Ліга збройного опору — Вікіпедія

Ліга збройного опору
ест. RVL (Relvastatud Võitluse Liit)
Прапор
На службі з 1946 до 1953
Країна Естонія Естонія
Чисельність понад 500
Війни/битви Холодна війна
Командування
Поточний
командувач
Ендель Редліх
(1946 - † 28.06.1949)
Ріхард Саалісте
(07.1949 - † 14.12.1949)
Еріх Ярлет (1950 - † 1953)

Ліга збройного опору (ест. RVL (Relvastatud Võitluse Liit)) — підпільна організація естонських партизан, створена навесні 1946 року в Ляенемаа для опору радянській окупації. Лідером був Ендель Редліх.

Історія[ред. | ред. код]

Пам'ятний знак на місці бункера, в якому загинули члени RVL

У другій половині 1945 року декілька лідерів «Лісових братів» повітів Ляенемаа та Пярнумаа почали координувати діяльність своїх загонів і обговорювати необхідність загальноестонської організації. Ця організація отримала назву «Ліга збройного опору» (RVL). Були створені повітові організації в Ляенемаа, Пярнумаа, Гар'юмаа, Ярвамаа, Тартумаа, Вирумаа, і в містах Таллінні і Тарту. У Іда-Вірумаа та Вільяндімаа організація була представлена ​​окремими групами.

Відповідно до статуту, RVL була «добровільною, таємною і збройною організацією національного руху опору», метою якої була боротьба за честь і незалежність Естонії.

Основне завдання - підготовка збройного повстання на випадок війни між США, Великою Британією та СРСР. У кожному місті та волості намагалися створити свої місцеві організації, які підпорядковувалися центру. Розповсюджувалися листівки та плакати, грабувалися магазини, збиралася інформація про комуністів, щоб згодом з ними поквитатися, влаштовувалися вибухи тощо. Важливим завданням було запобігти можливій масовій депортації народу.

Робили спроби налагодити контакти з Естонським урядом у вигнанні, але невдало.

Центральний штаб тривалий час знаходився в Ляенемаа. До його складу, крім керівника та осіб штабу, входили контррозвідувальна група, господарська група та суд, а також підрозділ охорони штабу.

Близько 500 учасників RVL було заарештовано та вбито радянською окупаційною владою.

Відомі члени організації[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Laar M., War in the woods: Estonia's struggle for survival. 1944-1956, Waszyngton: Compass Press, 1992, ISBN 0-929590-08-2,

Посилання[ред. | ред. код]