Петропавловський Сергій Дмитрович — Вікіпедія

Петропавловський Сергій Дмитрович
рос. Сергей Дмитриевич Петропавловский
Ім'я при народженні рос. Сергей Дмитриевич Петропавловский
Народився 1886
село Василівське Пошехонського повіту Ярославської губернії, тепер Ярославської області, Російська Федерація
Помер 7 травня 1942(1942-05-07)
Казань, РРФСР, СРСР
Громадянство Російська імперіяСРСР СРСР
Національність росіянин
Знання мов російська
Членство Всесоюзне товариство старих більшовиків
Партія КПРС

Сергій Дмитрович Петропавловський (1886(1886), село Василівське Пошехонського повіту Ярославської губернії, тепер Ярославської області, Російська Федерація — 7 травня 1942, місто Казань, тепер Татарстан, Російська Федерація) — радянський партійний діяч, історик, відповідальний секретар Кримського обласного комітету РКП(б).

Біографія[ред. | ред. код]

Два роки навчався в церковнопарафіяльній школі, потім поступив до підготовчого класу гімназії в місті Вологді.

З 1904 року, навчаючись у восьмому класі Вологодської гімназії, розповсюджував соціал-демократичну літератури, писав та друкував на гектографі листівки, організовував нелегальні учнівські гуртки. Член РСДРП(б) з 1904 року.

Брав активну участь у російській революції 1905—1907 років, проводив пропагандистську роботу в залізничних майстернях Вологди. У 1905 році переїхав до Санкт-Петербурга, де провадив під псевдонімом «Ніколай» нелегальну агітаційну діяльність на фабриках і в робітничому клубі.

За революційну діяльність був заарештований царською владою, перебував у в'язниці. Після звільнення під заставу із ув'язнення емігрував до Франції, у 1916 році переїхав до міста Лозанни в Швейцарії.

З кінця 1917 по 1919 рік працював завідувачем інформаційного відділу російської радянської місії в Швейцарії, проводив роботу серед російських військовополонених.

У лютому 1919 року переїхав до Москви, де працював відповідальним організатором, пропагандистом та агітатором при Рогозько-Симонівському районному комітеті РКП(б) міста Москви.

З липня 1919 року — заступник комісара, комісар перших радянських Московських кулеметних курсів у Кремлі (першої радянської об'єднаної школи імені ВЦВК).

З жовтня 1921 року працював в історико-партійному архіві при ЦК РКП(б), брав участь у підготовці монографії «Історія РКП(б) від Лютневої до Жовтневої революції 1917 року».

Потім перебував на відповідальній партійній роботі в Царицинському губернському комітеті РКП(б), був завідувачем відділу Сибірського бюро ЦК РКП(б).

7 серпня 1925 — 30 серпня 1927 року — відповідальний секретар Кримського обласного комітету РКП(б).

З 1929 року — на профспілковій роботі в Спілці металістів СРСР.

На початку 1930-х років працював у секторі електрифікації та розміщення виробничих сил Держплану СРСР, обирався секретарем партійної організації Держплану СРСР.

У 1935—1938 роках — вчений секретар Відділення технічних наук Академії наук СРСР; референт президента Академії наук СРСР Володимира Леонтійовича Комарова.

З квітня 1938 року — виконувач обов'язки старшого наукового співробітника Інституту історії Академії наук СРСР, секретар партійного бюро ВКП(б) Інституту історії АН СРСР.

Учасник німецько-радянської війни, був добровольцем народного ополчення Москви, військовим комісаром госпіталю. Помер від поранень 7 травня 1942 року у військовому евакогоспіталі № 1311 у місті Казані Татарської АРСР та похований на арському цвинтарі.

Джерела[ред. | ред. код]