Полтавський палій — Вікіпедія

 Полтавський палій на YouTube

«Полтавський палій» або «Мені нравиться, як воно горить…» — український інтернет-мем, що з'явився у 2010 році.

Героєм мему став полтавець Віталій Чепурко, більш відомий як «полтавський палій». У 2010 році його було затримано після того, як він підпалював вхідні двері та тікав. Як пізніше розповіли в УМВС України, за одну ніч він підпалив аж вісім дверей[1]. Після затримання в нього запитали, навіщо він це робить. Відповідь Чепурка було знято на камеру і саме цей відеоролик отримав велике поширення в мережі. На ньому затриманий незворушно розказував[2]:

Ну, мені нравиться, як воно горить, як люди суєтятся, пожарки приїжджають. Ну, люді в шокє, глаза аж вилазять у них. Ну, а мені це по приколу: дивиться, як вони бігають, суєтятся, питаются руками потушить, а воно ж іще дужче горить. А я стою внизу і сміюся.

Виявилось, що хулігана не вперше затримували за підпали. Палію було 33 роки, він народився в Геленджику, мав брата[3]. Після смерті батька переїхав з матір'ю в Полтаву, вчився в інтернаті, потім влаштувався працювати на завод, проте був засуджений на шість років за крадіжку. Після повернення з в'язниці він продовжував красти, його вигнали з дому, і одного разу після невдалого злому гаражу він зі злості підпалив його. За словами Чепурка, у 2007 році він підпалив 28 дверей, і навіть після чергової «відсидки» продовжував це робити[4]. У 2011 році — вже після того, як вийшло мемне відео, — Віталія засудили на 5 років та 6 місяців. У 2021 році «полтавський палій» вперше за останні десять років з'явився в ЗМІ. Виявилось, що він щойно вчергове вийшов з в'язниці та пообіцяв виправитись, зокрема, створив канал на YouTube[5] та став відеоблогером[6][7].

Мем «Мені нравиться, як воно горить…» набув великої популярності 2022 року після вторгнення Росії в Україну. Зокрема, його використовували, коли «рускій воєнний корабль» було підбито українськими ракетами[8], або під час вибухів в Криму в серпні 2022 року[9]. Співак Олег Кензов присвятив йому пісню «Ти готова до підпалу»[10].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Чоловік підпалив 8 вхідних дверей: усі в шоці, а я стою і сміюся. www.unian.ua (укр.). Процитовано 9 серпня 2022.
  2. Полтавський палій (укр.), процитовано 9 серпня 2022
  3. "Полтавський палій": як зараз живе один з наймемніших українських інтернет-героїв (фото). РБК-Украина (рос.). Процитовано 11 серпня 2022.
  4. Полтавський палій дверей не має психічних відхилень, але має психологічні проблеми. uavto.pl.ua. Архів оригіналу за 9 серпня 2022. Процитовано 9 серпня 2022.
  5. Полтавський Палій. YouTube (укр.). Процитовано 9 серпня 2022.
  6. "Полтавський палій": як зараз живе один з наймемніших українських інтернет-героїв (фото). РБК-Украина (рос.). Процитовано 9 серпня 2022.
  7. Полтавський палій. Історія людини, про яку говорив увесь інтернет. ЗМІСТ (укр.). 26 липня 2021. Процитовано 9 серпня 2022.
  8. Гумор під час війни – спосіб на підняття бойового духу українців. PolskieRadio.pl. Процитовано 9 серпня 2022.
  9. "Запустили операцію "Деокупація Криму". Реакція соцмереж на вибухи на півострові. gordonua.com. Процитовано 9 серпня 2022.
  10. Популярний український співак присвятив свою пісню «полтавському палію». Кременчуцька газета (рос.). Процитовано 9 серпня 2022.