Праве передсердя — Вікіпедія

Праве передсердя
Фронтальний вигляд відкритого серця. Білі стрілки вказують нормальний поток крові.
Внутрішній вигляд правої частини серця.
Деталі
Артерія права коронарна артерія
Ідентифікатори
Латина atrium dextrum
Анатомія Грея subject #138
TA98 A12.1.01.001
TA2 4022
FMA 7096
Анатомічна термінологія

Праве передсердя (лат. atrium dextrum) — камера серця кубічної форми, яка внизу з'єднане з правим шлуночком через правий передсердно-шлуночковий отвір, споряджений трикуспідальним клапаном. Він дозволяє потрапити крові з передсердя в шлуночок і запобігає його потраплянню назад в передсердя. До переду передсердя утворює порожнистий відросток — праве вушко (auricula dextra).

Його внутрішня порожнина має декілька підвищень, які утворені пучками гребінчастих м'язів. На зовнішній стінці вушка м'язи закінчуються, утворюючи невелике підвищення — межевий гребінь (crista terminalis), якому на зовнішній поверхні серця відповідає межева борозна. Внутрішня стінка передсердя — міжпередсердна перегородка (septum interatriale), яка є гладкою. В її центрі є майже кругла заглибина діаметром до 2,5 см. — овальна ямка (fossa ovalis). Її край потовщений (особливо спереду і ззаду). Дно утворено двома листками ендокарду. В ембріона на цьому місці знаходиться овальний отвір (foramen ovale) — через нього кров з порожнистих і коронарних вен направляється прямо в ліве передсердя, минаючи правий шлуночок і мале коло кровообігу (воно в плода практично не функціонує, бо кисень надходить не з легень, а з плаценти через пупкову вену). Коли до моменту народження отвір не заростає, то після народження, коли дитина почне дихати, і запрацює мале коло, то венозна і артеріальна кров почне змішуватись. Такі вроджені вади лікують хірургічно.

Ззаду в передсердя впадає зверху — верхня порожниста вена, знизу — нижня порожниста вена. Устя нижньої порожнистої вени обмежене перегородкою — клапаном нижньої порожнистої вени чи Євстахієвою заслонкою (valvula venae cavae inferior, valvula Eustachii), що являє собою складку ендокарда товщиною до 1 см. Ця перегородка в зародків направляє струмінь крові до овального отвору. Між устями порожнистих вен стінка правового передсердя випинається, утворюючи синус порожнистих вен (sinus venarum), що є залишком ембріонального венозного синуса. Він майже наполовину прикривається складкою ендокарду — Тебезієвою заслонкою, аналогічною Євстахієвій. А на внутрішній поверхні між устями вен є підвищення — міжвенозний горбик. У задньонижню частину передсердя впадає вінцевий синус (sinus coronarius), який має невеличку перегородку. У ньому збираються коронарні вени.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Людина. / Навч. посібник з анатомії та фізіології. Львів. 2002. 240 с.
  • «Анатомія людини», О. І. Свіридов, Київ, Вища школа, 2001.