Ніколас Емеріх, Інквізитор — Вікіпедія

Ніколас Емеріх, Інквізитор
Nicolas Eymerich, inquisitore
Жанр історичний роман,
трилер,
наукова фантастика,
готичний роман
Тема подорожі у часі
Автор Валеріо Еванджелісті
Мова італійська
Опубліковано 1994
Країна  Італія
Видавництво Gruppo Mondadorid
Видання Arnoldo Mondadori
Цикл Nicolas Eymerichd
Наступний твір «Веном»

«Ніколас Емеріх, Інквізитор» (італ. Nicolas Eymerich, inquisitore) — науково-фантастичний роман 1994 року італійського письменника Валеріо Еванджелісті, перший з серії романів про інквізитора Ніколаса Емеріха.

Перший наративний твір, опублікований Валеріо Еванджелісті (незважаючи на те, що він уже написав два інші романи з серії про Ніколаса Емеріха), найкращий зразок «серійного» написання болонського автора. Зазвичай романи про Емеріха структуровані безліччю сюжетів (у даному випадку трьома), один з яких завжди розгортається в європейському середньовіччі (і саме той, що розповідає про дослідження інквізитора Еймеріха), інші, як правило, мають більш науково-фантастичний характер, відбуваються а сучасну епоху або в більш-менш віддаленому майбутньому.

Лауреат премії Уранії, це був перший роман алеріо Еванджелісті, який раніше публікував переважно історичні нариси.

Сюжет[ред. | ред. код]

«Ніколас Еймеріх, інквізитор» розповідає три пов’язані між собою історії. Першою і найважливішою є історія про призначення домініканського монаха Ніколаса (або Ніколау) Еймеріха генеральним інквізитором Арагонського королівства у середині XIV століття; Емеріх, який невтомно намагається отримати остаточне підтвердження свого призначення, повинен розслідувати таємничу секту неоязичників культу богині Діану, які проникли до Арагонського двору Сарагоси.

Другий сюжет — це історія фізика Маркуса Фрулліфера, який розробляє наукову теорію, здатну пояснити паранормальні явища й водночас дозволити міжзоряні подорожі; інша, розгорнута на два століття в майбутньому, подорож космічного корабля «Мальпертос» на забуту планету, де все ще проявляється богиня Діана.

Всі три події пов’язані одна з одною: відкриття Фрулліфера в перші роки XXI століття дозволяють здійснити подорож «Мальпертоса», а завершення цієї подорожі збігається з розгромом язичницької секти Емеріхом (оскільки подорож у простір космічного корабля збігається з подорожжю у минуле).

Джерела натхнення[ред. | ред. код]

На додаток до історичної постаті каталонського інквізитора Ніколаса Еймеріха, став натхненням головного героя роману, історія неоязичницької секти, про яку розповідає головний герой, натхненна культом Діани, який практикувався в Аріції, і зокрема фігурою Рекса Неморенсіса, священика святилища Діани. Джеймс Джордж Фрейзер у своїй «Золотій гілці» зазначає наступне: «Це було правило святилища. Кандидат у священство міг зайти на посаду, убивши священика, а після вбивства його, залишався на посаді, допоки не був убитий в свою чергом кимось сильнішим або хитрішим за нього»[1].

Іншим джерелом натхнення є роман жахів бельгійського письменника Жана Рея «Мальпертос»[2], від якого отримав свою назву космічний корабель у романі Еванджелісті. Зокрема, у творі Рея уявляють, що – подібно до того, як і розповідається в романі Еванджелісті, – віра людей у ​​божественність є такою, що визначає існування самого божества, і що вона зберігається до тих пір, доки люди продовжують вірити в божественність, її існування. Таким чином, боги Олімпу, шановані в стародавні часи, з появою нових монотеїстичних релігій і відмовою від відносних культів поступово втратили б владу і зрештою були б відкинуті на віддалений острів у морі Аттика, як у романі Рея, або на віддаленій планеті на краю галактики в романі, як у романі Еванджелісті.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. James G. Frazer, Il re del bosco, in Il ramo d'oro Studio sulla magia e la religione, 1973, Editore Boringhieri SpA, Milano, p. 8
  2. Jean Ray, Malpertuis, 1966, Casa Editrice Sugar, Milano

Посилання[ред. | ред. код]