Рада Білоруської Народної Республіки — Вікіпедія

Рада Білоруської Народної Республіки
 
Загальна інформація:
Юрисдикція: Білоруська Народна Республіка
Дата заснування: 1918
Структура:
Голова Ради: Івонка Сурвіла
з 1997
Офіційний вебсайт:
radabnr.org

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Рада Білоруської Народної Республіки

Рада Білоруської Народної Республіки, Рада БНР (біл. Рада Беларускай Народнай Рэспублікі; Rada Biełaruskaj Narodnaj Respubliki) — вищий керівний орган БНР. З 5 січня 1919 року діє в екзилі.

Первинно було створено Раду І Всебілоруського конгресу. До її складу входили члени Виконавчого комітету Ради конгресу. Згодом до складу ради було включено представників мінського самоврядування та національних меншин. Після цього її чисельність сягнула 71 члена.

Після проголошення незалежності Білорусі у 1991 році Рада БНР планувала передати свої повноваження новій легітимній білоруській владі. Але після того, як у 1994 році президентом Білорусі став Олександр Лукашенко, Рада не стала цього робити. Причини: авторитаризм нової влади, порушення прав людини, продовження русифікації всіх сфер життя[1].

У червні 2023 року стало відомо, що Комітет державної безпеки Республіки Білорусь оголосив Раду екстремістським формуванням[2].

У 106-ту річницю проголошення незалежності Білоруської Народної Республіки вперше з 1950 року Голова Ради Білоруської Народної Республіки Івонка Сурвіла підписала укази про нагородження за заслуги перед білоруським народом низку діячів.[3]

Старшини (голови) Ради БНР[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 3 березня 2016. Процитовано 29 серпня 2013.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  2. Рада БНР выдала заяву з нагоды ўключэння яе ў спіс „экстрэмісцкіх фармаванняў”. Радіо «Рація» (біл.). Архів оригіналу за 9 червня 2023. Процитовано 14 червня 2023.
  3. Рада БНР узнагародзіла розных дзеячоў за заслугі перад беларускім народам. Рацыя (біл.). 25 березня 2024. Процитовано 27 березня 2024.

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Гардзіенка, А. Беларускі кангрэсавы камітэт Амэрыкі (БККА) / Алег Гардзіенка. — Смаленск: [б.в.], 2009.
  • Максімюк, Я. Аднаўленьне Рады БНР пасьля Другой Сусьветнай вайны // Запісы = Zapisy. — 2001. — № 25. — С. 41 — 48.