Косач-Шимановська Оксана Петрівна — Вікіпедія

Оксана Петрівна Косач-Шимановська
Народилася 29 травня (10 червня) 1882
Колодяжне, Ковельський район, Волинська область, Українська Радянська Соціалістична Республіка
Померла 7 червня 1975(1975-06-07) (93 роки)
Прага, Чехословаччина
Громадянство Російська імперія УНР УРСРШвейцарія Швейцарія
Національність українка
Діяльність перекладачка, музикантка
Рід Косачі
Батько Косач Петро Антонович
Мати Косач Ольга Петрівна
Брати, сестри Косач Михайло Петрович, Косач Микола Петрович, Косач-Борисова Ізидора Петрівна, Косач-Кривинюк Ольга Петрівна і Леся Українка
У шлюбі з Шимановський Антон Борисович
Діти Гааб (Шимановська) Оксана Антонівна

Оксана Петрівна Косач, у шлюбі Косач-Шимановська (29 травня (10 червня) 1882(18820610), Колодяжне — 7 червня 1975, Прага) — українська перекладачка, музикантка, викладачка французької мови.

Донька Олени Пчілки та Петра Антоновича Косача, рідна сестра Лесі Українки, Михайла Косача, Ольги Косач-Кривинюк, Миколи Косача та Ізидори Косач-Борисової.

Життєпис[ред. | ред. код]

Четверта із шести дітей Олени Пчілки та Петра Косачів. Дитячі прізвиська Оксани в родині Косачів: Уксус, Уксусик, Тамара, Тамарця, Марочка, Марця, Марунечка; колективні прізвиська (разом із братом Миколою та сестрою Ізидорою): Гуси, Тигри-Негри.

Була чуйною та вразливою, мала закритий характер, особливо у підлітковому віці. Мала гострий розум та добре серце. Оксана щиро переживала за хвору сестру Лесю, завдяки якій загорілась вивченням іноземних мов і з нею ж пізнавала Європу. Ісидора Косач-Борисова у листі до О. Дуна від 30 липня 1974 р. так характеризувала сестру:

А ще треба знати її вдачу, вона й замолоду була дуже вибаглива до людей (та й до себе). Рідко хто їй міг догодити. Лесю любила дуже, творчість Лесину завжди ставила дуже високо і досі обурюється, як трапляється, що деякі літературознавці (як-от Косарик чи Бабишкін) пишуть різні свої домисли про Лесю.[1]

Після домашньої підготовки вступила до третього класу Київської жіночої гімназії О. Дучинської[2].

Від 1904 р. у цивільному шлюбі з двоюрідним братом Антоном Шимановським.

У 19041905 рр. студіювала фізико-математичні науки на Вищих жіночих Бестужевських курсах у Петербурзі. Але через рік, очевидно, за причетність до політичної діяльності її чоловіка, якого заарештували, була виключена із навчального закладу.

Поїхала у Льєж (Бельгія), де вступила до університету на фізико-математичний факультет. Через рік склала іспити до Льєзької косерваторії.

1908 року в Швейцарії Оксана Косач одружилася з Шимановським. 1910 року народила доньку Оксану. 1916 року обвінчалася з чоловіком у православній церкві в Берні.

Оксана Косач-Шимановська із службовцями Російської Царської Дипломатичної Місії у Берні, Швейцарія. 1914 або 1915 р.

У 19081912 рр. мешкала в Лозанні (Швайцарія). У 19121913 рр. разом з донькою жила в Україні. Повернувшись до Швейцарії, працювала перекладачкою при Російській царській дипломатичній місії. У 1919–1921 рр. була перекладачкою при Українській дипломатичній місії УНР.

У 1921–1922 рр. жила в Німеччині, звідки переїхала до Праги. Тут працювала рік перекладачкою в концерні «Чехомашіне» при заводах «Шкода». Після чого працювала лекторкою французької мови в Українському вільному університеті (Прага) та гімназії (Прага, Ржевниці).

Відома як перекладачка з французької та чеської мов. Написала популярну статтю «Леся Українка (нарис життя)», надруковану в неперіодичному виданні учнів Української реальної гімназії «Ранок» (Прага–Київ, 1926. — Ч. 2).

Восени 1943 року в Косач-Шимановської зупинялася сестра Ольга. Наступного року Оксана мала намір з нею та близьким приятелем Всеволодом Соколовським виїхати з Праги до Німеччини. Однак лишилася на кілька днів, але як виявилося назавжди. Соколовський і сестра Ольга із сином Василем виїхали.

Померла Оксана Косач-Шимановська 7 червня 1975 року, похована у Празі (кладовище Страшніце, могила 5235, колумбарій при крематорії).

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. //ВР ІЛ. — Ф. 179. Од. зб. 2
  2. Гімназія О.Т. Дучинської | Звід Історїї Пам'яток Києва. new.pamyatky.kiev.ua (ru-RU) . Архів оригіналу за 29 березня 2019. Процитовано 18 березня 2019.