Національна премія України імені Тараса Шевченка — лауреати 2020 року — Вікіпедія

Президент України Володимир Зеленський разом з лауреатами премії

Список лауреатів (лавреатів) Національної премії України імені Тараса Шевченка за 2020 рік

Рішення Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка стало відомо наприкінці лютого[1] та було затверджене Указом Президента України 9 березня 2020 р.

Номінація Лауреат твір
Література Маріанна Кіяновська за книгу поезій «Бабин Яр. Голосами»
Тарас Прохасько за книгу есеїв «Так, але…»
Публіцистика, журналістика Євгенія Подобна за книгу «Дівчата зрізають коси»
Музичне мистецтво Марко Галаневич
Ніна Гаренецька
Ірина Коваленко
Олена Цибульська
(гурт ДахаБраха)
за музичний альбом «Шлях»
Театральне мистецтво Влад Троїцький
Роман Григорів
Ілля Разумейко
за оперу-реквієм «ЙОВ» («IYOV»)
Візуальне мистецтво Олександр Глядєлов за мистецький проєкт «Карусель»

Премії у номінації «Кіномистецтво» цього року не присуджені.

У церемонії вручення премії лавреатам 9 березня 2020 року, що відбулася у Національній опері України, взяв участь Президент України Володимир Зеленський[2][3].

На 2020 рік розмір Національної премії України імені Тараса Шевченка встановлений у розмірі 200 тисяч гривень кожна.

Критика[ред. | ред. код]

9 березня 2020 було опубліковано відкритий лист лавреатів Шевченківської премії минулих років[4], в якому вказувалось на систематичні порушення Положення про Національну премію України нинішнім комітетом, і вказано на такі факти:

  • подовження терміну подання творів відбулося вже після того, як збіг оголошений раніше термін, що порушує рівність прав учасників творчого змагання;
  • окремі члени комітету у своїх публічних висловлюваваннях показали упереджене ставлення до номінантів (Тамара Гундорова, Ірина Славінська[5]);
  • Ірина Славінська, Євгеній Стасіневич та Любов Морозова є підлеглими голови комітету Юрія Макарова за основним місцем роботи;
  • два тури були проведені в один день (17.01.2020 р.), що ставить під сумнів якісну і доброчесну роботу членів комітету;
  • прийняття нової концепції Національної премії України, нової символіки відбулося без жодного громадського обговорення.

Деякі українські медіа, навпаки, висловилися про «декомунізацію»[6] та «перезавантаження»[7] цієї нагороди.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Стали відомі лауреати Шевченківської премії-2020 [Архівовано 27 лютого 2020 у Wayback Machine.], suspilne.media
  2. Президент на врученні Національної премії імені Тараса Шевченка: Культура — це і є держава, це і є народ [Архівовано 11 березня 2020 у Wayback Machine.] // Офіційне інтернет-представництво Президента України, 9 березня 2020 р.
  3. Шевченківська премія 2020: хто отримав престижну нагороду [Архівовано 15 грудня 2020 у Wayback Machine.] // РБК-Україна, 09.03.2020
  4. Відкритий лист до Президента України Володимира Зеленського з приводу Шевченківської премії. litgazeta.com.ua. Архів оригіналу за 11 червня 2020. Процитовано 11 березня 2020. 
  5. (3) Камінг-аут. Увійшла до комітету з Національної... - Ірина Славінська. facebook.com. Архів оригіналу за 12 березня 2020. Процитовано 11 березня 2020. 
  6. «Декомунізована» Шевченківська премія: за що нагородять «Йов», DakhaBrakha та «не системного» фотографа. Радіо Свобода (укр.). Архів оригіналу за 29 лютого 2020. Процитовано 12 березня 2020. 
  7. Шевченківська премія 2.0: перезавантаження головної культурної премії країни. LB.ua. Архів оригіналу за 10 березня 2020. Процитовано 12 березня 2020. 

Джерела[ред. | ред. код]

Інформація щодо поданих творів на здобуття Національної премії 2020 року (лауреати) на сайті Комітету з національної премії України імені Тараса Шевченка