Прелюдія до космосу — Вікіпедія

Прелюдія до космосу
англ. Prelude to Space
обкладинка першого видання
Жанр наукова фантастика
Форма роман
Тема космічний політ
Автор Артур Кларк
Мова англійська
Опубліковано 1951
Країна  США

«Прелюдія до космосу» (англ. Prelude to Space) — науково-фантастичний роман Артура Кларка, написаний 1947 року. Вперше вийшов 1951 року на сторінках журналу Galaxy Science Fiction. Британські читачі отримали окреме видання в 1953 році, на наступний рік у США роман вийшов у твердій палітурці від видавництва «Gnome Press» і в м'якій обкладинці від «Ballantine Books»[1].

У романі розповідається про вигадані події, що передували запуску «Прометея», першого в світі космічного корабля, здатного досягти Місяця. «Прелюдія до космосу» була написана до здійснення місії «Аполлон» з метою показати реалістичність польоту на Місяць в найближчій перспективі (хоча в романі перший політ на Місяць відбувся пізніше). В новій передмові до роману, написаній у 1976 році, Кларк зазначив, що у нього були пропагандистські цілі при написанні роману — він був впливовим членом Британського міжпланетного товариства в той час, коли ідея розвитку космонавтики була не дуже популярною.

Усі технології, представлені в романі, в принципі можливі, хоча ядерні двигуни для повітряних та космічних польотів ніколи не були реально розроблені, за винятком дослідних зразків.

Сюжет[ред. | ред. код]

Основні події роману відбуваються в 1978 році. Головний герой, американський історик Дірк Алексон, прибуває до Лондона з дорученням написати офіційну історію першої місячної місії. Практично весь сюжет складається з того, що вчені, інженери і керівники «Британського міжпланетного товариства» показують доктору Алексону деталі запланованої місії і використовувані технології.

Паралельно Дірк дискутує з ученими на теми палеоконтакту, закономірності виходу людства в космос, надсвітлових польотів тощо.

Перед стартом «Прометея» відбувається спроба саботажу з боку містера Вілкса, якого вдається зупинити. Запуск відбувається успішно.

В епілозі, наприкінці XX століття, людство вже літало на Марс і готується відправити кораблі до Венери. Дірк, який не може повернутися на Землю через хворобу серця, живе на Місяці і згадує події більш ніж двадцятирічної давності, коли «Прометей» готувався до старту.

Персонажі[ред. | ред. код]

  • Дірк Алексон — історик, посланий до Лондона з метою написання історії польоту на Місяць.
  • Мак-Ендрюс — спеціаліст зі зв'язків з громадськістю.
  • Рей Коллінз — спеціаліст з надзвукової аеродинаміки.
  • Професор Макстон — розробник ядерних двигунів «Прометея».
  • Джефферсон Вілкс — бухгалтер, переконаний, що космічні польоти накличуть на людство прокляття. Намагався здійснити саботаж при запуску «Прометея», але був зупинений.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]