Підлаштовний резистор — Вікіпедія

Підлаштовні резистори

Підлаштовний резистор — різновид змінного резистора, що зазвичай не має продовгувастого осердя для можливості встановлення ручки задля здійснення безпосереднього регулювання вручну, а замість того обов'язково має шліц під викрутку. Встановлюється як елемент моношассі або електронного компонента, за допомогою якого здійснюється післямонтажне налагоджування пристрою. Особливо важливе місце підлаштовний резистор посідає у приладах, що потребують перед-експлуатаційного та посеред-експлуатаційного юстування в схемах, де необхідна точна підгонка режимів роботи елементів кіл, параметри компонентів яких змінюються внаслідок старіння та зносу.

Принцип дії[ред. | ред. код]

Принцип дії повністю аналогічний принципу дії змінного опору — резистивний шар підлаштовного резистора розміщується на його нерухомій частині (статорі). По ньому переміщується контактна група — повзунок ротора. При русі ротора опір між рухомим контактом і виводами резистивного шару змінюється. Підлаштовні резистори призначені для підстроювання напруги та струму в колах електронних пристроїв, де їх встановлено, та на відміну від змінних резисторів не призначені для оперативної зміни свого опору під час повсякденної експлуатації пристрою. У прецизійних підлаштовних резисторах обертання ротору приводиться за допомогою черв'якового механізму, що дає змогу зробити резистор багатообертовим, внаслідок чого досягається точніше підлаштування в заданому діапазоні значень опорів.

Умовне позначення на схемах[ред. | ред. код]

Позначення
за ГОСТ 2.728-74
Опис
2cm Підлаштовний резистор
2cm Підлаштовний резистор, у котрого використано лише два виводи.
2cm Підлаштовний резистор в реостатному ввімкненні

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Толюпа С.В., Латипов І. М., Єремеев Ю. І. Електротехнічні матеріали. Пасивні електронні елементи інфокомунікаційних систем та мереж. / 2010 рік

Державний університет телекомунікацій [Архівовано 24 березня 2022 у Wayback Machine.]