Португальське завоювання Гоа

Завоювання Гоа
Карта Гоа, бл. 1590 р.

Карта Гоа, бл. 1590 р.
Дата: 10 грудня 1510 р.
Місце: Гоа, Індія
Результат: Перемога португальців
Сторони
Португальська імперія Біджапурський султанат
Командувачі
Афонсу де Албукеркі Юсуф Аділь-шах
Військові формування
1600 португальців
220 малабарців
3000 озброєних рабів
23 корабля
2000 воїнів Тімарісу
більше 40 000 чоловік
Втрати
250 загиблих, 300 ранених більше 7000 чоловік

Португальське завоювання Гоа відбулось у 1510 році, коли португальський губернатор Індії, Афонсо де Албукеркі захопив це місто. Афонсу мав наказ захопити лише Ормуз, Аден і Малакку, тому Гоа він завоював із власної ініціативи.

Передісторія[ред. | ред. код]

У 1488 році португальці обігнули Мис Доброї Надії, а в 1497 Васко да Гама проклав шлях до Індії. У 1501 році був відкритий Мадагаскар, а в 1507 році - острів Маврикій. Одночасно були відвідані Сокотра і Цейлон. 1505 року Франсишку ді Алмейда був призначений першим віце-королем Індії. Португальцям вдалося встановити контакти з Малаккским султанатом.

Проникнення португальців в Індійський океан підривало арабську торгівлю прянощами. Араби об'єдналися з мамлюкським Єгиптом і 1505 року єгипетський султан Кансух аль-Гаурі організував морську експедицію проти португальців. У тому ж році в індійському океані з'явилася Сьома Португальська Індійська Армада, а в 1506 році - флот адмірала Албукерки. У березні 1506 року в битві при Каннур португальці розгромили об'єднаний флот мамлюків, Гуджарату і Каликута. Через рік португальці були розбиті в битві при Чауле, але в 1509 їм знову вдалося здобути перемогу в битві при Діу. В ході цієї війни португальці здобули союзників в особі індійських вождів, які ворогували з мусульманськими султанатами.

Албукерки напав на Гоа на прохання місцевого князя Тіммарусу, колись вигнаного з Гоа. Він повідомив Албукерки про бажання місцевого індуїстського населення звільнитися від влади мусульман.

Місто Гоа спочатку належав індуїстським династій, але потім був захоплений мусульманами. У 1367 році він був захоплений імперією Виджаянагар, а в 1440 став незалежним і був перенесений на нове місце. У 1470 році він був захоплений султаном Деккан з династії Бахманн. У 1481 році армію Виджаянагара зробила невдалу спробу відбити місто. До 1510 року місто формально перебував під владою династії Бахманн, але реально територією Біджапура (з 1510 року - султанату) правил Юсуф Аділь-Шах.

13 лютого Албукеркі зібрав раду капітанів, яка постановила йти на Гоа. 28 лютого португальський флот увійшов в гирло річки Мандові.

Завоювання Гоа[ред. | ред. код]

Аділь-Шах в той момент був відсутній, хоча Тіммарусу повідомив португальцям, що він помер. Місто було обнесено стінами і мало 5 воріт під сильною охороною. Гирло річки Мандові було перекрито загородженнями. Однак гарнізон був сильно деморалізований чутками, які поширювали індуїстські йоги про те, що Гоа буде неминуче захоплений чужинцями. Албукеркі відправив загін до форту Панджа і взяв його без опору. Після цього мусульмани покинули Гоа. 17 лютого Албукеркі урочисто вступив в місто, жителі вручили йому ключі, і він призначив свого адмірала Антоніо де Норонья правителем міста. У Гоа було захоплено багато продовольства, озброєння, пороху, і безліч кораблів.

Незабаром Аділь-Шах повернувся з армією в 60 000 чоловік. Капітани запропонували евакуювати місто, але Албукеркі відмовився. Аділь-Шах спочатку вступив в переговори з португальцями, пропонуючи їм в обмін будь-яке інший місто. Португальці відмовили, і 17 травня Аділь-Шах підійшов до Гоа. З'ясувалося, що Гоа захистити неможливо, і Албукерки повів своїх людей на кораблі (30 травня), спалив арсенал міста і стратив 150 мусульманських полонених. Однак флот не зміг вийти в море через погодні умови і був змушений майже три місяці простояти в бухті, в небезпечній близькості від артилерії форту Панджа. Поступово добігало кінця продовольство. Аділь-Шах запропонував забезпечити португальців продовольством, пояснюючи це тим, що хоче перемогти силою зброї, а не голодом. (На той момент в Індії існував звичай допомагати ворогам припасами). Альбукеркі відповів, що прийме допомогу тільки в майбутньому, коли вони з Аділь-Шахом будуть друзями.

Лише 15 серпня Албукеркі зміг покинути бухту і майже відразу зустрів 4 португальських корабля, якими командував Діого Мендес де Васконселлос. Португальці зробили зупинку на острові Анджедіп, а потім пішли в Хановар, де Албукерки зустрівся з Тіммарусу, флот якого покинув Гоа раніше португальців. Тіммарусу повідомив, що Аділь-Шах покинув Гоа і запропонував повторити атаку. З Хановара Альбукеркі відправився в Кананур, де до нього приєдналися кораблі Гонсалу ді Секейра і Жуана Серрано, і тепер Албукеркі міг розраховувати на 14 кораблів і 1500 бійців. Цей флот повернувся в Хановар, де Албукеркі був присутній на весіллі Тіммарусу і дочки раджі Герсоппа. Тіммарусу знову наполягав на захопленні Гоа, посилаючись на те, що Аділь-Шах пішов далеко вглиб континенту, залишивши в Гоа 4 000 солдатів (турок і персів) і пропонуючи свою допомогу. У підсумку в середині листопада Албукеркі знову відправився в Гоа.

Він привів із собою 34 корабля 1500 португальців і 300 малабарців.

25 листопада, в день Святої Катерини, Гоа був атакований трьома колонами. Місто було взято в той же день, після запеклого бою. Албукеркі поклявся побудувати в місті собор Святої Катерини в честь цієї перемоги. Тоді ж він посвятив в лицарі декількох молодих дворян, в тому числі Фредеріко Фернандеса, який першим увійшов в місто під час штурму.

Наслідки[ред. | ред. код]

Після португальського завоювання Гоа став головним торговим містом португальців на Малаккському березі.

Албукеркі захопив Гоа без королівських наказів, і всупереч рішенням своїх капітанів. Місцевий король кинув виклик португальській владі в Гоа, але рада фідальгу зрештою затвердила захоплення, хоч король і був незадоволений. Місто Гоа все ж таки мало хорошу позицію, яка посилила стратегічну присутність португальців в Індії.

Португальці продовжували опікуватись своїми володіннями в Індії. Хоча й в 1542 і 1570 рр. португальський уряд розмірковував над тим щоб покинути їх заради концентрації на завоюванні Марокко. Португалське володарювання у Гоа тривало до ХХ ст., поки Індія не звільнила місто в грудні 1961 року.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • João Paulo de Oliveira e Costa, Vítor Luís Gaspar Rodrigues (2008) Campanhas de Afonso de Albuquerque: Conquista de Goa, 1510-1512 Lisbon, Tribuna da História.