Перша криза у Тайванській протоці — Вікіпедія

Перша криза у Тайванській протоці
Дата19541955 роки
МісцеТайванська протока
Причина Територіальні суперечки
Результат Острови Дачень і Іцзяншань перейшли до складу КНР.
Сторони
Тайвань Тайвань
США США
КНР КНР
Сили
невідомо невідомо
Втрати
невідомо невідомо

Перша криза у Тайванській протоці — збройний конфлікт, що стався між Китайською Народною Республікою з одного боку і Тайванем (Китайською Республікою) з іншого, через групи спірних островів, розташованих біля узбережжя провінцій Чжецзян і Фуцзянь (КНР) — вони знаходилися на момент початку кризи під юрисдикцією Китайської республіки.

Напруженість в зоні конфлікту росла протягом 1954 року, особливо після посилення військового контингенту Китайської Республіки на островах. 11 серпня прем'єр Держради КНР Чжоу Еньлай зробив заяву про необхідність «звільнити» Тайвань. 3 вересня артилерією НВАК був обстріляний о. Цзіньмень (розташований в межах прямої видимості від міста Сямень в провінції Фуцзянь). У листопаді почалися обстріли островів Дачень (кит. 大 陳 群島), розташованих приблизно на 200 км південніше від Шанхая. У зв'язку з цим США, що знаходилися в союзницьких відносинах з Тайванем, розглядали питання про застосування проти КНР ядерної зброї.

Незважаючи на підписання оборонного договору між США і КР 2 грудня 1954 року, НВАК продовжила активні бойові дії та 18 січня 1955 року захопила острови Іцзяншань (кит. 江山 島). 8—12 лютого війська Китайської республіки і цивільне населення за допомогою флоту США були змушені залишити острови Дачень.

До періоду зростання напруженості в Тайванській протоці в 1954 році відноситься і захоплення тайванськими збройними силами танкера «Туапсе», який перевозив авіаційне паливо з Констанци в Шанхай.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Клитин, Алексей. Тайваньские кризисы 1954-1955 и 1958 годов. Архів оригіналу за 13 травня 2012. Процитовано 21 липня 2011.