Півник васильківської майоліки — Вікіпедія

Півник васильківської майоліки
Творець: Протор'єв Валерій Семенович, Протор'єва Надія Юхимівна
Час створення: 1960-1980ті
Матеріал: майоліка
CMNS: Півник васильківської майоліки у Вікісховищі

Півник васильківської майоліки, Бородянський півник, Півник з Бородянки — тиражований твір виробництва Васильківського майолікового заводу, авторства Валерія Протор'єва та Надії Протор'євої.

Екземпляр такого півника був виявлений в одному зі зруйнованих російським бомбардуванням будинків у Бородянці, на кухонній шафі, яка привернула широку увагу тим, що вціліла на стіні знищеної квартири[1].

Разом із песиком Патроном та кішкою з Бородянки, врятованою зі зруйнованого будинку, став символом стійкості під час російського вторгнення в Україну[2].

Історія[ред. | ред. код]

Півник на шафці

Півник випускався на підприємстві «Васильківський майоліковий завод» з початку 1960-х до 1980-х[3].

Після того, як світ облетіла фото уцілілої шафки з півником зі зруйнованого будинку у Бородянці, українські ЗМІ та люди в соцмережах зацікавилися цим твором мистецтва. Шафку помітила і сфотографувала працівниця Суспільного мовлення Єлизавета Серватинська[4]. Окремо від шафки на півника звернула увагу депутатка Київської міської ради Вікторія Бурдукова[4].

Півника разом з шафкою забрав у експозицію Музей Революції Гідності[5][6].

У селі Мощун у розбомбленій хаті знайшли ще одного півника[7]. Марія Чикалюк, яка мешкає у селі Мощун, Бучанський район Київської області, вирішила передати цінний предмет зі своєї колекції в Національний музей українського народного декоративного мистецтва. [8]

Авторство[ред. | ред. код]

Зовнішні зображення
Керамічний півник на вцілілій шафі у зруйнованому будинку, Бородянка, 6 квітня 2022

Твір спочатку помилково приписали Прокопу Бідасюку[1].

Головний художник Васильківського майолікового заводу останніх років Сергій Денисенко вважає, що авторство півника належить Валерію Протор'єву та його дружині Надії Юхимівні[9][3].

Символ[ред. | ред. код]

Кухонна шафка з півником, яка залишилася на стіні, стала символом стійкості і нескореності. З'явився мем: «Будь сильним, як ця кухонна шафа»[4] Також він згадується як символ незламності українського духу.[10].

Півник з'являється на ілюстраціях Олександра Грехова, Діми Коваленко, кота Інжира. Його активно розшукують на сайтах оголошень[4][11].

Півник став одним з популярних тем для писанок, зокрема литовський дизайнер Laimės Kūdikis розмістив його на писанці[12].

Під час візиту прем'єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона до Києва 9 квітня 2022 року йому та Президенту України Володимиру Зеленському, художниця Лєра Полянськова, подарувала[13] подібних керамічних півників[14].

Перший пам'ятник півнику з'явився у Березному[15].

Укрпошта запропонувала ескіз марки з півником у 2022 році[16].

24 серпня 2023 року, на День Незалежності України Google розмістив тематичний малюнок ілюстраторки Поліни Дорошенко з півником. На запитання про символи на картинці, авторка зазначила "керамічний півень, який став символом незламності, стійкості попри всі виклики сьогодення".[17]

20 грудня 2023 року у Раді Європейського Союзу прикрасили ялинку копією півника.[18]

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б На кухонній шафі, яка вціліла після обстрілів в Бородянці, впізнали керамічного півника з Василькова. Українська правда _Життя. Процитовано 9 квітня 2022. 
  2. Чотирилапі символи війни: пес Патрон, кішка Шафа й інші. ФОКУС (укр.). 10 травня 2022. Процитовано 1 червня 2022. 
  3. а б Чи можливо відновити виробництво васильківських півників, одного з яких подарували Борису Джонсону?. Рукотвори. Процитовано 12 квітня 2022. 
  4. а б в г Історія кухонної шафки з півником: як одне фото з руїн Бородянки стало вірусним. BBC News Україна (укр.). Процитовано 12 квітня 2022. 
  5. Павлюк, Олег (17 квітня 2022). Кухонна шафка з Бородянки стала надбанням Національного музею Революції Гідності. Суспільне. 
  6. Символ стійкості українців – кухонна шафа з керамічним півником із деокупованої Бородянки – відтепер є надбанням музейного фонду України. www.maidanmuseum.org (укр.). Процитовано 17 квітня 2022. 
  7. Вцілів після прямого влучання: у селі Мощун знайшли керамічного півника. 
  8. Керамічний півник з Мощуна став музейним експонатом: де побачити у Києві. Вечірній Київ (укр.). 18 вересня 2022. Процитовано 2 жовтня 2023. 
  9. Півник з кухонної шафки в Бородянці. Як предмет Васильківської майоліки став символом стійкості України та прославився на весь світ. nv.ua (укр.). Процитовано 12 квітня 2022. 
  10. Вцілілий керамічний півник в Бородянці став символом незламності українського духу. Горинь інфо (укр.). Процитовано 12 квітня 2022. 
  11. Півник із шафи в Бородянці тримається, тож і ти тримайся. Як українська майоліка може стати новим світовим брендом
  12. ВЕЛИКОДНІ ПОДАРУНКИ НАШИХ ПОБРАТИМІВ — Телеканал I-UA.tv. i-ua.tv (uk-ua). 23 квітня 2022. Процитовано 25 квітня 2022. 
  13. Дим, Нестор (9 квітня 2022). “Півник – символ перемоги”: як проста перехожа в Києві завдяки випадковості подарувала Зеленському і Джонсону символічні сувеніри. Новинарня (укр.). Процитовано 9 квітня 2022. 
  14. Джонсону подарували півника з відомої шафки, що вціліла у Бородянці. www.golos.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 9 квітня 2022. Процитовано 9 квітня 2022. 
  15. Півник з Бородянки - історія символа стійкості. YouTube. BBC News Україна. 5 травня 2022. Процитовано 24 липня 2022. 
  16. Укрпошта розпочинає народне голосування за визначення тематики наступної поштової марки України часів воєнного стану. 
  17. Ukraine Independence Day 2023. www.google.com (укр.). Процитовано 24 серпня 2023. 
  18. Ялинку в Раді ЄС прикрасили копією знаменитого півника з Бородянки. Європейська правда (укр.). Процитовано 20 грудня 2023.