Німр ан-Німр — Вікіпедія

Німр Бакір Амин ан-Німр
Релігія: іслам
Конфесія: шиїзм
Традиція: імаміти
Титулування: шейх, проповідник
Дата народження: 21 червня 1959(1959-06-21)
Місце народження: Аль-Авамія Саудівська Аравія
Дата смерті: 2 січня 2016(2016-01-02) (56 років)
Місце смерті: Саудівська Аравія
Країна: Саудівська Аравія Саудівська Аравія
Основні інтереси: відстоювання рівноправності шиїтів й сунітів у сунітських монархіях
Сайт sknemer.com
CMNS: Німр ан-Німр у Вікісховищі

Німр Бакир Амін ан-Німр (араб. نمر باقر أمين النمر‎; 21 червня 1959 — 2 січня 2016) — авторитетний шиїтський проповідник з Саудівської Аравії, шейх, що піддався судовому переслідуванню і страті.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в селі Аль-Авамія[en][1] поблизу Ель-Катіфи на сході Саудівської Аравії біля узбережжя Перської затоки.

Шейх став популярний серед шиїтської меншини країни, особливо в Східній провінції королівства, як проповідник, який у своїх промовах і лекціях часто звертався до тем конфесійної дискримінації та утисків шиїтів у Саудівській Аравії. Німр аль-Німр мав брата на ім'я Мухаммед. У 2004 і 2006 роках він ненадовго заарештовувався, у 2008 році зустрічався з американськими дипломатами, відзначили швидке зростання його впливу на шиїтів, котрі називали Німр аль-Німра другою за значимістю шиїтської фігурою в королівстві[2].

Арешт і суд[ред. | ред. код]

Шейх був поранений поліцією в ногу і заарештований в липні 2012 року[2] після серйозних масових заворушень на сході країни. Його затримання викликало нові протести, а принцеса Сахар бінт Абдалла, яка знаходилася під домашнім арештом, виступила із закликом продовжити справу проповідника і влаштувати в країні революцію. Після суду, який супроводжувався підвищеними заходами безпеки і в справедливості якого правозахисники висловлювали сумніви, Німр аль-Німр був засуджений до смертної кари за «розпалювання ворожнечі і розхитування національної єдності». Йому інкримінували заклики до заворушень і «виходу з покори короля»[3].

25 жовтня 2015 Верховний суд Саудівської Аравії відхилив апеляцію шейха і тим самим зробив його кару можливою. Король Салман затвердив смертний вирок.

Мона аль-Джубейр, його дружина, померла в лікарні в Нью-Йорку, коли він був заарештований.[4]

Страта[ред. | ред. код]

2 січня 2016 року Німр ан-Німр страчений[5]. Політики і духовні лідери шиїтів засудили страту. [6] Керівник і духовний лідер Ірану аятолла заявив: «Страта мученика шейха Німра стала політичною помилкою керівництва Саудівської Аравії. Несправедливо пролита кров богослова призведе до того, що керівництво Саудівської Аравії спіткає відплата».[7]

Саудівська влада поховала ан-Німра на мусульманському кладовищі, тіло не передали родичам.[8]

Реакція на страту[ред. | ред. код]

Слідом за оголошенням про страту ан-Німра в Саудівській Аравії, а також у Бахрейні, Лівані та Ірані пройшли демонстрації шиїтів. У Саудівській Аравії десятки шиїтів організували ходу з села Ель-Авам, де народився ан-Німр, у місто Ель-Катіф. Протестуючі скандували: «Геть Аль Сауд!». Влада направила в Ель-Катіфу війська для придушення можливих хвилювань. У Бахрейні поліція розігнала протестувальників, застосувавши сльозогінний газ[9].

Посольство Саудівської Аравії в Тегерані протестуючі іранці закидали пляшками із запальною сумішшю і взяли штурмом. У ніч на 3 січня, іранська поліція витіснила протестуючих з території посольства[10].

4 січня Саудівська Аравія розірвала дипломатичні відносини з Іраном[11]. Майже одночасно з Іраном розірвали відносини також Бахрейн[11] та Судан.[12] Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) хоча і не розірвали відносини, але відкликали свого посла з Ірану і скоротили чисельність дипмісії. За офіційною заявою з ОАЕ: «Цей винятковий крок пов'язаний з триваючим втручанням Ірану у внутрішні справи арабських країн Перської затоки, яке останнім часом досягло небачених раніше рівнів».[13]

Того ж дня Саудівська Аравія також припинила авіасполучення і торгівлю з Іраном.[14]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. [https://tvrain.ru/articles/nimr-401237/ Кем был шиитский проповедник, казнь которого всколыхнула Ближний Восток «На слово надо отвечать словом, а не мечом» // tvrain.ru, 14:54, 3 января 2016 Он родился в 1959 году (по другим данным, на год позже) в селении Аль-Амавия в восточной мухафазе Эль-Катиф. Происходит из рода Шейха Мухаммеда ан-Нимра, который возглавил шиитское восстание против короля Абдель Азиза еще в 1928 году. Духовное образование получил в священном для шиитов иранском городе Кум, затем продолжил учебу в Сирии.
  2. а б Saudi police arrest prominent Shi'ite Muslim cleric | Reuters. Архів оригіналу за 10 липня 2012. Процитовано 4 січня 2016.
  3. http://saudia-press.com/spetsialnyiy-ugolovnyiy-sud-g-er-riyyad-raskryil-podrobnosti-smertnogo-prigovora-vyinesennogo-nimr-an-nimru/[недоступне посилання]
  4. نمر, صدای بهار عربی در عربستان سعودی[недоступне посилання з грудня 2021] BBC Persian
  5. Saudi Arabia executes 47 people in one day including Shia cleric
  6. http://www.rbc.ru/politics/02/01/2016/5687df1e9a7947454133c138
  7. Страта шейха ан-Німра — велика політична помилка, заявив Хаменеї
  8. http://ria.ru/world/20160103/1353865484.html
  9. Страта шиїтського проповідника в Саудівській Аравії привела до масових протестів
  10. Натовп шиїтів у Тегерані взяла штурмом посольство Саудівської Аравії
  11. а б Бахрейн слідом за Саудівською Аравією розриває дипвідносини з Іраном. Українська Правда. 4 січня 2016. Процитовано 4 січня 2016.
  12. Судан видворяє з країни іранського посла, Інтерфакс-Україна, 4 січня 2016
  13. Міжнародний скандал набирає обертів: Третя країна розриває дипвідносини з Іраном, 4 січня 2016
  14. Саудівська Аравія припиняє авіасполучення і торгівлю з Іраном, 4 січня 2016, 19:08

Посилання[ред. | ред. код]