано 2 серпня 2016. (англ.)
  12. а б Переможцями «Золотого глобусу» стали фільми «Місячне світло» та «Ла Ла Ленд». Архів оригіналу за 12 січня 2020. Процитовано 20 липня 2017. 
  13. Червона доріжка премії Гільдії кіноакторів США: зірки похвалилися відвертими і ефектними вбраннями. Архів оригіналу за 23 липня 2017. Процитовано 20 липня 2017. 
  14. Netflix's glittering Crown could leave BBC looking a little dull. TheGuardian. 4 листопада 2016. Архів оригіналу за 1 листопада 2016. Процитовано 31 жовтня 2016. (англ.)
  15. The Crown is a ‘game changer for British drama’. Telegraph. 4 листопада 2016. Архів оригіналу за 22 жовтня 2016. Процитовано 17 жовтня 2016. (англ.)
  16. Reporters, Telegraph (14 жовтня 2016). The Crown: all you need to know about Netflix's £100 million series, from the 'shocking' first scene to Matt Smith's topless rowing. The Telegraph (en-GB). ISSN 0307-1235. Архів оригіналу за 22 березня 2016. Процитовано 30 жовтня 2020. 
  17. а б Ravindran, Manori; Ravindran, Manori (31 січня 2020). ‘The Crown’ Will End After Season 5 With Imelda Staunton as Queen Elizabeth. Variety (амер.). Архів оригіналу за 31 січня 2020. Процитовано 30 жовтня 2020. 
  18. Jaafar, Ali; Jaafar, Ali (11 листопада 2014). Netflix’s ‘The Crown’ Finds Its Queen In Claire Foy. Deadline (амер.). Архів оригіналу за 24 січня 2018. Процитовано 30 жовтня 2020. 
  19. Birnbaum, Debra; Birnbaum, Debra (26 жовтня 2017). Olivia Colman Joins ‘The Crown’ as Queen Elizabeth for Seasons 3 and 4. Variety (амер.). Архів оригіналу за 27 жовтня 2017. Процитовано 30 жовтня 2020. 
  20. Hallemann, Caroline (26 листопада 2019). Claire Foy Will Return as Queen Elizabeth in The Crown's Fourth Season. Town & Country (амер.). Архів оригіналу за 5 листопада 2020. Процитовано 30 жовтня 2020. 
  21. Kanter, Jake; Kanter, Jake (9 липня 2020). ‘The Crown’ Will Run For Six Seasons After Peter Morgan Changes Mind On Finale. Deadline (амер.). Архів оригіналу за 11 липня 2020. Процитовано 30 жовтня 2020. 
  22. Fienberg, Daniel; Fienberg, Daniel (4 листопада 2019). ‘The Crown’ Season 3: TV Review. The Hollywood Reporter (амер.). Процитовано 27 жовтня 2022. 
  23. Meet the cast of The Crown season 4. Radio Times (англ.). Процитовано 27 жовтня 2022. 
  24. Goldberg, Jean Bentley,Lesley; Bentley, Jean; Goldberg, Lesley (24 січня 2018). ‘The Crown’ Season 3: All the Details (So Far). The Hollywood Reporter (амер.). Процитовано 27 жовтня 2022. 
  25. The Crown season 5 release date and more. Digital Spy (en-GB). 8 листопада 2022. Процитовано 9 листопада 2022. 
  26. Everything to Know About 'The Crown' Season 6. Peoplemag (англ.). Процитовано 12 листопада 2022. 
  27. Goldbart, Max; Goldbart, Max (8 квітня 2022). ‘The Crown’ Prequel: Netflix And Left Bank In Early-Stage Conversations. Deadline (амер.). Процитовано 27 жовтня 2022. 
  28. Nast, Condé (9 квітня 2022). A Sumptuous Prequel to ‘The Crown’ May Be On the Horizon. Vogue (амер.). Процитовано 27 жовтня 2022. 
  29. Pedersen, Erik (8 грудня 2016). TV Honorees Heavy On Freshmen; 'This Is Us' Lone Network Show. AFI Awards. Архів оригіналу за 4 жовтня 2017. Процитовано 20 липня 2017. (англ.)
  30. HBO leads television nominations for the 22nd Annual Critics' Choice awards with 22 nominations. Critics' Choice. 14 листопада 2016. Архів оригіналу за 20 січня 2017. (англ.)
  31. Golden Globes 2017: The Complete List of Nominations. The Hollywood Reporter. 12 грудня 2016. Архів оригіналу за 13 грудня 2016. (англ.)
  32. Kelley, Seth (14 грудня 2016). SAG Award Nominations: Complete List. Variety. Архів оригіналу за 1 серпня 2017. Процитовано 20 липня 2017. (англ.)
  33. Hipes, Patrick (5 січня 2017). Art Directors Guild Awards Nominations: 'Rogue One', 'Game Of Thrones' & More. Deadline.com. Архів оригіналу за 6 січня 2017. Процитовано 5 січня 2017. (англ.)
  34. Sheehan, Paul (3 січня 2017). ACE Eddie Awards 2017: Full list of nominations includes Oscar frontrunner 'La La Land'. Gold Derby. Архів оригіналу за 4 січня 2017. Процитовано 3 січня 2017. (англ.)
  35. The International Press Academy Announces Winners for the 21st Annual Satellite Awards. International Press Academy. Архів оригіналу за 4 лютого 2017. Процитовано 7 травня 2017. (англ.)
  36. Calvario, Liz; Pedersen, Erik (21 лютого 2017). Costume Designers Guild Awards: 'La La Land,' 'Hidden Figures' & 'The Crown' Among Winners – Complete List. Deadline.com. Архів оригіналу за 22 лютого 2017. Процитовано 22 лютого 2017. (англ.)
  37. Here's the full list of nominees for this year's Irish Film and Television Awards. entertainment.ie. 8 березня 2017. Архів оригіналу за 12 березня 2017. Процитовано 10 березня 2017. (англ.)
  38. Giardina, Carolyn (8 квітня 2017). 'Hidden Figures,' 'La La Land' Win Location Managers Guild Awards. The Hollywood Reporter. Архів оригіналу за 9 квітня 2017. Процитовано 9 квітня 2017. (англ.)
  39. Nominations List for the Virgin TV British Academy Television Awards in 2017. BAFTA.org (англ.). Архів оригіналу за 12 квітня 2017. Процитовано 11 квітня 2017. (англ.)
  40. I loved playing someone who fought for change!' The Crown star Vanessa Kirby gives a shout out to female empowerment as she leads the winners at the Glamour Women of the Year Awards. Dailymail.com (англ.). Архів оригіналу за 9 грудня 2017. Процитовано 6 червня 2017. (англ.)
  41. Golden Globes: Full list of nominees. BBC News. Архів оригіналу за 6 квітня 2020. Процитовано 11 грудня 2017. 
  42. The full list of nominations for the Golden Globes 2018. Guardian. 11 грудня 2017. Архів оригіналу за 4 січня 2018. Процитовано 3 січня 2018. 

Посилання[ред. | ред. код]