Ян Лятос — Вікіпедія

Ян Лятос
Народився 1539
Краків, Королівство Польське
Помер не пізніше 1607 або 1608
Острог, Річ Посполита
Країна  Річ Посполита
Діяльність астроном, лікар
Alma mater Ягеллонський університет і Падуанський університет
Науковий ступінь доктор медичних наук
Заклад Ягеллонський університет і Національний університет «Острозька академія»

Ян Ля́тос (іноді Іва́н, бл. 1539, Краків — перед 1608, Острог) — польський медик, математик, астроном, астролог. Доктор медицини. Викладач та перший декан астрономії Острозької академії

З життєпису[ред. | ред. код]

Син краківського міщанина Валентого Лятоса та його дружини Дороти.

Ймовірно, був якийсь час симпатиком протестантів. Вихованець Краківської академії, в якій викладав з 1566 р. Випускник Падуанського університету, де 27 червня 1577 захистив ступінь доктора медицини. В 1583 р. почав виступати проти нового григоріанського календаря. Близько 1596 року переїхав на Волинь до Острога на запрошення князя Костянтина-Василя Острозького. Причиною його зближення з «стовпом» православ'я могла бути напружена атмосфера довкола його особи в Краківському університеті, зокрема, після критики поглядів Лятоса кардиналом Юрієм Радивилом. В Острозі від князя отримав обширний «двір» біля замку та «двірець» (фільварок) з селянами князя на передмісті Острога (Горноща, Завалля).

Став викладачем та першим деканом астрономії в Острозькій академії.

Кардинал Бернард Мацейовський запропонував, у 1598 році Лятоса спочатку позбавили кафедри, потім вигнали з Краківської Академії.[1] 15 лютого 1602 Краківська Академія прийняла рішення заборонити продаж та друк його праць, у випадку непослуху — штраф 300 злотих.

Двічі одружувався: вперше — у Кракові з Малґожатою, з якою мали кілька дітей, вдруге в Острозі з Анною Ожеговською (Ожоговською[2]), помер, залишивши доньок Анну та Дороту. Могила і надгробний пам'ятник з чорного граніту зберігалися до 1965 року, коли кладовище і пам'ятник вченому знищили.[1]

Автор[ред. | ред. код]

  • низки астрологічних прогнозів.
  • праць «Прогностикон» (1594).
Про нього
«Ян Лятос: ренесансна філософія та наука на українських землях».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Шпізель Рафаель. Лятош (Лятос) Ян (Latosz (Latos) Jan) [Архівовано 25 листопада 2011 у Wayback Machine.]. — С. 190.
  2. Hajdukiewicz L. Latos (Latosz, mylnie Latoszyński) Jan (ok. 1539—przed 1608)… — S. 571.

Література[ред. | ред. код]