Портал:Крим — Вікіпедія

Портал:Крим
ПОРТАЛ:КРИМ


 



> ПОРТАЛ>НАЙКРАЩІ СТАТТІ> ПРОЄКТ> ООБГОВОРЕННЯ ПРОЄКТУ> УЧАСНИКИ

Крим — адміністративна одиниця на півдні України, розташована на Кримському півострові між 44°23’ і 46°15’ північної широти та між 32°29’ і 36°39’ східної довготи. На заході і півдні омивається водами Чорного, на сході — Азовського морів, що належать до басейну Атлантичного океану. Півострів приблизно однаково віддалений від екватора і Північного полюсу. Його західний берег утворений Тарханкутським півостровом, східний — Керченським. На півночі Крим з'єднаний семикілометровим Перекопським перешийком із сусідньою Херсонською областю, на південному заході межує із містом з особливим статусом Севастополь, по морю на сході межує з Краснодарським краєм Російської Федерації. З півночі на південь півострів розтягнувся на 200 км, а із заходу на схід — на 325 км. По території республіки проходить державний кордон України довжиною 821 км.


Детальніше ...


Вибрана стаття

Кри́мська опера́ція 1918 ро́ку — військовий похід спеціальної групи Армії Української Народної Республіки на чолі з полковником Петром Болбочаном у квітні 1918 року на Крим проти більшовиків з метою встановлення на території півострову української влади та взяття під контроль Чорноморського флоту. Незважаючи на таємні обставини проведення військової акції та конфлікт з німецькими військовими, для Української Народної Республіки похід закінчився переможно, а основні його цілі було реалізовано.

Навесні 1918 року українська армія, за підтримки німців, продовжувала переможний наступ. В авангарді армії УНР перебувала Запорізька дивізія полковника Петра Болбочана. Успішному та стрімкому просуванню запорожців сприяли 2 фактори: по-перше, війська дивізії рухалися вздовж головних залізничних шляхів, не даючи противнику можливості ані організувати відступ, ані ефективну оборону. По-друге, як згадували безпосередні учасники тих подій, на момент військових дій весни 1918-го року Червона армія являла собою «розбійничі, розпутні банди», які не могли «протиставитись ні дисциплінованим та компактним масам германських військ, ні молодій патріотично настроєній українській армії».

Детальніше ...


Добра стаття

Євпато́рія (рос. Евпатория, крим. Kezlev) — портове і курортне місто півдня України біля Чорного моря на південно-західному узбережжі Кримського півострова. Євпаторія відома своїми термальними джерелами, ропою, лікувальними грязями озера Мойнаки. Щорічно місто-курорт приймає у своїх здравницях до 1 млн. чоловік. На території міста знаходиться 21 свердловина мінеральних вод. Також місто славиться численними дрібнопіщаними пляжами в Криму, сприятливими природними умовами, і має статус найбільшої дитячої оздоровниці. Цей край має багатовікову історію, багату традиціями і унікальними пам'ятками старовини, адже за 25 століть свого існування, Євпаторія була і грецьким містом-колонією, і містом-державою, і османським містом-фортецею, і російським морським портом.

Південно-західна частина Євпаторії курортна, а східна зайнята старими районами міста, з типовим «східним» переплетенням маленьких звивистих вуличок, деяким будинкам на яких більше 300 років. Збереглися навіть будівлі турецьких лазень XVI століття.

Детальніше ...


Адміністративний поділ
noframe
noframe

Бахчисарайський район, Білогірський, Джанкойський, Кіровський, Красногвардійський, Красноперекопський, Ленінський, Нижньогірський, Первомайський, Роздольненський, Сакський, Сімферопольський, Совєтський, Чорноморський


Детальніше ...


Вибране зображення
Пороги Улу-Узень. Хапхальський заказник, м. Алушта.


Вибрана особистість

Григо́рій Олекса́ндрович Мачте́т (3 вересня (за новим стилем — 15 вересня) 1852, Луцьк — 14 серпня (за новим стилем — 27 серпня) 1901, Ялта) — український і російський письменник, революціонер-народник. Писав російською мовою.

Рід Мачтетів походив з Англії, де свого часу якийсь Мансгед (таким був первісний варіант прізвища Мачтет) завербувався в армію короля Швеції Карла XII. Під її знаменами артилерист Манчтед (так тепер вимовлялося його прізвище) 1709 року брав участь у Полтавській битві та потрапив у полон. Через поранення він залишився в Малоросії (як тоді називали Україну) та одружився з українкою.

Батько Мачтета порушив сімейну традицію та замість військової кар'єри обрав цивільну. Він закінчив Київський університет, одружився та посів посаду повітового судді в Луцьку Волинської губернії. Саме тут 3 вересня 1852 року (за старим стилем) народився майбутній письменник.

Мати — Наталія Григорівна Калінська — походила з польської шляхти. Григорій Калінський, дід письменника, коли був юнкером Ольвіапольського полку, входив до Північного союзу декабристів.

Детальніше ...


Вікісховище
Архітектура Економіка Природа Історія
Персоналії Географія Мистецтво Релігія


Братні проєкти
Крим у Вікіновинах  Крим у Вікіцитатнику  Крим у Вікіпідручнику  Крим у Вікіджерелах  Крим у Вікісловнику  Крим в Віківерситеті  Крим у Вікісховищі Крим у Вікімандрах
Новини Цитати Посібники Тексти Визначення Навчання Зображення Путівники



> Чи Ви знаєте...


> Нові статті

  • Перисад — започаткував 17 квітня 2024 користувач Best



> Категорії




> Як ви можете допомогти

Необхідно покращити:

Запити на нові статті: Портал:Крим/Червоні посилання

Запити на поліпшення статей: Незавершені статті про Крим



> Братні портали

Україна Історія Туризм Географія
Київ Севастополь Євпаторія Європа



 



Портали регіонів України

П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П:
КО ВО ВО ДО ДО ЖО ЗО ЗО ІФО КО КАР ЛО ЛО МО ОО ПО РО СО ТО ХО ХО ХО ЧО ЧО ЧО
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти