Портал:Норвегія — Вікіпедія

Прапор Норвегії
Прапор Норвегії
Державний герб Норвегії
Державний герб Норвегії
Карта Норвегії

Н О Р В Е Г І Я
Портал створено для зручної навігації масивом статей Вікіпедії про Норвегію, її природу, історію, політичний устрій, господарство та населення, його життя, культуру, досягнення.

Над чим працюємо
Редактори
П:НОР

Про країну
Норвегія — держава в Північній Європі, в західній частині Скандинавського півострова та на прилеглих дрібних островах, а також архіпелаг Шпіцберген (Свальбард) і острів Ян-Маєн в Північному Льодовитому океані. Межує на сході зі Швецією, Фінляндією і Росією. На північному сході омивається Баренцовим, на заході — Норвезьким і на південному заході — Північним морем. Заморськими територіями Норвегії є острів Буве в південній частині Атлантичного океану. Крім цього, Норвегія претендує на території в Антарктиці, які підпадають під дію Антарктичного договору 1961 року — Острів Петра I і землю Королеви Мод. Назва країни походить від древнескандинавского Norðrvegr, що означає «шлях на північ».
Основні теми Категорії
Політика КонституціяПравова системаПрапорДержавний гербНаціональний гімнКорольСтортингПолітичні партіїУрядПрем'єр-міністрСудова владаВерховний судАдміністративний поділЗовнішня політикаМіжнародні відносиниЗбройні сили
Історія Культура лійчастого посудуКультура ямково-гребінцевої керамікиБронзова добаДоба ярлівДоба вікінгівРікссамлінгенГаральд СвітловолосийОлаф ТрюгвассонКальмарська уніяДансько-норвезька уніяШведсько-норвезька уніяКарлстадські угодиНімецька окупація
Природа РегіониШпіцбергенЯн-МаєнБувеЗемля Королеви МодМісцевий часДержавний кордонГеологіяКорисні копалиниРельєфОстровиФіордиКліматРічкиОзераЛьодовикиФлораФаунаНаціональні парки
Населення НародиНорвежціСаамиМовиРелігіяОсвітаОхорона здоров'яБезпекаМістаСтолиця
Економіка Норвезька кронаЦентральний банкПромисловістьГірнича промисловістьАгровиробництвоЕнергетикаТуризмТранспортЗовнішня торгівляФінанси БанкиНафтогазова промисловістьТелекомунікаціїЕкономічні райони
Культура АрхітектураМистецтвоМузеїЛітератураТеатрМузикаКіноКухняСвятаНаукаТелебаченняПеріодикаСпортІнтернетПоштаПоштові маркиВсесвітнє сховище насінняОлімпіадаСвітова спадщина
Вибрана стаття архів  ·  пропозиції Вибране зображення архів
Ян-Маєн Острів Ян-Маєн — острів вулканічного походження, розташований на стику Норвезького та Гренландського морів, приблизно за 600 км на північ від Ісландії, за 500 км на схід від Гренландії та за 1000 км на захід від Норвегії. Острів виник приблизно 700 тис. років тому. Вулкан Беренберг, що формує північну частину острова, є найпівнічнішим діючим вулканом на Землі. За час з 1732 по 1985 роки зафіксовано 6 вивержень. Площа острова 373 км², під час виверження 1970 року завдяки стіканню лави в море площа острова збільшилась на 4 км². За деякими даними, ірландський чернець Брендан, пропливав повз Ян-Маєн на початку VI століття. Після повернення він повідомив, що проходив біля чорного скелястого острова, з якого виривалось полум'я, і чув при цьому страшний гуркіт. Він вирішив що, можливо, знайшов вхід до пекла.

Кнут Стеєн

Норвезький скульптор Кнут Стеєн, 2007 рік
Добра стаття архів  ·  пропозиції Вибрана карта архів
Норвезька марка Норвезька марка (норв. Norge Marck) — давня грошова одиниця королівства Норвегія, яка карбувалася під управлінням королівства Данія в період з 1523 по 1788 рік. Перша карбована марка з'явилася за часів регентства останнього римо-католицького архієпископа Олафа Енгелбректсона (15231537 роки). 1626 року в Кристіанії (з 1925 року місто Осло) заснували монетний двір, який використовував для карбування монет срібло з копальні Конгсберг. 1686 року монетний двір перенесли до міста Конгсберг поблизу Конгсберзького срібного родовища, щоб на місці видобутку срібла карбувати монети. Остання монета в марках була викарбувана у 1788 році. Марка остаточно була вилучена з обігу під час грошової реформи 1873 року.

