Тенцинг Норгей — Вікіпедія

Тенцинґ Норгей
неп. तेन्जिङ नोर्गे शेर्पा
Ім'я при народженні тиб. Namgyal Wangdi
Народився не раніше 1 травня 1914 і не пізніше 31 травня 1914
Tengboched, Сагарматха[d], Королівство Непал або У-Цанг, Тибет
Помер 9 травня 1986(1986-05-09)[1][2][…] (71 рік)
Дарджилінг, Jalpaiguri divisiond, Західний Бенгал, Індія[4][5][6]
·геморагічний інсульт
Країна  Непал[7][8][9]
 Індія
Діяльність мандрівник-дослідник, Гірський провідник, автобіограф, альпініст
Галузь Гімалаїзм
Знання мов непальська[10] і Шерпа
Конфесія тибетський буддизм
У шлюбі з Dawa Phutid[11], Ang Lahmud і Dakkud
Діти Jamling Tenzing Norgayd
Автограф
Нагороди
IMDb ID 0635308

Тенцинґ Норгей (неп. तेन्जिङ नोर्गे शेर्पा, шерп. བསྟན་འཛིན་ནོར་རྒྱས; 15 травня 1914, Тенбоче[en] — 9 травня 1986, Дарджилінг) — шерпський альпініст, здійснив першосходження на Еверест в 1953 році разом з новозеландцем Едмундом Гілларі.

Його ім'я значить «багатий-вдалий-послідовник релігії».

Тенцинґ здійснив своє сходження разом із новозеландським альпіністом Едмундом Гілларі. Спроба піднятися на гору роком раніше з швейцарцем Реймоном Ламбером закінчилася невдало.

Сходження 1953 року[ред. | ред. код]

Пам'ятник, який відтворює позу Тенцинга на відомій фотографії Едмунда Гілларі зробленій на вершині Евересту.

Тенцинг Норгей зійшов на Еверест 29 травня 1953 разом з Едмундом Гілларі в рамках британської експедиції під проводом Джона Ханта. Сходження було приурочене до дня коронації Єлизавети II.

Тенцинг Норгей про вершину Евересту[12]:

Насамперед ми зробили те, що роблять всі альпіністи, зійшовши на вершину гори: потиснули один одному руки. Але хіба можна було обмежитися цим на Евересті! Я почав розмахувати руками, потім обхопив Гілларі, і ми стали бити один одного по спині ...

Сяяло сонце, а небо - за все життя я не бачив синішого неба! ... Я дивився вниз і впізнавав місця, пам'ятні за минулим експедиціям ... довгий шлях, пройдений нами ... долини і узгір'я моєї рідної країни ... З усіх боків навколо нас височіли великі Гімалаї ... найбільші вершини світу, навіть сама Канченджанга, здавалися маленькими горбками. Ніколи ще я не бачив такого видовища і ніколи не побачу більше - дике, прекрасне і жахливе. Однак я не відчував жаху. Занадто сильно люблю я гори, люблю Еверест. У великий момент, якого я чекав все життя, моя гора здавалася мені не неживою кам'яною масою, покритою льодом, а чимось теплим, живим, дружнім. Вона була наче квочка, а інші вершини - курчата, що сховалися під її крилами. Мені здавалося, що я сам можу розкинути крила і прикрити ними мої улюблені гори.

За сходження на Еверест Тенцинг Норгей був нагороджений Непальською Зіркою — вищою нагородою Непалу і нагородою Великої Британії — медаллю Георга VI.

Див. також[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]