Краснодарський чай — Вікіпедія

Краснодарський чай — єдиний сорт російського чаю, найпівнічніший промислово вирощуваний чай у світі [1].

Історія[ред. | ред. код]

У 1878 році у сочинському маєтку Мамонтової садівником Гарбе були зроблені перші спроби вирощування чаю. Через кілька років, взимку 1883, чайні кущі загинули від морозу. У той же рік з Китаю були завезені нові кущі. Спробу розведення чаю крім Мамонтової зробили Трубецькі (Дагомис), Сибірякова і Стрешковічі (Туапсе) проте всі вони закінчилися невдало.

Юда Кошман з дружиною в центрі в оточенні своїх співробітників. Солохаул, біля 1910

Перша чайна плантація Краснодарського чаю площею 1350 м² (перша плантація на території сучасної Росії) була закладена в районі села Солохаул в 1901 році І. А. Кошманом (1838-1935). Насіння чаю були привезені з Чакви — прибережного району Західної Грузії (сучасна Аджарія). Плантація і будиночок селянина-селекціонера зберігся до нашого часу.

Історію про Краснодарському чаї можна почути в одному з Чайних будиночків в околицях Дагомису. Чайні будиночки, як і чайні плантації, — одна з визначних пам'яток цих місць, прикраса ландшафту. Вид темно-зелених чайних шпалер на схилах навколишніх гір ніби переносить до далекої Індії, а якість і смак чаю, що подається в Чайних будиночках, тільки посилює асоціацію. А історія місцевого чаю така: коли на початку XIX століття з Індії, Китаю, Цейлону до Росії були привезені кущі чаю спеціально для посадки і розведення у нас, то прижилися вони тільки на території Грузії, однак смак чаю був не таким, як на батьківщині привезених кущів.

Але ось в останні роки XIX століття на ринку в Дагомисі раптом з'явився саморобний чай дуже непоганого смаку, принаймні, кращий, ніж грузинський, і продавав його сам «автор» — високий чоловік з бородою — Іуда Антонович Кошман (іноді згадується як Йосип чи Іов), колишній робітник сухумського чайного торговця Попова. Юда, пішовши від сухумського торговця, почав розводити чай на російській землі, в районі Дагомису, в горах, в селищі Солохаул. Ніхто не вірив в успіх його справи, його навіть переслідували, вирубуючи плантації. Прийшла революція з її бурями, а Юда Антонович працював, покращуючи свій чай. Наприкінці 30-х років, його праця дала результат — плантації чаю стали поширюватися по схилах Дагомису, а краснодарський чай став цінуватися не лише як найбільший північний чай у світі, але і як смачний та якісний напій. Справжнього якісного чаю і зібрати, і обробити в районі Сочі можна не так багато, тому були підробки і сурогати, які не дозволяли оцінити всю працю Іова Кошмана.

Підприємства переробки[ред. | ред. код]

Підприємства по вирощуванню[ред. | ред. код]

Торгові марки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. У 1949 році в Закарпаття (що знаходиться північніше Краснодарського краю) за вказівкою Сталіна були закладені чайні плантації. В кінці 50-х початку 60-х років XX століття виробництво чаю здійснювалося в промислових масштабах. Згодом промислове виробництво було визнано безперспективним і виробництво чаю припинено.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Особливості Краснодарського Чаю. selltea.ru. Архів оригіналу за 7 лютого 2011.