Національний день космічних технологій (Іран) — Вікіпедія

Іранський супутник «Омід»

Національний день космічних технологій (перс. روز ملی فناوری فضایی‎) відзначається в Ірані 14 бахмана за іранським календарем (2 лютого). В цей день 2009 року було запущено перший іранський штучний супутник «Омід». З тих пір щороку цього дня проводиться захід, на якому демонструються новітні досягнення Ірану в космічній галузі[1].

14 бахмана 1387 року[ред. | ред. код]

2 лютого 2009 року Ірану за допомогою ракети-носія «Сафір-2» вдалося запустити на орбіту перший іранський штучний супутник «Омід» (перс. امید‎ — «надія»). Це досягнення дозволило Ірану увійти до клубу країн, що володіють технологією запуску космічних апаратів[2]. На честь цієї події 14 бахмана було визнано Національним днем космічних технологій.

14 бахмана 1388 року[ред. | ред. код]

3 лютого 2010 року Іран відправив у суборбітральний політ на ракеті Кавошгар-3 тварин — черепаху, мишу, черв'яків і прості клітинні організми[3]. Біокапсула повернулася на землю неушкодженою. Крім цього, пройшла презентація супутника «Толу'» (перс. طلوع‎ — «схід»), інженерних зразків супутника «Месбах-2» (перс. مصباح دو‎ — «смолоскип-2») та інженерної моделі супутника, зібраного Іранським університетом науки і технологій «Навід-е Ельм-о Санат» (перс. نوید علم و صنعت‎ — Провісник науки і техніки), який 2012 року був успішно запущений на орбіту[4].

Також було представлено модель ракети-носія «Simorgh», здатна нести супутник масою 100 кг і виводити апарати на орбіту висотою до 500 км над Землею[5], і відкрито центр обробки зображень, отриманих з іранських супутників.

14 бахмана 1389 року[ред. | ред. код]

3 лютого 2011 року в день космічних технологій було продемонстровано чотири моделі нових іранських супутників, а також інженерну модель двигуна ракети-носія «Сафір 1-Б» і біокапсулу Кавошгар-4.

14 бахмана 1390 року[ред. | ред. код]

3 лютого 2012 року успішно запущено космічний апарат «Навід-е Ельм-о Санат» масою 50 кг. Він став третім іранським супутником, успішно виведеним на орбіту.

14 бахмана 1391 року[ред. | ред. код]

2013 року іранці запустили в космос мавпу з кличкою Афтаб, яка також благополучно повернулася додому. Через 11 місяців політ Афтаба повторила мавпа з кличкою Фарго.

Всі запуски Іран здійснює з космодрому «Семнан» неподалік від однойменного міста в пустелі Деште-Кевір.

Також цього року було представлено просунута модель супутника «Навід-е Ельм-о Санат», яка називається «Зохра» (перс. زهره‎ — Венера). Цього року президент ІРІ Махмуд Ахмадінежад поставив перед національним Космічним агентством завдання відправити до кінця поточного десятиліття в космос людину[6].

14 бахмана 1395 року[ред. | ред. код]

2017 року в Тегерані пройшла виставка досягнень іранської космічної промисловості, приурочена до Національного дня космічних технологій. Захід пройшов у присутності президента Ірану Хасана Рухані. Президент ознайомився з моделлю супутника зв'язку «Нахід-1», сконструйованого студентами Тегеранського університету.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Сегодня в Иране национальный день космических технологий
  2. http://imp-navigator.livejournal.com/575537.html
  3. Архивированная копия. Архів оригіналу за 31 липня 2017. Процитовано 25 червня 2017.
  4. Иран объявил о запуске в космос нового спутника — Иран.ру
  5. Иран: Испытания ракеты-носителя «Кавошгар-3» прошли успешно :: Общество :: РБК
  6. Иранский спутник «Навид» завершает миссию на орбите — Наука — ТАСС