Орлов Леонід Володимирович — Вікіпедія

Орлов Леонід Володимирович
Народився 6 серпня 1855(1855-08-06)
Тамбовська губернія
Помер 24 квітня 1923(1923-04-24) (67 років)
Харків

Орлов Леонід Володимирович (6 серпня 1855[1], Тамбовська губернія, Російська імперія — 24 квітня 1923, Харків) — хірург, професор кафедри хірургічної патології Харківського університету.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в родині урядовця. 1873—1878 роки навчався на медичному факультеті Московського університету. Півроку відслужив в армії. Після служби, 4,5 роки працював ординатором хірургічного відділення в Басманній лікарні м. Москви.

У 1884 р. у Військово-медичній академії захистив дисертацію на ступінь доктора медицини «О влиянии ванн на кожную перспирацию».

1885—1889 роки працює асистентом під керівництвом хірурга Н. Д. Монастирського в хірургічному відділенні клінічного інституту Великої Княгині Олени Павлівни. У 1889 році Леонід Володимирович займає посаду приват-доцента. 1890 рік — переходить на кафедру хірургічної патології Військово-медичної академії, яку очолює М. С. Субботін, веде доцентські курси.

У 1894 році стає професором та завідувачем кафедри хірургічної патології (кафедра хірургічної патології з десмургією і механургією та вченням про вивихи і переломи) Харківського університету. Під час його завідування кафедра швидко змінюється на краще, клініка розширюється, центр занять переноситься у військовий госпіталь. Л. В. Орлов відкриває велику бактеріологічну лабораторію, де проводять заняття та дослідження лікарі й студенти.

У 1895 році першими в Україні (і в Росії) виконали операцію на судинах, був накладений шов на підколінну артерію (Л. В. Орлов у Харкові, І. Ф. Сабанєєв в Одесі).

У 1889 році за рішенням керівництва Харківського університету професор стає завідувачем кафедри факультетської хірургічної клініки (після смерті проф. В. Ф. Грубе). З 1910 року й до кінця життя працює завідувачем кафедри факультетської хірургії Харківського жіночого медичного інституту (з 1920 року кафедра входить до складу Харківського медичного інституту).

Помер Л. В. Орлов у муках від гіпернефрому. Сам поставив діагноз та визнав операцію безцільною.

Напрацювання[ред. | ред. код]

Публікував роботи російською та німецькою мовами.

Досліджував питання хірургічного лікування ехінококу, радикального лікування злоякісних пухлин яєчка, ектопатії сечовика, накладання швів при кишковій непрохідності, на серцевий м'яз, артерії та ін.

  • «К вопросу о влиянии ванн на кожную перспирацию» (дисертація, СПб., 1884)
  • «О местной анестезии солянокислым кокаином» («Врач» та «Wien. Med. Wochenschrift», 1887)
  • «Материалы к вопросу о путях проникновения микробов в животный организм» (ibid., 1887)
  • «О бугорчатке языка» («Врач» та «St. Petersb. Med. Wocbehschrift», 1887)
  • «О трепанации височной кости при закупорке поперечной пазухи» («Врач», 1888 та «Deutsche Med. Woch.», 1889)
  • «Об остеомах в приводящих мышцах у кавалеристов» («Врач» та «Wien. Med. Woch.», 1888)
  • «К вопросу об актиномикотическом поражении головного мозга и его оболочек» («Врач» та «Deut. Med. Woch.», 1890)
  • «Осумкованные экзостозы и их развитие» («Врач», 1889 та «Deutsche Zeitschr. f. Chirurgie», том 31)
  • «Как долго брюшнотифозные палочки могут оставаться в теле человека, сохраняя свою жизнеспособность?» («Врач», 1889, та «Deutsche Med. Woch.», 1890)
  • «К этиологии нагноений, осложняющих брюшной тиф» («Врач», 1890)
  • «О микробах столбняка» («Врач», 1893)
  • «О наложении шва на раны артерий» («Вестник Медицины», 1896)[2].

Разом з професором. В. Я. Данилевським з 1895 року редагує «Вестник Медицины», в котором печатает ряд рефератов по хирургии[3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Орлов Леонид Владим. (рос.).
  2. Орлов Леонид Владимирович.
  3. Биография Орлов Леонид Владимирович (рос.).

Джерела[ред. | ред. код]

Сипливий В. О. Орлов Леонід Володимирович / В. О. Сипливий, А. Г. Гузь // Керівники вищої медичної школи: Харківський національний медичний університет / за заг. ред.: В. М. Лісового, В. А. Капустника, Ж. М. Перцевої ; укладачі: Ж. М. Перцева, І. В. Киричок, О. В. Семененко ; Харківський національний медичний університет. — Харків: ХНМУ, 2020. — С. 51-52.