Мови Латвії — Вікіпедія

Мови Латвії — мови, що використовуються на території Латвії.

Частка людей, що використовують в родині латиську мову як основну (за даними перепису населення 2011[lv])

Державною мовою Латвії є латиська мова. Латиська мова належить до східнобалтійської групи індоєвропейської мовної сім'ї. Іншою автохтонною мовою Латвії є лівська мова. У східній частині Латвії поширена латгальська мова. Широко використовується також російська мова, якою володіє значна частина населення. Для фахівців становлять інтерес вимерлі земгальська і селонська мови, а також куршська мова, якою розмовляли курши, які жили в районах нинішньої Курляндії і на заході Литви.

Латиська мова[ред. | ред. код]

Латиська мова є державною мовою Латвії. Нею володіють близько 2 млн осіб.

Кількість носіїв латиської як рідної мови у Латвії згідно з переписом 2011 року — 1 164 894 особи[1], що дорівнює близько 56,3 % населення країни і 62,1 % вказали свою мову (включаючи носіїв латгальського діалекту, який іноді розглядається як окрема мова); латиськотою чи іншою міроюшій мірі також володіє більшість російськомовних жителів, а також невелика кількість латиських емігрантів і їхніх нащадків у інших країнах світу.

За даними 2009 року, 48 % російськомовних респондентів оцінили володіння латиською мовою як добре, 8 % повідомили, що не володіють нею, 1 % важко відповісти[2].

Латгальська мова[ред. | ред. код]

Латгальська є рідною мовою для 150 000 осіб, в основному в Латвії. Нею розмовляють в Латвії (Латгале, Відземе, Селія і Рига), Сибіру і Башкортостані[3].

Четверта частина третьої статті Закону про мову Латвійської Республіки вказує, що «держава забезпечує збереження, захист та розвиток письмової латгальської мови як історичного підвиду латиської мови».

У 2009 році Сенат Верховного суду Латвії вирішив, що латгальська мова не може використовуватися як мова судочинства в адміністративному процесі, оскільки державною мовою вважається літературна латиська мова.

Земгальська мова[ред. | ред. код]

Земгальська мова — це вимерла мова, яка проіснувала до XVI століття на півдні Латвії і на півночі Литви[3].

Селонська мова[ред. | ред. код]

Селонська мова — це вимерла мова, якою розмовляли селонці, що жили на південному сході Латвії і північному сході Литви до XV століття.

Куршська мова[ред. | ред. код]

Куршська мова — мова балтійського племені куршей, яка вимерла в XVII столітті.

Лівська мова[ред. | ред. код]

Практично вимерла мова лівів. Нині майже не використовується в живому спілкуванні, хоча продовжує вивчатися ентузіастами. Після 1991 року уряд республіки Латвія визнає лівську мову одною з двох автохтонних мов Латвії, поряд з латиською.

Російська мова[ред. | ред. код]

Відсоток російськомовних у різних регіонах Латвії, перепис 2000 року
Відсоток російськомовних у різних регіонах Латвії, перепис 2011

Друга за поширеністю як рідна (37,5 % жителів при 29,6 % етнічних росіян) мова. Під час референдуму 2012-го року більш за 70 % населення Латвії проголосували проти надання російській мові офіційного статусу.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. TSG11-07. PASTĀVĪGIE IEDZĪVOTĀJI PA STATISTISKAJIEM REĢIONIEM, REPUBLIKAS PILSĒTĀM UN NOVADIEM PĒC DZIMUMA, MĀJĀS PĀRSVARĀ LIETOTĀS VALODAS UN PA VECUMA GRUPĀM 2011.GADA 1.MARTĀ-PX-Web. PX-Web. Архів оригіналу за 21 серпня 2017. Процитовано 7 лютого 2018.
  2. Press.lv - Новости, которые касаются Вас!. press.lv (рос.). Архів оригіналу за 8 лютого 2018. Процитовано 7 лютого 2018.
  3. а б Исследования стран Балтии. Терминологический словарь. Лингвистика. www.genlingnw.ru. Архів оригіналу за 6 лютого 2018. Процитовано 7 лютого 2018.