На морі — Вікіпедія

«На морі»
Автор Гі де Мопассан
Назва мовою оригіналу фр. En mer
Країна Франція
Мова французька
Жанр новела
Місце Париж
Укр. видавництво Дніпро
Видавництво газета «Gil Blas»
Видано 12 лютого 1883
Перекладач(і) Людмила Івченкова
Тип носія на папері
Попередній твір Перебивниця стільців
Наступний твір Нормандець

«На мо́рі» (фр. En mer) — новела французького письменника Гі де Мопассана, видана у 1883 році. Сюжет твору розповідає про нещасний випадок на морі та взаємовідносини між братами.

Історія[ред. | ред. код]

Новелу «На морі» Гі де Мопассан уперше опублікував у газеті «Gil Blas» 12 лютого 1883 року під псевдонімом Монфріньоз. Автор присвятив її французькому романісту, поетові й драматургу Анрі Сеарові, який був одним з укладачів збірки «Меданські вечори» і написав кілька статей про Гі де Мопассана[1]. У 1883 році письменник видав новелу в книжковому форматі в збірці «Бекасові казки». Український переклад твору здійснила Людмила Івченкова. «На морі» виходила друком двічі у видавництві «Дніпро»: першого разу її включили до восьмитомного зібрання новел Гі де Мопассана (1969—1972)[2], другого разу до двотомного зібрання вибраних творів письменника (1990)[3].

Сюжет[ред. | ред. код]

Повідомлення в газеті про кораблетрощу рибальського судна під проводом шкіпера Жавеля наводить оповідача на спогади про давнішню трагедію. Колись у минулому двоє рідних братів Жавелів рибалили на човні в Ла-Манші. Коли витягали сіть, руку Жавеля-молодшого затиснуло між линвою і валом. Потрібно було негайно перерізати линву, та Жавель-старший жалкував дорогого рибальського знаряддя. Щоби врятувати линву і допомогти меншому братові, шкіпер розвернув судно за вітром і кинув якір. Однак час, витрачений на ці маневри, зробив своє діло: рука молодшого брата була геть розтрощена, її довелося відтяти. Жавель-молодший не дозволив викинути ампутовану кінцівку. Тимчасово він законсервував ампутант у ропі, а потім на березі поховав відтяту руку у труні. Але до кінця життя каліка потай звірявся, що якби не жадібність старшого брата, то він мав би обидві руки[3].

Аналіз твору[ред. | ред. код]

Новела «На морі» має психологічний характер. У ній автор висвітлює такі людські вади, як жадібність, егоїзм, нездатність до співчуття (емпатії). Психологи давно відмітили зв'язок між низьким рівнем співчуття чи то взагалі нездатністю до такого і надмірним захопленням матеріальними багатствами. Хоча сюжет новели вигаданий, однак описана в ній етична ситуація не є чимось штучним. Наприклад, у 1973 році широкого розголосу набула історія багатого юнака Джона Пола Гетті III, який був викрадений розбійниками і втратив вухо через те, що його дід, патологічно жадібний американський магнат Пол Гетті відмовлявся платити викуп, доки викрадачі не знизять вимоги до прийнятного для нього рівня.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Ги де Мопассан Жизнь. Милый друг. Новеллы. — М.: Художественная литература, 1970. — Библиотека всемирной литературы. Серия вторая. Т. 97. — С. 788.(рос.)
  2. Гі де Мопассан Твори в восьми томах / ред. Д. В. Затонський — Київ: Дніпро, 1969—1972. — Т. 2 (переклад Людмили Івченкової)
  3. а б Гі де Мопассан Твори. — К.: Дніпро, 1990. — Т. 2. — С. 408—414.