Топографічна карта Шпіцбергену

Топографічна мапа архіпелагу Шпіцберген
Вибрана постать архів Вибрана цитата архів

«Не можу сказати, що мене повністю влаштовує моя робота. Можливо, я закінчу тим, що оселюсь в Норвегії та буду пекти торти.»
Вибраний список архів  ·  пропозиції У цей день усі
Карта архіпелагу ШпіцбергенСписок ссавців Шпіцбергену містить перелік із 20 видів ссавців, зареєстрованих на території архіпелагу згідно з відомостями МСОП і Норвезького полярного інституту. Список налічує 8 видів ряду Хижі (Carnivora), 11 — ряду Cetartiodactyla і 1 введений вид із ряду Гризуни (Rodentia). Близько 60 % суші архіпелагу Шпіцберген вкрито величезною кількістю дрібних і великих льодовиків. Тільки 6–7 % від площі суші вкрито рослинністю. Найродючіші ділянки розташовані у внутрішніх фіордових районах. Місцевими наземними ссавцями є свальбардський північний олень (Rangifer tarandus platyrhynchus), а також песець (Vulpes lagopus). Окрім того, полівка лучна (Microtus levis) знайдена в районі Ісфіорду (Західний Шпіцберген) й швидше за все, завезена випадково разом із сіном для худоби. Кілька видів ссавців, як-от вівцебик і заєць американський були введені на початку XX століття, але вимерли.

Чи знаєте Ви, що... архів У цей день усі
торпедні катери класу «Трюґґ»
торпедні катери класу «Трюґґ»
Шведсько-норвезький «Юніон Джек» (норвезький варіант)
Шведсько-норвезький «Юніон Джек» (норвезький варіант)
Пам'ятник Рут Меєр роботи Віґеланна
Пам'ятник Рут Меєр роботи Віґеланна

Чим Ви можете допомогти Редагують зараз
Ви можете писати як власні статті, так і редагувати, доповнювати, покращувати статті, що вже існують. Завітайте на сторінку тематичного проєкту, оберіть цікаву тему над розбудовою якої вже працюють, долучайтесь до спільної праці з однодумцями. Серед незавершених статей можете знайти такі, що потребують саме Вашої уваги і доробки.

Щоб створити нову статтю, наберіть потрібну назву у панелі вводу «Пошук», що знаходиться нагорі сторінки ліворуч, і натисніть значок лупи, або просто натисніть клавішу «Enter» на клавіатурі. Система пошуку може динамічно запропоновувати Вам ряд статей, що починаються на ті самі літери, що ви їх уводите. Якщо стаття з такою назвою відсутня, можете створити її, перейшовши за червоним посиланням на сторінці пошуку, або подати запит на створення такої статті більш досвідченим користувачам. Зверніть увагу не те, що стаття про предмет може вже існувати на проєкті, але під іншою альтернативною назвою. Тому спочатку переконайтеся, що подібної статті немає.

Список відсутніх, але запитуваних статей можна знайти на цій сторінці.

Автоматично згенерований список статей, пов'язаних з порталом «Норвегія», які редагуються на даний момент. Список призначений для комфорту патрулювання і не відображає вже відпатрульовані статті.

Корисні шаблони усі Нові статті
  • {{Інтерес:Норвегія}} — ставиться на особисту сторінку зареєстрованого користувача Української Вікіпедії.
  • {{NOR}} — дає поруч із зображенням прапора Норвегії напис «Норвегія» з посиланням на текст статті — Норвегія Норвегія
  • {{Прапорець}} — дає тільки один маленький прапорець Норвегії — Норвегія
  • {{Norway-stub}} — ставиться на незакінчені статті.
  • {{Norway-geo-stub}} — для незакінчених статей з географії.
  • {{Norway-hist-stub}} — для незакінчених статей з історії Норвегії.
  • {{Norway-company-stub}} — ставиться на незавершену статтю про компанію або підприємство Норвегії.
  • {{Norway-film-stub}} — ставиться на незавершену статтю про норвезький кінофільм.
  • {{Norway-bio-stub}} — ставиться на незавершену статтю про персону Норвегії.
  • Шаблон:Особа — оформлення шаблону-картки для біографії особи.
  • Біографії — оформлення шаблоном незавершеної статті про біографію особи.


Усього знайдено статей: 3395 (17 квітня 2020)

Про Норвегію на інших вікіпроєктах
Братні портали
Європа Швеція Данія Ісландія Фінляндія Росія ЄС НАТО